Twardy brzuch w ciąży – jakie są przyczyny i co oznacza twardnienie brzucha w ciąży?

Przyczyn twardego brzucha w ciąży jest wiele. Jak rozpoznać twardy brzuch? Kiedy zaczyna się odczuwać twardnienie brzucha w ciąży? Jakie są przyczyny twardego brzucha w ciąży? Zazwyczaj to objaw niegroźny, związany z nieodpowiednią dietą i wynikającymi z tego zaparciami czy nadmiernymi gazami. Twardniejący brzuch w ciąży to czasem również wynik odbytego wcześniej stosunku płciowego. Przyczyną mogą być też skurcze Braxtona-Hicksa. Co robić, kiedy brzuch w ciąży twardnieje i jest napięty? Kiedy udać się do lekarza?

Twardy brzuch w ciąży – co to znaczy?

Twardy brzuch w ciąży może wydawać się dla przyszłych mam niepokojącym objawem. Niemal wszystkie dolegliwości, które pojawiają u kobiet brzemiennych mogą być powodem do niepokoju, jednak zwykle są to objawy charakterystyczne dla tego stanu fizjologicznego. Jednak twardnienie brzucha w tym stanie fizjologicznym nie zawsze jest naturalnym stanem i bywają przypadki, kiedy konieczna jest wizyta u lekarza prowadzącego.

Twarde podbrzusze może pojawiać się na początku ciąży i tuż przed porodem. Jeśli twardniejący brzuch występuje w trzecim trymestrze ciąży, to zazwyczaj jest to naturalna reakcja organizmu na zbliżający się poród.

Już w pierwszych tygodniach drugiego trymestru twarde podbrzusze u kobiet ciężarnych pojawia się wraz z aktywnością dziecka, która może wywoływać skurcze macicy.

Twardy brzuch w 9. miesiącu występuje już każdego dnia. Przyczyną tego jest zwiększona częstotliwość skurczy macicy, które są nazywane skurczami przepowiadającymi. Twarde podbrzusze pojawiające się w drugim i trzecim trymestrze zazwyczaj nie jest niepokojącym objawem, jednak w pierwszym trymestrze ciąży może być objawem poronienia czy przedwczesnego porodu.

Twardnienie brzucha w ciąży – jakie są przyczyny?

Najczęściej twarde podbrzusze u kobiet brzemiennych pojawia się w 3. trymestrze. Przyczyny można szukać w zbliżającym się terminie porodu. Im bliżej rozwiązania, tym częstsze są skurcze macicy, które przyczyniają się do powstawania twardego brzucha. Już w drugim trymestrze występować może twarde podbrzusze, którego przyczyną jest zwiększona aktywność ruchowa dziecka.

Kiedy mamy do czynienia z twardym brzuchem w ciąży wieczorem, powodem mogą być wzdęcia i zaparcia, które często występują u kobiet ciężarnych po jedzeniu.

W 1. trymestrze twarde podbrzusze jest najbardziej niepokojącym objawem. Oznaczać może odklejenie się łożyska, a nawet poronienie.

Twardy brzuch w pierwszym trymestrze

Co oznacza twardy brzuch u kobiet ciężarnych w pierwszym trymestrze? To pytanie nurtuje każdą kobietę, której ten objaw dotyczył we wczesnych etapach ciąży. Najczęściej występuje twardy brzuch w ciąży bez skurczów, a jego przyczyną jest... stres. Wiele kobiet ciężarnych podczas pierwszego trymestru zapomina, że to najważniejszy okres dla rozwoju i zdrowia dziecka. To pierwszy trymestr jest tym decydującym. Do czternastego tygodnia ciąży najczęściej występują poronienia, które mogą objawiać się twardym podbrzuszem i towarzyszącym mu bólem brzucha w ciąży.

W pierwszych miesiącach kobiety ciężarne powinny szczególnie zadbać o siebie i swoje zdrowie. Najlepiej unikać stresujących sytuacji, przemęczenia, ponieważ mogą on przyczyniać się do pogorszenia stanu kobiety i dziecka.

Jeśli twarde podbrzusze pojawi się na początku ciąży i towarzyszy mu ból w dolnej części brzucha w ciąży, to konieczna jest wizyta u lekarza, by mógł on wykonać kontrolne USG, które wykaże, czy jest to niepokojący objaw, który zagraża dziecku.

Co oznacza twardy brzuch w drugim trymestrze?

W drugim trymestrze twarde podbrzusze zazwyczaj nie jest już niepokojącym objawem. Ruchy dziecka zaczynają się zwiększać, więc to jest najczęstsza przyczyna twardego podbrzusza. Może on pojawiać się również po stosunku, ponieważ penetracja podrażnia szyjkę macicy, przez co zwiększa ona swoją aktywność.

Kiedy stosunek odbył się wieczorem, uczucie twardego brzucha ustąpi po przebudzeniu. Możliwe jest również, że to jedynie objaw niestrawności. Podczas ciąży kobiety często cierpią z powodu problemów żołądkowych i jest to naturalny objaw, charakterystyczny dla kobiet brzemiennych. Przez to wraz z twardniejącym brzuchem może pojawiać się ból w górnej części podbrzusza.

Przyczyną twardnienia i drętwienia brzucha w ciąży mogą być też skurcze Braxtona-Hicksa (skurcze przepowiadające). To krótkotrwałe skurcze (trwają ok. 30 sekund) i powtarzają się od kilku do kilkunastu razy dziennie. Ich zadaniem jest „przygotowanie” macicy do zbliżającego się rozwiązania.

Twarde podbrzusze w ciąży w III trymestrze ciąży

Wraz ze zbliżającym się terminem porodu twardy brzuch może występować nawet przez kilka dni. Ruchy dziecka są coraz częstsze, a skurcze macicy mogą pojawiać się kilka razy w ciągu dnia. Na koniec ciąży, kilka tygodni przed porodem macica zwiększa swoją aktywność do częstotliwości kilkunastu razy na dobę. Skurcze pojawiają się co pół godziny. Twarde podbrzusze w tym wypadku nie jest niepokojącym objawem.

Uczucie ciężkiego brzucha w ciąży pojawiać się może przez zwiększającą się masą ciała dziecka. Jeśli nadal wyczuwalne są ruchy dziecka, to nie ma się czym martwić. Wizyta u lekarza jest konieczna, kiedy występuje twardy brzuch w ciąży i brak ruchów dziecka. Jest to bardzo niepokojący objaw, który powinien być zdiagnozowany przez specjalistę. W takiej sytuacji dziecko mogło zaplątać się pępowiną, przez co jego ruchy są ograniczone.

Twardy brzuch przed porodem jest naturalną reakcją organizmu. Kilka dni przed porodem może pojawić się twarda macica w ciąży i to również nie jest powód do niepokoju.

Zwiększona częstotliwość skurczy macicy może powodować ból brzucha i jest to najczęstsza przyczyna obaw przyszłych mam.

Jak radzić sobie z twardym brzuchem w ciąży?

Częste twardnienie brzucha w ciąży może powodować ból i dyskomfort. Warto więc wiedzieć, co robić, kiedy się pojawia i jakie są sposoby na zapobieganie dolegliwości.

Jeśli u kobiety pojawia się bardzo twardy brzuch w ciąży oraz bóle kręgosłupa, to powinna się ona położyć. Odpoczynek i odrobina relaksu na pewno pomogą. Ważne jest, aby leżała na lewym boku, ponieważ niezatrzymywany jest wtedy dopływ krwi do żyły głównej dolnej. Leżenie na plecach lub na prawym boku może powodować powstawanie żylaków i zakrzepów.

Dobrym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego objawu jest krótki spacer, chociaż niektóre kobiety skarżą się również na twardnienie brzucha w ciąży podczas chodzenia (wówczas wskazany jest odpoczynek w pozycji leżącej).

Kolejnym sposobem na napięty brzuch w ciąży i jego ból jest rozluźniająca kąpiel. Należy jednak pamiętać, że woda nie może być gorąca, a jedynie letnia, a kąpiel nie powinna trwać zbyt długo. Motywowane jest to tym, że podczas kąpieli w ciepłej wodzie podnosi się ciśnienie krwi, co może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Kiedy pojawia się napięcie brzucha w ciąży nie powinno się go dotykać. Masowanie brzucha może zwiększyć aktywność ruchową dziecka, co doprowadzi do intensywniejszych skurczów macicy i towarzyszącego im bólu.

Twardniejący brzuch w ciąży – co robić?

W czasie ciąży konieczne jest zdanie o prawidłową dietę. Spożywanie tłustych potraw może prowadzić do zaparć, które są częstą przyczyną „ stawiania się” brzucha w ciąży.

Ważne jest również picie odpowiedniej ilości płynów. Kobiety w ciąży powinny pić co najmniej 2 litry płynów dziennie.

Odwodnienie może powodować skurcze macicy, a są one przyczyną opisywanego objawu. Warto również zapisywać, kiedy i w jakich sytuacjach pojawił się twardy brzuch w ciąży. Dzięki temu przy kolejnej wizycie u ginekologa lekarz będzie mógł określić jego przyczyny.

Bibliografia

 
  1. https://badaniaprenatalne.pl/twardy-brzuch-w-ciazy/
  2. Księga ciąży - Holt Linda, Snell BJ, Sears William, Sears Martha Wydawnictwo Mamania
  3. Położnictwo. Fizjologia ciąży – opracowanie zbiorowe Wydawnictwo Lekarskie PZWL
Opublikowano: ; aktualizacja: 10.11.2023

Oceń:
4.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Dlaczego w ciąży boli brzuch?

 

Zamartwica płodu (okołoporodowa, wewnątrzmaciczna) – co to znaczy i jakie są skutki?

 

Kłucie w podbrzuszu w ciąży – jakie są przyczyny kłującego bólu brzucha w czasie ciąży?

 

Zapalenie pęcherza w ciąży

 

Brązowe upławy w ciąży – jakie są przyczyny brunatnego plamienia?

 

Ból jajnika w ciąży – jakie są przyczyny bolących jajników?

 

Żółte upławy w ciąży – co oznacza żółty śluz w ciąży?

 

Ból żołądka w ciąży – przyczyny i sposoby na bolesne skurcze żołądka