Prezerwatywy dla kobiet – jak działają, cena, opinie, wady i zalety

Prezerwatywy dla kobiet to mniej znane odpowiedniki łatwych w użyciu, powszechnych i stosunkowo skutecznych prezerwatyw dla mężczyzn. Każdy z tych rodzajów prezerwatyw chroni kobietę przed niechcianą ciążą i zapewnia ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W artykule omówiono tematykę tej metody antykoncepcji, w tym działanie, wady i zalety prezerwatywy kobiecej.

Czym jest i do czego służy prezerwatywa damska?

Prezerwatywa dla kobiet, występująca też pod nazwą femidom, to mechaniczny środek antykoncepcyjny, który zapobiega zajściu w ciążę oraz chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak, np.: AIDS, kiła czy rzeżączka. To stosunkowo młody wynalazek z 1991 roku, który jest dziełem duńskiego lekarza Lasse'a Hessela.

Z czego wykonane są prezerwatywy dla kobiet?

Początkowo kobieca prezerwatywa była wykonana wyłącznie z poliuretanu, który wykazuje nieco lepsze właściwości od lateksu. Poliuretan w porównaniu do lateksu, cechuje:

  • mniejsza wrażliwość na temperaturę i światło UV,
  • dłuższy okres trwałości,
  • większa wytrzymałość,
  • mniejsze prawdopodobieństwo wywołania alergii,
  • brak posmaku,
  • mniej restrykcyjne warunki przechowywania.

Do wad prezerwatyw dla kobiet wykonanych z poliuretanu, w porównaniu do prezerwatyw lateksowych, należą mniejsza elastyczność, a także wyższa cena. Obecnie, poza poliuretanem, damskie prezerwatywy są wykonywane z syntetycznego nitrylu czy naturalnego lateksu.

W jaki sposób działają prezerwatywy dla kobiet?

Prezerwatywy dla kobiet działają na zasadzie mechanicznej blokady przed napływającymi plemnikami. Dodatkowo są fabrycznie powlekane specjalną substancją, która ułatwia poślizg.

Skuteczność tego typu antykoncepcji jest dość wysoka i porównywalna do skuteczności prezerwatyw męskich, pod warunkiem odpowiedniego założenia i przestrzegania zasad stosowania. Wskaźnik Pearla, który określa skuteczność danej metody antykoncepcji, w przypadku damskich prezerwatyw wynosi 5,0.

Wygląd i zakładanie damskiej prezerwatywy

Prezerwatywa dla kobiet kształtem przypomina około 17,5 cm rurkę. Damski kondom charakteryzuje się większym rozmiarem oraz szerokością niż prezerwatywa dla mężczyzn. Zakładanie damskiej prezerwatywy jest niestety trudniejsze niż w przypadku męskiej prezerwatywy.

Prezerwatywa dla kobiet jest wyposażona w dwa pierścienie. Mniejszy to pierścień wewnętrzny, który służy do wprowadzenia go głęboko do wnętrza pochwy. Jego zadaniem jest zabezpieczenie szyjki macicy przed plemnikami i drobnoustrojami chorobotwórczymi. Drugi, nieco większy, to pierścień zewnętrzny, który – jak nazwa wskazuje – powinien pozostać na zewnątrz dróg rodnych kobiety i wspierać się o wargi sromowe. W trakcie stosunku należy uważać i upewniać się, czy pierścień zewnętrzny wystaje z pochwy.

Damska prezerwatywa – zalety

Damski kondom ma kilka zalet. Należą do nich, przede wszystkim:

  • dość wysoki stopień ochrony przed niechcianą ciążą oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową;
  • brak ucisku narządów płciowych;
  • możliwość wcześniejszej aplikacji, nawet na wiele godzin przed planowanym stosunkiem;
  • brak efektów ubocznych i przeciwwskazań do używania;
  • obniżenie ryzyka rozwoju raka szyjki macicy oraz zakażeń HPV;
  • partner nie musi wycofywać się z partnerki od razu po ejakulacji;
  • możliwość stosowania prezerwatywy także przez kobiety po porodzie oraz borykające się z suchością pochwy.

Dla niektórych kobiet prezerwatywy im dedykowane to jedyna możliwość zabezpieczenia się przed ciążą i chorobami wenerycznymi. Wynika to, np. z przeciwwskazań do stosowania innych rodzajów antykoncepcji lub niechęci partnera do wzięcia odpowiedzialności za kwestię zabezpieczenia w czasie stosunku płciowego.

Prezerwatywy dla kobiet – wady

Nie bez powodu damskie kondomy nie zyskały tak dużej popularności, jak ich męskie odpowiedniki. Wadami prezerwatyw dla kobiet, są:

  • problematyczne zakładanie;
  • subiektywna niewygoda;
  • mała dostępność;
  • specyficzne odgłosy w trakcie seksu;
  • konieczność zachowania ostrożności podczas stosunku – prezerwatywa może się przesunąć lub całkowicie wypaść z pochwy. Istnieje też niebezpieczeństwo, że pomiędzy prezerwatywę a ściankę pochwy dostanie się penis;
  • nieznaczne osłabienie intensywności doznań.

Jakie prezerwatywy są najbezpieczniejsze?

Niezależnie od rodzaju prezerwatyw, aby były one skuteczne i bezpieczne, należy przestrzegać zasad ich użytkowania, w tym ich prawidłowego zakładania. W przypadku prezerwatyw wykonanych z lateksu nie wolno stosować lubrykantów na bazie olejków, ponieważ mogą one rozpuścić lateks. Ponadto przed założeniem prezerwatywy należy obejrzeć ją i sprawdzić, czy nie ma żadnych widocznych uszkodzeń. Nie wolno też zapominać o dacie ważności prezerwatyw, która musi być aktualna.

Za jeden z najbezpieczniejszych materiałów, z którego wykonane są prezerwatywy, uważa się poliizopren, czyli syntetyczną wersję kauczuku. Poliizopren nie zawiera białka odpowiedzialnego za wywoływanie alergii, które jest obecne w lateksie. Innym nielateksowym i bezpiecznym materiałem, z którego są wykonane prezerwatywy damskie i męskie, jest poliuretan.

Gdzie można kupić damskie kondomy i jaki jest ich koszt?

Prezerwatywy dla kobiet można kupić w aptekach internetowych i stacjonarnych. Nie są one tak ogólnodostępne, jak prezerwatywy dla mężczyzn. Męskie prezerwatywy można kupić nawet w supermarketach i na stacjach benzynowych.

Ponadto cena kobiecej prezerwatywy jest zdecydowanie wyższa niż jej męskiego odpowiednika. Średni koszt jednej prezerwatywy damskiej wynosi około 15 zł.

Bibliografia

 
  1. Z. Zdrojewicz, E. Świerczyńska, „Prezerwatywy – historia i teraźniejszość”, Seksuologia Polska 2009, 7, 1, s. 28-34
  2. M. Iwaniuk, „Prezerwatywy dla kobiet – czym są i jak działają?”, dostęp online dnia: 08.09.2023 r.: https://yourkaya.pl/blogs/you-know/prezerwatywy-damskie-czym-sa
  3. https://www.21plus7.pl/metody-antykoncepcji/prezerwatywa-dla-kobiet/, dostęp online dnia: 08.09.2023 r.
Opublikowano: ; aktualizacja: 12.09.2023

Oceń:
0.0

Anna Gilewska

Anna Gilewska

Kosmetolog

Licencjonowany kosmetolog (temat pracy dyplomowej: „Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem pospolitym w gabinecie kosmetologa oparta o wybrane metody aparaturowe”) i magister administracji na specjalizacji zarządzania ochroną zdrowia (temat pracy magisterskiej: „Prawne i organizacyjne uwarunkowania wykonywania zabiegów kosmetycznych”). Propagatorka zdrowego trybu życia oraz kosmetyków naturalnych. Poszerza swoją wiedzę na kongresach i targach branżowych. Interesuje się psychologią i medycyną komplementarną.  

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Wkładka Kyleena – zastosowanie, wskazania i przeciwwskazania, efekty, opinie, cena

 

Korek analny – do czego służy, jak się go używa?

 

Samotne macierzyństwo

 

Dlaczego kobieta zostaje kochanką?

 

Czy i o czym rozmawiać z kochanką męża?

 

Squirt – co to jest? Jak doprowadzić do kobiecego wytrysku?

 

Orgazm łechtaczkowy – co to jest i jak go osiągnąć?

 

Jak walczyć z depresją poporodową?