Kolczyki lecznicze dla dzieci – kiedy i jak zdjąć?

Lecznicze kolczyki nieodłącznie wiążą się z tematem przekłuwania uszu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy jest najlepszy czas na przekłucie dziecku uszu. Jednakże kwestia doboru odpowiedniej metody oraz kolczyków jest tak samo istotna, niezależnie od wieku dziecka. W artykule omówiono m.in. rodzaje materiałów, z których wykonane są kolczyki lecznicze, a także kwestie dotyczące optymalnego czasu ich noszenia oraz metodykę wyjmowania pierwszych kolczyków z uszu.

Czym są i kiedy zakłada się kolczyki lecznicze?

Terminem kolczyki lecznicze określa się pierwsze kolczyki, które zakłada się bezpośrednio po przekłuciu uszu.

Pierwsze kolczyki mają styczność z ranami w ciele, jakimi są dziurki w płatkach ucha. Z tego względu materiał, z którego są wykonane, ma ogromne znaczenie. Zdarza się, że kolczyki lecznicze są oferowane w cenie zabiegu. Jednak decyzja o ich wyborze powinna być dobrze przemyślana, a nie podyktowana oszczędnością.

Przeczytaj również: Jak dbać o zęby w ciąży?

Przekłuwanie uszu dzieciom — jaki wiek jest najlepszy?

Zabieg przekłuwania uszu może być wykonany dziecku za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych. Decyzja o tym, kiedy przekłuć dziecku uszy, pozostaje więc w ich gestii. Warto jednak omówić tę kwestię z pediatrą. Z pewnością należy poczekać, aż dziecko otrzyma wszystkie dawki szczepionki przeciwko tężcowi.

Dylematy dotyczące odpowiedniego wieku na przekłucie uszu dziecku dzielą społeczność mam. Są wśród nich takie, które chcą założyć kolczyki już kilkumiesięcznej dziewczynce, która swoje pierwsze kolczyki dostała z okazji chrztu. To, czy powinno się przekłuwać uszy tak malutkim dzieciom, jest kwestią dyskusyjną. Należy pamiętać o prawie dziecka do decydowaniu o swoim ciele.

Biżuteria i możliwość ozdoby własnego ciała jest ważna dla małej dziewczynki, która chce naśladować mamę i koleżanki. Z tego względu już 5- lub 6-letnie dziewczynki proszą rodziców o zgodę na przekłucie uszu.

Amerykańska Akademia Pediatrii doradza, aby poczekać z przekłuciem uszu do czasu, aż dziecko samo będzie tego chciało oraz potrafiło samodzielnie troszczyć się o nie i ich pielęgnację. Im starsze dziecko, tym większa świadomość i możliwość określenia swoich preferencji.

Czytaj również: Mały wegetarianin – czy dziecko może nie jeść mięsa?

Gdzie można bezpiecznie przekłuć uszy dziecka?

Bardzo ważne jest, aby wykonać zabieg w sprawdzonym pod względem bezpieczeństwa i kompetencji załogi salonie kosmetycznym lub studiu piercingu.

Uszy można przekłuć na kilka sposobów, w tym igłą i pistoletem. Ostatnio popularne stało się ich przekłuwanie metodą Blomdahl. Polega ona na jednoczesnym przekłuciu obu dziurek, co skraca czas zabiegu oraz zapobiega rezygnacji dziecka po wykonaniu pierwszej dziurki.

Trzeba jednak pamiętać, że komplikacje po przekłuciu uszu mogą się pojawić, nawet jeśli zabieg był przeprowadzony w odpowiednich, higienicznych warunkach. Objawami infekcji po przekłuciu uszu są obrzęk i zaczerwienienie płatków uszu, ból oraz wydzielina ropna, które utrzymują się powyżej doby po zabiegu. Do innych komplikacji należą m.in.:

  • alergia na materiał, z którego wykonane są kolczyki lecznicze;
  • krwawienie;
  • powstawanie bliznowców, czyli keloidów.

Zobacz też: Jaki prezent na roczek dla dziecka?

Dlaczego tak ważny jest dobór odpowiednich kolczyków dla dziecka?

Głównie ze względu na ryzyko wystąpienia alergii na materiał, znajdujący się w kolczykach. Najbardziej uczulający jest nikiel, którego domieszki znajdują się we wszystkich metalach, także stali chirurgicznej oraz złocie. Szacuje się, że nawet 17% dorosłych oraz 8% dzieci jest na niego uczulona. Okazuje się także, że złoto, od lat uznawane za najlepszy kruszec do wyrobu pierwszych kolczyków, uczula i to aż 10% społeczeństwa!

Sprawdź nasz kalkulator siatek centylowych

Z czego wykonane są kolczyki lecznicze?

Kolczyki do przekłuwania uszu mogą być wykonane z materiałów, takich jak:

  • stal chirurgiczna, zwana też nierdzewną lub szlachetną. W swoim składzie zawiera ona chrom i nikiel, które mogą uczulać;
  • złoto. Złote kolczyki mogą być wykonane z żółtego, różowego lub białego złota. Im wyższa próba i mniej domieszek, tym mniejsze prawdopodobieństwo uczuleń;
  • srebro. Czyste srebro nie uczula, jednak kolczyki zazwyczaj zawierają dodatkowe domieszki innych metali;
  • bioplast jest hipoalergiczny i dość miękki;
  • teflon (PTFE) jest lekki i nie uczula;
  • plastik medyczny szwedzkiej firmy Blomdahl z zerową zawartością niklu;
  • tytan medyczny.

Najważniejszy jest wybór materiału sztyftu i części, która bezpośrednio dotyka rany. Pozostała część, zwana ozdobną, może być pokryta innym, bardziej ozdobnym surowcem.

Zobacz też: Jak wygląda adaptacja w żłobku?

Jakie kolczyki wybrać dla dziecka?

Najlepszym wyborem dla osób wrażliwych, w tym dzieci, jest biżuteria hipoalergiczna, która nie zawiera niklu. Przykładowo, kolczyki hipoalergiczne Blomdahl są wykonane ze specjalnego plastiku medycznego bez domieszki niklu lub z czystego tytanu medycznego.

Dobrym pomysłem jest założenie dziecku kolczyków leczniczych, które mają grubszy sztyft. Wynika to z faktu, że po wyjęciu pierwszych kolczyków, dziurka delikatnie się zmniejsza. Grubszy sztyft stanowi więc pewien margines bezpieczeństwa, aby późniejsze noszenie innych kolczyków było komfortowe.

Pierwsze kolczyki dla dziecka nie muszą być nudne! Wybór wzoru kolczyków warto uzgodnić z dzieckiem, które powinno wybrać interesujący je kształt i kolor. Na rynku można spotkać kolorowe kolczyki, wyprodukowane specjalnie z myślą o najmłodszych. Wśród najpopularniejszych kształtów kolczyków dla dzieci wyróżnia się m.in.: serduszka, motylki, kwiatuszki, gwiazdki, kuleczki.

Kiedy można zdjąć kolczyki lecznicze?

Dziurki muszą się zagoić przed wyjęciem z nich kolczyków. Czas, jaki należy nosić pierwsze kolczyki bez zdejmowania, zależy od miejsca przekłucia. W przypadku dzieci najczęściej są to płatki uszu, które goją się przez 6 tygodni. Po tym czasie można zmienić kolczyki na inne, z cieńszym sztyftem.

Nie można jednak zaprzestać noszenia kolczyków po upływie tego czasu. W przeciwnym razie dziurki mogą zarosnąć, ponieważ całkowity proces gojenia się uszu wynosi 12 miesięcy.

To też może Cię zainteresować: Wizualizacje terapeutyczne – co to jest i jak działa?

W jaki sposób zdjąć kolczyki lecznicze?

O przekłute uszy należy właściwie dbać przez cały okres gojenia. Przed zdjęciem pierwszych kolczyków, należy dokładnie umyć i zdezynfekować dłonie. Warto też przemyć każdy płatek ucha wodą utlenioną. Następnie jedną ręką trzeba przytrzymać biżuteryjną część kolczyka leczniczego, a drugą ręką delikatnie przekręcić zapinkę kolczyka, do momentu jej poluzowania. Potem wystarczy zdjąć zapinkę i wyjąć kolczyk.

Bibliografia

 
  1. Broszura informacyjna: Blomdahl - bezpieczne przekłuwanie uszu i nosa, dostęp online: https://www.iperfectbeauty.pl/lib/hxkmba/Blomdahl-katalog-salon_gabinet-Monika-bez-cen_ostateczna-k69br7df.pdf
  2. Ulotka informacyjne: Przekłuwanie uszu. Zalecenia pielęgnacyjne po zabiegu, dostęp online: https://blomdahl.pl/public/static/a16ea65b40cab88d6caadaa81d0a26e4.pdf
  3. D. Chmurzyńska-Rutkowska, „Przekłuwanie uszu u dzieci”, dostęp online: https://mamapediatra.pl/2019/04/08/przekluwanie-uszu-u-dzieci/
  4. https://arttattoo.pl/2020/06/15/jaki-material-kolczykow-wybrac/
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.03.2022

Oceń:
4.5

Anna Gilewska

Anna Gilewska

Kosmetolog

Licencjonowany kosmetolog (temat pracy dyplomowej: „Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem pospolitym w gabinecie kosmetologa oparta o wybrane metody aparaturowe”) i magister administracji na specjalizacji zarządzania ochroną zdrowia (temat pracy magisterskiej: „Prawne i organizacyjne uwarunkowania wykonywania zabiegów kosmetycznych”). Propagatorka zdrowego trybu życia oraz kosmetyków naturalnych. Poszerza swoją wiedzę na kongresach i targach branżowych. Interesuje się psychologią i medycyną komplementarną.  

Komentarze i opinie (4)


Dzień dobry ja mam kolczyki ale nie wiem jak Zdjąć bo to trochę boli a już mija 3miesiąc do zdjęcia kolczyka i druga sprawa cały czas mam ropę w uchu i tą ropę wyciska ale to tak boli że nie idzie sciągnąć więc proszę o odpisanie proszę o numer telefonu jak by ktoś wiedział jak zdjąć pozdrawiam Magda

#Po mocy A mylą pani dzień dobry myłam ale nic pozdrawiam Magda

Czy po 6 tygodniach noszenia kolczyków z plastiku medycznego można zmienić na inny materiał? Mam zalecenie od kosmetyczki żeby kontynuować plastik tylko z mniejszą średnicą Chciałabym jednak inny materiał- stal chirurgiczną lub złoto Czy można?

Nie jestem pewien czy kolczyki u dziecka to taka frajda. Ale jeśli ma kogoś trafić, to może rodziców albo znajomych po widoku takich wisiorków. A jeśli trafiać to może lepiej pistolecikiem na strzałki, jak poniżej,trafi a mimo to ani dziurki ani szkody nie będzie -- LINK USUNIĘTY --

Może zainteresuje cię

Czat z pediatrą immunologiem - szczepienia

 

Sprytne sposoby na podawanie leków dziecku

 

Hiperleksja – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie

 

Ssanie kciuka – kiedy jest powodem do niepokoju?

 

Elektrolity dla dzieci – działanie, skuteczność, które najlepsze

 

Zgrzytanie zębami u małego dziecka

 

Twoje dziecko ma problem z zaśnięciem? Sprawdź, jak mu pomóc skutecznie i bezpiecznie

 

Odpieluchowanie dziecka – jak je przeprowadzić, by zakończyło się sukcesem?