Pocałunek anioła – co to jest, jak wygląda, czy wymaga usunięcia?

Znamiona u noworodków i niemowląt zazwyczaj nie są powodem do niepokoju, lecz nie należy ich bagatelizować. Warto wybrać się z dzieckiem do dermatologa, by określić charakter tych zmian lub poprosić o konsultację ze specjalistą, będąc jeszcze w szpitalu. Niektóre maluchy rodzą się z charakterystycznymi znamionami, u innych zaś pojawiają się one w pierwszych tygodniach życia. Jedną z najczęściej spotykanych zmian jest tak zwany pocałunek anioła. Czy należy go usunąć?

Pocałunek anioła – co to jest?

Pocałunek anioła to potoczne określenie na różowe znamię zlokalizowane na powiekach dziecka. W większości przypadków jest to zmiana wrodzona, którą zalicza się do naczyniaków. Zmiana ta może mieć niewielki rozmiar, ale może również obejmować znaczną część powieki.

Pocałunek anioła nie sprawia dziecku żadnego dyskomfortu, ani nie daje żadnych dolegliwości bólowych. Zazwyczaj znika samoistnie w wieku przedszkolnym i nie wymaga żadnej interwencji dermatologicznej. W przypadku, gdy pocałunek anioła pozostaje widoczny, mimo że dziecko ma już kilka lat, można zdecydować się na usunięcie go przy pomocy lasera.

Jak powstają znamiona naczyniowe, takie jak pocałunek anioła?

Znamiona naczyniowe , naczyniaki, powstają na skutek nieprawidłowego wykształcenia się naczyń krwionośnych na danym obszarze skóry. Naczynia te są miejscowo rozszerzone, co warunkuje wygląd zmiany. Możemy wyróżnić naczyniaki płaskie, które mają postać czerwonych, sinych lub różowych plam na skórze. Plamy te mogą przybierać różną wielkość i różny kształt. Najczęściej występują na twarzy dziecka, tułowiu oraz karku. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, znamiona naczyniowe, takie jak pocałunek anioła, zwykle ustępują samoistnie i rzadko wymagają laseroterapii.

Do grona znamion naczyniowych zaliczamy również naczyniaki jamiste. Są to wypukłe, miękkie i intensywnie czerwone guzki, które rosną przez pierwszy rok życia dziecka, a potem przestają się powiększać. Choć naczyniaki jamiste zwykle są niegroźne dla zdrowia, stanowią problem natury estetycznej. Jeśli zmiana nie zniknie sama, co czasem się zdarza, można ją usunąć przy użyciu laserowej platformy z głowicą neodymowo-yagową. Zabieg jest nieinwazyjny, bezpieczny i skuteczny. Wystarczy jedna-dwie sesje, by pozbyć się nieestetycznego naczyniaka.

Pocałunek anioła a uszczypnięcie bociana – czy to to samo?

Uszczypnięcie bociana , podobnie jak pocałunek anioła, to naczyniak płaski często występujący u noworodków i niemowląt. To czerwono-brązowa plama o trójkątnym kształcie, zlokalizowana na czole, górnej wardze lub karku dziecka. Swoją oryginalną nazwę zawdzięcza właśnie specyficznemu kształtowi. Z tego powodu mówi się, że ślad na skórze dziecka zostawił bociani dziób w czasie, gdy ptak niósł maluszka rodzicom. Uszczypnięcie bociana, tak jak i pocałunek anioła, z czasem blednie i zanika. Nie wymaga leczenia.

Inne znamiona występujące u dzieci

Pocałunki anioła czy uszczypnięcie bociana to nie jedyne znamiona, jakie mogą pojawić się u małych dzieci. Zdecydowanie bardziej popularne i na pewno bardziej akceptowane przez rodziców są znamiona barwnikowe. Są to zmiany rozrostowe w obrębie skóry zbudowane z melanocytów. Znamy je jako płaskie i wypukłe pieprzyki, brodawki czy też myszki.

Znamiona barwnikowe można podzielić na:

  • wrodzone – dziecko rodzi się z nimi lub pojawiają się one we wczesnym okresie noworodkowym, bywa, że są dziedziczone genetycznie;
  • nabyte – pojawiają się w ciągu życia dziecka i mają związek z oddziaływaniem promieniowania UV na skórę, zwykle nie są groźne, choć należy je monitorować;
  • typowe znamiona nabyte – to pieprzyki o jednolitym ubarwieniu i wyraźnie zaznaczonym kształcie;
  • atypowe znamiona nabyte – znamiona barwnikowe o niejednolitym zabarwieniu i nieregularnym kształcie, występują pojedynczo i mogą ulegać zezłośliwieniu. Wymagają kontroli dermatologicznej.

Znamiona barwnikowe w postaci pieprzyków można usunąć na każdym etapie życia. Zdarza się, że jest to konieczne. Wypukły pieprzyk może być np. zlokalizowany w takim miejscu, że jest ciągle drażniony przez ubranie, co może skutkować zmianą jego barwy i kształtu.

Popularne znamiona barwnikowe u niemowląt

Plama mongolska, znana również jako plama barwnikowa mongolska, jest jednym z częstszych znamion barwnikowych u dzieci. Charakteryzuje się występowaniem dużych, niebieskawo-szarych plam na skórze, zazwyczaj na plecach, pośladkach lub udach. Plamy te są zwykle nieszkodliwe i nie powodują żadnych objawów ani dolegliwości, zanikają wraz z upływem czasu.

Kolejnym, często rozpoznawanym znamieniem barwnikowym, jest café au lait. To rozległe, jasne plamy na skórze, które kolorem przypominają kawę z mlekiem. Mogą one pojawić się w różnych miejscach na ciele i często są większe niż plamy mongolskie. Znamiona typu café au lait zazwyczaj nie znikają samoistnie i mogą pozostawać na skórze przez całe życie.

Jak usuwa się znamiona barwnikowe u małych dzieci?

W przypadku, gdy znamiona barwnikowe stają się poważnym problemem estetycznym lub gdy mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka, lekarz może zalecić ich usunięcie za pomocą wybranych technik, takich jak laseroterapia, krioterapia (zamrażanie) lub zabieg chirurgiczny. Decyzję o usunięciu znamion barwnikowych u niemowląt podejmuje specjalista, biorąc pod uwagę wszystkie korzyści i ryzyko związane z takim postępowaniem.

Bibliografia

 
  • https://canpolbabies.com/pl_PL/8548-znamiona-u-niemowlat;
  • https://www.damian.pl/zdrowie/znamiona-barwnikowe-u-dzieci,5249,n,4722#;
  • https://zdrowietvn.pl/a/pocalunek-aniola-jakie-postepowanie-wdraza-sie-u-noworodka.
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.06.2023

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Przetrwały przewód tętniczy Botalla (PDA)

 

Ile powinien ważyć noworodek?

 

Amerykańskie imiona żeńskie i męskie – czy można nadawać je dzieciom w Polsce?

 

Odruchy noworodka – rodzaje

 

Rzadko spotykane imiona dla dzieci – czy to dobry pomysł?

 

Zespół Alporta – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

 

Witamina K dla noworodka (domięśniowo i doustnie) – dlaczego jest tak ważna?

 

Waga i wzrost noworodka – normy, rekordy