Ból pochwy w ciąży – przyczyny kłucia i bólu w pochwie w czasie ciąży

Przyczyny bólu pochwy w ciąży nie muszą wiązać się z poważną patologią. Najczęściej powodem kłucia w pochwie jest grzybica, której towarzyszą upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych. Ból w pochwie w ostatnim trymestrze ciąży może stanowić także objaw porodu, na początku jej trwania miewa zaś związek z uczuleniem, wynikającym np. ze zmiany żelu do higieny. Zdarza się jednak, że w ciąży ból krocza stanowi poważne zagrożenie dla matki i dziecka. Co powinno nas zaniepokoić?

Przyczyny bólu pochwy w ciąży – dlaczego w ciąży boli pochwa?

Najczęstszymi przyczynami bólu w pochwie są infekcje intymne, z którymi zmaga się wiele kobiet. Z uwagi na obniżoną odporność ryzyko zapalenia pochwy w ciąży jest szczególnie wysokie, dlatego w tym czasie ważna jest wzmożona profilaktyka.

Kłucie w pochwie w ciąży i ból krocza mogą wystąpić jednak z wielu innych powodów. Ból pochwy w ostatnim trymestrze ciąży bywa objawem porodu (jeżeli występuje między 23. a 37. tygodniem, może wskazywać także na poród przedwczesny). Przyczyna bólu w kroczu przed porodem to często także rozejście spojenia łonowego, do którego dochodzi, kiedy główka dziecka obniża się, napierając na wschód macicy.

Ból pochwy na początku ciąży, ale także na kolejnych jej etapach, może wiązać się także z uczuleniem, np. na stosowane kosmetyki, które wiele kobiet decyduje się zmienić na czas trwania ciąży.

Zdecydowanie rzadszymi przyczynami bólu okolic krocza u ciężarnych mogą być nowotwory i wady anatomiczne.

Grzybica – upławy, ból, swędzenie, pieczenie pochwy

Najczęściej występującym rodzajem infekcji intymnej jest kandydoza, czyli grzybicze zakażenie pochwy. Objawy w ciąży nie różnią się zazwyczaj od tych występującej w ogólnej populacji kobiet. Poza bolesnym kłuciem w pochwie ciężarna może skarżyć się wówczas na następujące dolegliwości:

  • pieczenie i swędzenie pochwy,
  • przekrwienie śluzówki i obrzęk warg sromowych,
  • serowate, białe upławy, nieprzyjemny zapach,
  • uczucie suchości w pochwie.

Typowe jest nasilenie bólu pochwy w czasie stosunku (w ciąży nie są one zabronione, jednak z uwago na dyskomfort i możliwość przeniesienia zakażenia na partnera, nie są zalecane).

Poznaj również: Kalendarz ciąży

Kłucie pochwy w ciąży – objaw porodu lub poronienia

Ostry ból pochwy pod koniec ciąży nie stanowi typowego objawu porodu, jednak u każdej kobiety charakter występujących symptomów jest kwestią indywidualną. Lekarz prowadzący powinien uczulić pacjentkę, aby w przypadku pojawienia się pewnych dolegliwości zgłosiła się do szpitala. Do możliwych oznak porodu należy zaliczyć: krwawienie z dróg rodnych, odpłynięcie wód płodowych oraz regularne skurcze.

Jeśli z objawami tymi mamy do czynienia w okolicy terminu porodu, nie powinny wzbudzać one większego niepokoju, gdyż prawdopodobnie wskazują na właśnie rozpoczynający się poród i są w pełni naturalne. Jeżeli jednak pojawiają się wcześniej, mamy do czynienia z zagrożeniem porodem przedwczesnym.

Szczególnie niebezpieczne są bolesne skurcze w pochwie u ciężarnej, występujące wraz ze wspomnianymi objawami przed ukończonym 22. tygodniem ciąży. Mamy wówczas do czynienia z objawami poronienia lub poronienia zagrażającego.

Ból krocza w ciąży – rozejście spojenia łonowego

Pod koniec ciąży organizm produkuje hormony, takie jak m.in. relaksyna, które pomagają w przygotowaniu organizmu do porodu. Ich działanie polega na zwiększeniu elastyczności więzadeł miednicy, w tym spojenia łonowego, aby umożliwić przejście przez kanał rodny dziecka. To „rozluźnianie” się więzadeł może powodować uczucie rozpierania w pochwie oraz ból kręgosłupa, ból spojenia łonowego, ból kości łonowej czy też wrażenie bólu pochwy przy chodzeniu.

W niektórych przypadkach może dochodzić do zbyt dużego rozejścia się spojenia łonowego, które może uniemożliwić poród drogami natury i należy w takim wypadku dążyć do rozwiązania ciąży cięciem cesarskim. Najlepszą metodą oceny szerokości rozejścia się spojenia jest ultrasonografia. Lekarz wykonujący badania zmierzy dokładnie, na jakiej długości doszło do poszerzenia i sprawdzi, czy mieści się ono w granicach normy, czy też jest już patologią. Na tej podstawie lekarz prowadzący będzie mógł zdecydować o najlepszym sposobie prowadzenia porodu.

Ból w pochwie w czasie ciąży a uczulenie

Kobiety ciężarne w szczególny sposób powinny dbać o higienę miejsc intymnych ze względu na pojawiające się i często nawracające infekcje intymne. Pomimo stosowania odpowiednich preparatów przeznaczonych do higieny intymnej, może dojść do uczulenia, które może objawiać się: świądem pochwy i pieczeniem okolic intymnych, kłuciem, a także zaczerwienieniem i pokrzywką w obrębie narządów rodnych.

Jeśli pojawi się piekący ból i swędzenie, a lekarz nie stwierdza infekcji, przyczyną ich wystąpienia może być właśnie uczulenie czy to na kosmetyki, czy na substancje używane do prania bielizny. Najlepszą metodą może okazać się zmiana stosowanego preparatu myjącego na hipoalergiczny i pranie bielizny w detergentach przeznaczonych dla dzieci.

Opublikowano: ; aktualizacja: 03.03.2023

Oceń:
0.0

Justyna Szcześniak

Lekarz

Absolwentka Wydziału Lekarskiego  Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie lekarz-stażysta pracujący w jednym ze szpitali klinicznych w Łodzi. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Ból w pachwinie w ciąży – jakie są przyczyny i sposoby na ból pachwin?

 

Joga w ciąży – czy warto? Korzyści z praktykowania jogi w ciąży

 

Infekcje pochwy w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

 

Ból spojenia łonowego w ciąży i po porodzie – jakie są przyczyny i jak leczyć?

 

Swędzenie pochwy w ciąży – przyczyny świądu warg sromowych i sromu

 

Toksoplazmoza w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie, zagrożenia dla mamy i dziecka

 

Leki homeopatyczne w ciąży – czy można je brać?

 

Grzybica pochwy w ciąży – leki i sposoby leczenia objawów grzybicy