Ból podczas stosunku i ból po stosunku w ciąży – jakie są przyczyny?

Ból podczas stosunku oraz ból po stosunku w ciąży dotyczy wielu kobiet. Aby ustalić przyczynę bolesnych zbliżeń w czasie ciąży należy sprawdzić obecność innych objawów, np. pieczenie, suchości pochwy czy upławów, mogących wskazywać np. na infekcje intymne. Niepokojące jest wystąpienie plamienia i krwawienia po stosunku, które może stanowić zagrożenie dla przebiegu ciąży.

Skąd się bierze ból przy stosunku?

Dolegliwości występujące podczas lub po stosunku dotykają do 40 proc. wszystkich kobiet. Mogą dotyczyć bólu występującego na różnych etapach zbliżenia, od trudności we wprowadzeniu członka do pochwy, przez ból podczas głębokiej penetracji do objawów występujących po orgazmie (np. ból po stosunku). Ich przyczyny dzieli się na psychologiczne i organiczne, czyli mające swoje źródło w rzeczywistej chorobie ciała.

Łącznie określa się je terminem dysfunkcji seksualnych, który obejmuje węższe rozpoznania jak:

  • pochwica objawia się ona niekontrolowanym napięciem mięśni pochwy w wyniku wątpliwości lub lęków związanych ze współżyciem. Nazywana bywa podświadomą „reakcją obronną” na zbliżenie. Typowo uniemożliwia ona wprowadzenie członka do pochwy lub powoduje ból w pochwie przy próbie rozpoczęcia stosunku.
  • Dyspareunia – to odczuwanie bólu podczas stosunku, może występować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.
  • Wulwodynia – ból okolic intymnych kobiety niezależny od odbywania stosunku i nie wywołany stanem zapalnym (zakażeniem). Może mieć źródło w chorobach nerwów czuciowych sromu i pochwy.

Ból podczas stosunku w ciąży – przyczyny

Z praktycznego punktu widzenia ważniejsze jest określenie bezpośredniej przyczyny bolesnych stosunków i zastosowanie adekwatnego, celowanego leczenia. Co brać pod uwagę podczas diagnostyki bólu podczas stosunku w ciąży?

  • Zmiany toczące się w drogach rodnych np. bakteryjne zapalenie pochwy i sromu, drożdżyca pochwy, nadżerka szyjki macicy itd.
  • Zmiany wynikające z chorób ogólnoustrojowych np. ogólne osłabienie, cukrzyca, nadciśnienie, które przez modyfikację popędu seksualnego mogą powodować suchość pochwy podczas stosunku, a ta powoduje pieczenie podczas stosunku.
  • Psychologiczne – uwarunkowane przekonaniami: osobistymi, kulturowymi itp. Będą wpływały na zaburzenia popędu, wzbudzenia i podniecenia. W efekcie u ciężarnych może wystąpić pochwica lub suchość pochwy podczas stosunku.

Ból brzucha po stosunku w ciąży często wynika ze skurczów macicy zainicjowanych orgazmem. Nie są one niebezpieczne dla dziecka, a według niektórych publikacji mogą nawet ułatwiać jego prawidłowe ułożenie w jamie macicy przed porodem. Jeżeli bóle po stosunku występowały też przed okresem ciąży należy przeprowadzić diagnostykę w kierunku endometriozy.

Czy bolesne stosunki są groźne?

Każdy ból brzucha i okolic intymnych w ciąży może być groźnym objawem. Kiedy dolegliwości przypominają skurcze macicy i przemijają po chwili, nie ma się czym martwić. Podobnie w objawach pochwicy, kiedy zbawienna może okazać się szczera rozmowa z partnerem. Inaczej jest, kiedy ciężarna zauważy plamienie po stosunku, wymaga to badania ginekologicznego. Możliwe, że na szyjce macicy ciężarnej pojawiły się zmiany, które choć są niegroźne, to powodują niewielkie krwawienie, zwłaszcza po mikrourazach związanych z głęboką penetracją.

Nie należy tego jednak bagatelizować, krwawienie po stosunku może być objawem łożyska przodującego, co zagraża przebiegowi cięży. W związku z tym za każdym razem wymaga wnikliwej diagnostyki i określenia jego przyczyny. Pieczenie podczas stosunku może wynikać z zakażeń rozwijających się w drogach rodnych kobiety. O ile drożdżyca pochwy jest niegroźna to nieleczone infekcje bateryjne mogą prowadzić nawet do porodu przedwczesnego.

Sprawdź, jaką grupę krwi będzie miało Twoje dziecko

Co robić kiedy wystąpi ból w czasie współżycia?

W pierwszej kolejności potrzebne będzie wnikliwe badanie lekarskie, które umożliwi diagnozę zmian chorobowych w drogach rodnych. Może okazać się konieczne leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze. W przypadku niegroźnych zmian szyjki macicy pomocna może być zmiana pozycji podczas zbliżeń, na taką, która umożliwi ciężarnej kontrolę głębokości penetracji. U części kobiet lekarz nie będzie w stanie zdiagnozować żadnej przyczyny bolesnych stosunków w ciąży. Wtedy przydatna może być konsultacja u psychologa lub seksuologa.

Ból podczas stosunku lub ból po stosunku w ciąży jest najczęściej niegroźnym objawem zmian jakie odbywają się w ciele i psychice przyszłej mamy. Błony śluzowe wyścielające pochwę i srom są w tym czasie bardziej podatne na uszkodzenia związane z odbywaniem stosunku i zarazem bardziej wrażliwe na bodźce czuciowe. U części kobiet przekłada się to na zwiększenie doznań erotycznych, a u innych może objawiać się bólem w pochwie. Ze wszelkimi wątpliwościami w tym temacie najlepiej udać się do ginekologa, który zbada czy istnieją przeciwwskazania do regularnych zbliżeń z partnerem lub choroby, które powodują dysfunkcje seksualne. Część pacjentek będzie wymagała leczenia farmakologicznego, inne psychologicznego, a w jeszcze innych przypadkach pomocna będzie zmiana pozycji podczas stosunku i zastosowanie żeli intymnych, w przypadku problemów z suchością pochwy.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
4.0

Magdalena Szumska

Lekarz

Ginekolog w jednym z poznańskich szpitali. Absolwentka UM Poznaniu. Interesuje się ginekologią i położnictwem oraz onkologią. Hobbystycznie uprawia kajakarstwo i zajmuje się fotografią.   

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Jak wybrać imię dla dziecka?

 

Wulwodynia i vestibulodynia – przyczyny, objawy i leczenie

 

Sączenie wód płodowych – jak rozpoznać sączące się wody płodowe?

 

Ciąża biochemiczna – co to jest, kiedy występuje, objawy

 

Antydepresanty w ciąży – jakie można?

 

Biblijne imiona dla dzieci – żeńskie i męskie, przykłady

 

Badania prenatalne w ciąży – co musisz wiedzieć?

 

Uderzenia gorąca w ciąży – przyczyny nagłego uczucia gorąca i potów