Złamany paznokieć u dziecka – jak leczyć?

Dzieci są w ciągłym ruchu, dlatego nie sposób uchronić je przed wszystkimi urazami. Ich ciekawość świata sprawia, że chciałyby dotknąć wszystkiego. To sprawia, że interesują się także wszelkimi szczelinami i, niestety, wkładają paluszki pomiędzy drzwi czy szuflady. Konsekwencją są m.in. przytrzaśnięcia palców i ich opuszek, złamania paznokci oraz uszkodzenia ich macierzy czy łożyska. Do złamań paznokci u dzieci może dojść także na skutek różnych chorób, w tym dermatologicznych, oraz innych urazów mechanicznych. W artykule omówiono przyczyny złamań i uszkodzeń paznokci u dzieci, postępowanie i leczenie złamanych paznokci oraz sytuacje, kiedy należy udać się z dzieckiem do specjalisty.

Przyczyny łamliwości i uszkodzeń paznokci u dzieci

Najczęstszą przyczyną łamliwości paznokci u dzieci są urazy mechaniczne o różnym stopniu nasilenia. Dziecko najczęściej łamie paznokcie podczas zabawy, jeśli są one zbyt długie. Może też je zadrzeć, jeśli są nieprawidłowo przycięte.

Bardzo duży wpływ na kondycję paznokci ma odpowiednio zbilansowana dieta. Jeśli dziecko odżywia się jednostronnie i w jego diecie brakuje składników, takich jak np. żelazo, witaminy A, C, E oraz z grupy B, a także białka, jego paznokcie mogą ulec osłabieniu, a następnie złamaniu.

Urazom paznokci u stóp niemowląt sprzyja noszenie zbyt ciasnych śpioszków, a u dzieci trzeba uważać na za ciasne skarpetki i niedopasowane buty, które podczas biegania mogą doprowadzić do złamania płytki paznokcia u palca stopy.

Do osłabienia paznokci dzieci może dojść też wskutek ich regularnego obgryzania, kiedy to paznokcie są bardziej podatne na działanie bakterii i wirusów.

Przeczytaj również: Jak dbać o zęby w ciąży?

Innymi przyczynami uszkodzeń paznokci są choroby. Płytki paznokci ulegają osłabieniu w przebiegu łuszczycy, grzybicy czy liszaja płaskiego oraz na skutek przyjmowania niektórych leków. Nabyte zaburzenia paznokci u dzieci to np. zaznokcica, szorstkość płytek oraz dystrofia, będąca konsekwencją urazów, które obejmują macierz paznokcia. U dzieci do 5 r. ż. występuje choroba bostońska, której najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka skórna, występująca na twarzy, dłoniach oraz stopach. Towarzyszą jej objawy ogólne, po których ustaniu paznokcie dziecka zaczynają się łuszczyć i schodzić. Mogą też pojawić się na nich białe bruzdy.

Szacuje się, że uszkodzenia czubków palców wraz z paznokciami stanowią aż 2/3 urazów dłoni u dzieci. W USA corocznie odnotowuje się około 700 000 przypadków dzieci, które przytrzasnęły sobie palce drzwiami. Zdarza się też, że ciężki przedmiot spadnie dziecku na palec. Pod paznokciem tworzy się krwiak i uszkodzeniu ulega często łożysko paznokcia, czyli żywa tkanka na której leży płytka paznokcia. Takie łożysko wymaga konsultacji lekarskiej, a następnie leczenia zabiegowego lub operacyjnego. Jest ono potrzebne, aby zapobiec przyszłym deformacjom paznokcia. Powrót do zdrowia po takim zabiegu zajmuje około 6-8 tygodni.

Czytaj również: Odkażanie rany u dziecka

Problemy z paznokciami u dzieci – leczenie

Postępowanie zależy od indywidualnego przypadku oraz struktur, które zostały uszkodzone. Kiedy problemy z paznokciami są konsekwencją choroby, trzeba zacząć od usunięcia przyczyny, czyli jej wyleczenia.

Złamany lub naderwany paznokieć u dziecka – co robić?

Złamania płytki paznokcia, bez innych objawów towarzyszących, nie są powodem do niepokoju. Paznokieć należy w miarę możliwości spiłować oraz oczyścić. Jeśli dziecko naderwie paznokieć w miejscu uniemożliwiającym jego przycięcie, trzeba go oczyścić i zabezpieczyć plasterkiem, aby dziecko go nie naruszało.

W przypadku poważniejszych urazów, w pierwszej kolejności należy uspokoić dziecko, które może odczuwać dolegliwości bólowe. W razie potrzeby można podać dziecku paracetamol lub ibuprofen o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Trzeba też oczyścić ranę, posmarować ją maścią przeciwbakteryjną oraz opatrzyć bandażem.

Jeśli występuje krwawienie, należy je zatamować i założyć zabezpieczenie w postaci opatrunku. W przypadku niepokojących symptomów najlepiej zgłosić się z dzieckiem na szpitalny oddział ratunkowy (SOR).

Sprawdź nasz kalkulator siatek centylowych

Schodzący paznokieć – postępowanie

Zerwany paznokieć to często konsekwencja wypadku w postaci uderzenia lub przytrzaśnięcia. Jeśli paznokieć zszedł tylko w części, pozostałą część należy tylko przyciąć i wygładzić pilnikiem. Nie wolno go samodzielnie zrywać! Na miejscu schodzącego paznokcia z czasem wyrośnie nowy paznokieć. To jednak długotrwały proces, trwający od dwóch do nawet kilku miesięcy.

Kiedy pod paznokciem widoczny jest purpurowo-brązowy kolor, który ciemnieje do czerni, to oznacza, że znajduje się pod nim krwiak podpaznokciowy. Wtedy w pierwszej kolejności należy schłodzić palec dziecka poprzez podłożenie go pod bieżącą chłodną wodę. To spowoduje obkurczenie się naczyń krwionośnych.

Z dużymi krwiakami i uszkodzeniami mechanicznymi najlepiej udać się do lekarza, ponieważ może być konieczna ingerencja chirurgiczna i wdrożenie antybiotykoterapii.

Jak wzmocnić kruche i łamliwe paznokcie dziecka?

Postępowanie profilaktyczne obejmuje przede wszystkim zdrowe odżywianie, suplementację witamin oraz właściwą pielęgnację paznokci u dłoni i stóp dzieci, która obejmuje przycinanie paznokci po kąpieli oraz nawilżanie dłoni, stóp i paznokci. Zaleca się także unikanie ich nadmiernego moczenia oraz kontaktu z detergentami.

Czytaj również: Lakierowanie zębów u dzieci

Kiedy trzeba udać się z dzieckiem do lekarza?

Istnieje kilka sytuacji, kiedy trzeba skontaktować się z pediatrą, dermatologiem lub chirurgiem. Lekarz dokładnie obejrzy uszkodzenia i w razie potrzeby zaleci badania oraz skieruje dziecko do innego specjalisty.

Ważny jest wiek dziecka, u którego doszło do uszkodzenia paznokcia. Niemowlęta nie powiedzą, co im dolega. Poza tym są tak delikatne, że lepiej od razu udać się z nimi do pediatry, jeśli dojdzie do jakiegokolwiek uszkodzenia, aby samemu nie zrobić dziecku krzywdy.

W przypadku starszych dzieci, które są w stanie komunikować odczuwane objawy, należy je obserwować i reagować w przypadku jakiejkolwiek zmiany na gorsze lub braku poprawy. Ponadto zawsze należy udać się do lekarza w przypadku kiedy:

  • dojdzie do zakażenia w miejscu urazu, które pojawia się po upływie 2-5 dni po zdarzeniu;
  • u dziecka występuje zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji, tzn. ma słabe krążenie, choruje na cukrzycę lub jest leczone chemioterapią;
  • dziecko doznało przytrzaśnięcia palca u dłoni lub stopy, ponieważ poza paznokciem uszkodzona może być także kość i tkanki ją otaczające;
  • płytka paznokcia uległa deformacji;
  • dziecko nie może ruszyć palcem i odczuwa silny ból;
  • pod paznokciem widoczny jest sporej wielkości krwiak, zbiera się pod nim ropa oraz płyny i palec mocno puchnie.

Bibliografia

 
  1. M. Klamczyńska, E. Kopaczewska, A. Skocka-Pietruszewska, "Atlas podologiczny. Patologie skóry i paznokci", Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018, s. 121, 139, 161-162;
  2. A. Venkatesh i inn., "Managment of Pediatric Distal Fingertrip Injuries: A Systematic Literature Review", dostęp online: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7015615/;
  3. E. Żyromska, "Przytrzaśnięty palec i schodzący paznokieć - kiedy udać się do specjalisty?", dostęp online: https://www.forumdermatologiczne.pl/artykul/przytrzasniety-palec-i-schodzacy-paznokiec-kiedy-udac-sie-do-specjalisty/28511;
  4. E. Harvey, "Nail Injuries Home Remedies, Treatment and Healing Time";
  5. H. Staff, "Toenail or Fingernail Avulsion in Children: Care Instructions", dostęp online: https://www.emedicinehealth.com/nail_injuries/article_em.htmhttps://myhealth.alberta.ca/Health/aftercareinformation/pages/conditions.aspx?hwid=bo1469.
Opublikowano: ; aktualizacja: 24.01.2022

Oceń:
5.0

Anna Gilewska

Anna Gilewska

Kosmetolog

Licencjonowany kosmetolog (temat pracy dyplomowej: „Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem pospolitym w gabinecie kosmetologa oparta o wybrane metody aparaturowe”) i magister administracji na specjalizacji zarządzania ochroną zdrowia (temat pracy magisterskiej: „Prawne i organizacyjne uwarunkowania wykonywania zabiegów kosmetycznych”). Propagatorka zdrowego trybu życia oraz kosmetyków naturalnych. Poszerza swoją wiedzę na kongresach i targach branżowych. Interesuje się psychologią i medycyną komplementarną.  

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Afty – co na afty u dziecka?

 

Wpływ urządzeń mobilnych na rozwój małego dziecka

 

ABC pierwszej pomocy - zadławienie

 

Elektrolity dla dzieci – działanie, skuteczność, które najlepsze

 

Hiperleksja – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie

 

Świszczący oddech u dziecka – jakie są przyczyny świstów oddechowych?

 

Dziecko chrapie – czy to normalne?

 

Wychowanie przez sztukę – co daje dziecku kontakt ze sztuką?