Mamazone

Usprawiedliwienie nieobecności w szkole – jak napisać? Powody

14 lipca 2025
Roksana Krysa
Roksana Krysa
Roksana Krysa

dziennikarka

Nieobecność dziecka w szkole to sytuacja, która wymaga wyjaśnienia. Najczęściej wystarczy zwykłe usprawiedliwienie. Jednak to, jak je napisać, w jakiej formie dostarczyć do szkoły i co w nim zawrzeć może budzić wątpliwości. Jakie są zasady dotyczące usprawiedliwień nieobecności na zajęciach lekcyjnych?

kobieta pisząca usprawiedliwienie do szkoły
Depositphotos

Nieobecność ucznia w szkolne – czy można nie chodzić do szkoły?

Zgodnie z polskim prawem, każde dziecko w wieku od 7 do 18 lat objęte jest obowiązkiem szkolnym, co oznacza, że zobowiązane jest do regularnego uczęszczania do szkoły. Nie ma więc możliwości, by uczeń dobrowolnie opuszczał zajęcia i zrezygnował z chodzenia do szkoły.

Za obecność dziecka w szkole odpowiada rodzic lub opiekun prawny ucznia, co określa Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 roku, dotycząca Prawa Oświatowego.

Zgodnie z nią usprawiedliwić nieobecność dziecka w szkole mogą wyłącznie rodzice lub opiekunowie prawni, ponieważ do 18. roku życia dziecko nie może samo o sobie stanowić i jest pod władzą rodzicielską (art. 92 Ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy – DzU nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

Nauczyciel może usprawiedliwić nieobecność ucznia tylko na prośbę rodzica lub opiekuna prawnego.

Zasady tego, jak powinno wyglądać usprawiedliwienie nieobecności ucznia w szkole określa statut szkoły i dla każdej placówki są one indywidualne.

Usprawiedliwienie nieobecności w szkole – czy każdą nieobecność ucznia należy usprawiedliwiać?

Każdą nieobecność ucznia w szkole należy usprawiedliwić. Nie ma możliwości, by dziecko bez wyraźnej przyczyny – znanej rodzicom lub opiekunom prawnym – nie brało udziału w lekcjach.

Zgodnie z prawem, uczeń musi uczęszczać na zajęcia lekcyjne codziennie, zgodnie z planem zajęć. Jeśli przez dłuższy czas nie chodzi do szkoły, wówczas oznacza to, że uchyla się od obowiązku szkolnego i nie jest to dopilnowane przez jego rodziców lub opiekunów prawnych. Może to nieść ze sobą konsekwencja prawne.

Jeśli dojdzie to sytuacji, że w ciągu miesiąca uczeń jest nieobecny co najmniej na 50% zajęć i nieobecność nie została usprawiedliwiona.

Ponadto, jeśli uczeń jest nieobecny na ponad 50% lekcji z danego przedmiotu i nieobecności nie są usprawiedliwione, powinien mieć świadomość, że nie będzie klasyfikowany do następnej klasy – bez względu na to, jakie ma oceny.

Nieusprawiedliwione nieobecności wpływają również na obniżenie oceny z zachowania.

Obowiązkiem rodzica lub opiekuna prawnego – jeśli uczeń nie ukończył 18. roku życia – jest nie tylko usprawiedliwienie nieobecności w szkole dziecka, ale również przestrzeganie terminów jego dostarczania, co powinno być ujęte w regulaminie szkolnym.

Czy trzeba podawać przyczyny nieobecności dziecka w szkole na usprawiedliwieniu szkolnym?

Podawanie przyczyny nieobecności ucznia w szkole nie jest obligatoryjne. Zgodnie ze wskazaniem Urzędu Ochrony Danych Osobowych, każda szkoła musi brać pod uwagę zasadę minimalizacji danych, co oznacza, że na usprawiedliwieniu powinny znajdować się wyłącznie dane, które są niezbędne do osiągnięcia założonego celu oraz zasadę rzetelności przetwarzania.

Podczas przetwarzania danych powinna zostać zachowana proporcja między interesem administratora (szkoły) a ingerowaniem w prywatność osoby fizycznej (ucznia).

A jakie mogą być przyczyny nieobecności w szkole? Nie ma odgórnych reguł mówiących o tym, z jakich powodów dziecko może opuścić zajęcia lekcyjne. Może to więc być zarówno z powodu choroby, jak i innych przyczyn, np. sytuacji rodzinnej, wyjazdu, nagłego zdarzenia losowego.

Tematyka nieobecności uczniów na zajęciach powinna być szczegółowo uregulowana przez statut lub regulamin szkoły, ale jednocześnie nie może być sprzeczna z prawem i zrywać z zasadą minimalizacji danych oraz rzetelności przetwarzania.

Jak napisać usprawiedliwienie?

Aby usprawiedliwić nieobecność dziecka w szkole, rodzic, opiekun lub uczeń pełnoletni zobowiązani są sporządzić odpowiedni dokument, w którym znajdą się takie informacje, jak:

  • imię i nazwisko dziecka,

  • miejscowość,

  • data,

  • odpowiedni nagłówek ,

  • wprowadzenie – prośba o usprawiedliwienie nieobecności,

  • uzasadnienie prośby (przyczyny nieobecności),

  • opcjonalnie informacja o załącznikach,

  • zakończenie („Z poważaniem, z wyrazami szacunku...”),

  • własnoręczny podpis rodzica/opiekuna/pełnoletniego ucznia.

Czy można napisać ręcznie usprawiedliwienie nieobecności ucznia?

Tak, usprawiedliwienie może zostać napisane ręcznie lub mieć formę wydruku. Najważniej jest zwarcie w nim odpowiednich informacji oraz ręczny podpis osoby je wystawiającej.

Jak napisać usprawiedliwienie nieobecności w e-dzienniku?

W zależności od aplikacji, z jakiej korzysta szkoła, e-dziennik umożliwia usprawiedliwianie nieobecności zarówno na pojedynczych godzinach lekcyjnych, jak całych dni.

Aby usprawiedliwić nieobecność dziecka na lekcjach, rodzic musi zalogować się na swoje konto w dzienniku elektronicznym, sprawdzić frekwencję dziecka i zaznaczyć dni lub godziny, które zamierza usprawiedliwić, a następnie podać również uzasadnienie nieobecności.

Wiadomość zostanie wysłana do wychowawcy ucznia, który otrzyma powiadomienie o usprawiedliwieniu i wprowadzi odpowiednie zmiany do dziennika.

Treść usprawiedliwienia może być taka sama, jak gdyby pisało się je odręcznie.

Przykłady usprawiedliwień nieobecności

Oto kilka przykładów treści, jakie można wpisać na usprawiedliwieniu nieobecności:

„Zwracam się z uprzejmą prośbą o usprawiedliwienie nieobecności córki/syna (imię i nazwisko) na zajęciach lekcyjnych w dniu... z powodu choroby”.

„Proszę o usprawiedliwienie nieobecności córki/syna (imię i nazwisko) na pierwszej oraz drugiej godzinie lekcyjnej z powodu badań lekarskich. W załączniku potwierdzenie wizyty”.

„Uprzejmie proszę o usprawiedliwienie nieobecności córki/syna (imię i nazwisko) w szkole w dniach od... do... z powodu spraw rodzinnych”.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących napisania usprawiedliwienia nieobecności ucznia w szkolne, można zadzwonić do sekretariatu placówki i zapytać, jakie konkretnie informacje powinno ono zawierać oraz w jakim terminie i formie można je dostarczyć.


Bibliografia

Więcej o tym, jak dbamy o jakość naszych treści znajdziesz w Polityce Redakcyjnej Mamazone.pl.

  1. https://www.bhpex.pl/blog/ochrona-danych-osobowych/usprawiedliwienia-nieobecnosci-w-szkole-a-rodo/

  2. https://www.portaloswiatowy.pl/wazne-wydarzenia-dla-szkol-i-przedszkoli/uodo-nie-mozna-zadac-podania-przyczyny-nieobecnosci-ucznia-22769.html

  3. https://www.otouczelnie.pl/news/1315/Jak-napisac-usprawiedliwienie-nieobecnosci-w-szkole

  4. https://www.link4mama.pl/artykuly/usprawiedliwienie-nieobecnosci-w-szkole

  5. https://oswiataiprawo.pl/porady/usprawiedliwianie-nieobecnosci-uczniw/


Więcej na ten temat