Biblijne imiona dla dzieci – żeńskie i męskie, przykłady

Imię pochodzenia hebrajskiego czy łacińskiego, zaczerpnięte z Biblii, od razu kojarzy się ze swego rodzaju wyniosłością, odrobiną przesady, świętością. Ale nie każde imię biblijne jest rzadkie i nietypowe, co więcej – bardzo wiele jest popularnych, całkowicie powszechnych i uznawanych za tradycyjne, zwykłe, mówi się nawet „typowo polskie”. Co warto wiedzieć o biblijnych imionach? Co oznaczają imiona zaczerpnięte z Biblii?

Zwykłe i niezwykłe biblijne imiona

Imiona biblijne są popularne na całym świecie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że imię, które tak mu się podoba, ma swoje źródła właśnie w Piśmie Świętym i chrześcijańskiej historii. Co więcej – wiele osób pragnie uciec od tradycji, a wybór imienia zdecydowanie nie zaczyna się od wertowania Biblii.

Tymczasem tak popularne imiona, jak Jan czy Anna również są imionami o biblijnym pochodzeniu, z czego mało kto zdaje sobie sprawę. Jest bowiem wiele imion, uznawanych za klasyczne i proste, które mają swoje źródło w Biblii, ale bez problemu znajdą się i takie, które faktycznie brzmią oryginalnie. Słowem – chcąc nadać dziecku imię męskie pochodzenia biblijnego, można posłużyć się zarówno tymi oryginalnymi, jak i całkowicie klasycznymi i popularnymi. Podobnie jest w przypadku imion żeńskich.

Zawsze warto mieć świadomość tego, jakie jest pochodzenie, historia i znaczenie imienia, jakie nadaje się dziecku. Nie chodzi wyłącznie o to, by dobrze współgrało ono z nazwiskiem, zgrabnie się zdrabniało i było „ładne”. Imię to swego rodzaju determinata osobowości i tożsamości, i ważne, by patrzeć na nie przez pryzmat całego życia. Imię poniekąd określa człowieka, dlatego warto wybrać takie, by było dla niego dobrą wróżbą i swoistym talizmanem.

Jakie imiona biblijne są najbardziej popularne?

Można się naprawdę zdziwić! Poza imionami apostołów, jak Paweł czy Piotr, także takie imiona, jak Natan, Rafał, Ariel oraz Estera, Abigil czy Joanna są imionami pochodzenia biblijnego.

Tak naprawdę trudno wskazać najbardziej popularne biblijne imiona, ponieważ obecnie listy najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom zmieniają się z roku na rok, a – jak się okazuje – znaczna większość swoje pochodzenie zawdzięcza właśnie tradycji i kulturze chrześcijańskiej. Od lat jednak na liście najpopularniejszych imion znajdują się Jan czy Szymon, z kolei jeśli chodzi o imiona kobiece, będą to Hanna i Zuzanna.

Znaczną większość w spisie imion zarówno żeńskich, jak i męskich, stanowią biblijne imiona hebrajskie, ponieważ zdecydowana większość imion występujących w Biblii to imiona żydowskie. Bez problemu można jednak znaleźć imię pochodzenia rzymskiego, pochodzenia germańskiego czy imię łacińskie.

Imiona dziewcząt zaczerpnięte z Biblii

Oto kilka najciekawszych, bardziej i mniej popularnych, żeńskich imion pochodzenia biblijnego:

  • Abigail – imię pochodzenia hebrajskiego, wywodzące się z imienia Awigajil, co oznacza „radość ojca”;
  • Anna – imię pochodzenia hebrajskiego, oznaczające „łaskę, pełnię wdzięku”;
  • Lidia – imię pochodzenia łacińskiego i greckiego, wywodzące się od nazwy krainy Lydia;
  • Gabriela – pochodzenie imienia jest hebrajskie, od słowa „mąż Boży”;
  • Agnieszka – imię pochodzenia greckiego, oznaczające „czystą, dziewiczą”;
  • Maria – imię pochodzenia hebrajskiego, oznaczające „piękną, ukochaną przez Boga”;
  • Judyta – imię biblijne o hebrajskim pochodzeniu, oznaczające „chwaloną”;
  • Aleksandra – odpowiednik żeński męskiego imienia Aleksander, pochodzenia greckiego, oznaczające obrończynię ludzi;
  • Klaudia – imię pochodzenia łacińskiego, wywodzące się z rodu Klaudiuszów;
  • Ewa – to imię pochodzenia hebrajskiego oznacza „dającą życie”;
  • Joanna – to żeńska forma biblijnego imienia Jo-hanan, pochodzące z hebrajskiego, oznaczające „Bóg jest łaskawy”;
  • Izabela – pochodzenie imienia jest hebrajskie, od słowa oznaczającego „eliszebeth”, czyli „Bóg mą przysięgą”;
  • Nina – to także imię prawdopodobnie pochodzenia hebrajskiego, oznaczające „Bóg jest łaskawy”.

Jak widać, biblijne imiona dziewcząt wcale nie muszą być wymyślne. Wiele z nich uznawanych jest za dość proste, zwykłe imiona, ale mimo to mające w sobie duży ładunek znaczeniowy.

Poza tym, że warto wiedzieć, co biblijne imię oznacza w dosłownym tłumaczeniu, warto również zwracać uwagę na to, w jaki sposób może wpływać na charakter i jaką oznacza osobę.

Nie oznacza to jednak, że osoby noszące imię pochodzenia biblijnego są w jakiś sposób, można powiedzieć, naznaczone. Znaczenie imion można bowiem rozpatrywać pod wieloma kątami, niekoniecznie w związku z religią. Można zwrócić uwagę na fakt, że dane imię dziewczynki oznacza synonimy piękna czy mądrości, a osoby je noszące cechują się optymizmem czy kreatywnością. Słowem to, że imię dziewczynki pochodzi z Biblii, nie oznacza, że należy je od razu łączyć z postacią świętą, szczególnie że bardzo wiele imion ma biblijny charakter, a nie każdy nadaje je właśnie z takim przesłaniem. Można sprawdzić, jaka danemu imieniu odpowiada wibracja liczby, co mówią o nim gwiazdy, czy kim są sławne kobiety noszące imię, które się wybrało. Słowem – zanim nada się dziecku imię, warto sprawdzić całą jego etymologię, nie tylko językową czy biblijną, ale także szersze znaczenie.

Chłopięce imiona biblijne

Jeśli chodzi o imię męskie pochodzenia biblijnego, rodzice mają spore pole do popisu. W spisie można bowiem znaleźć rzadkie imiona biblijne, które wskażą na oryginalność, jak i bardzo popularne, takie, których pochodzenia zazwyczaj nie kojarzy się z Pismem Świętym.

Oto niektóre z propozycji na chrześcijańskie imię dla chłopca.

  • Natan – imię męskie pochodzenia hebrajskiego, oznaczające „podarunek”. Nieco podobne znaczenie ma imię Mateusz, także hebrajskie, wskazujące na „dar Boga”.
  • Łukasz – imię pochodzenia grecko-łacińskiego, oznaczające „urodzony o świcie”.
  • Jakub – imię biblijne pochodzenia hebrajskiego, które oznacza „ten chroniony przez Boga”.
  • Patryk – imię pochodzenia łacińskiego, krótsza forma imienia Patrycjusz, co oznacza „szlachetnie urodzony”. Imię Patryk nosi obecnie o wiele więcej osób niż imię Patrycjusz.
  • Jan – hebrajskie imię oznaczające „Bóg jest łaskaw”. Od imienia Jan pochodzi żeńskie imię Janina.
  • Piotr – imię męskie pochodzenia greckiego, znaczące „niezłomny jak skała.”
  • Rafał – dawne imię pochodzenia hebrajskiego, oznaczające „Bóg uleczy”.
  • Tymoteusz – imię wywodzi się z języka greckiego i oznacza „ten, który czci Boga”.
  • Szymon – kolejne imię pochodzenia biblijnego, oznaczające „Jahwe wysłuchał”.
  • Andrzej – imię greckie, oznaczające „mężny, silny”.

Tak, jak w przypadku żeńskich imion, tak i tutaj warto wiedzieć, jakie cechy będzie posiadał – według znaczenia – mężczyzna noszący imię, które się wybrało.

Rzadkie biblijne imiona

Wśród wielu imion biblijnych znajdzie się niejedno imię germańskie, pochodzenia rzymskiego, można także znaleźć imię słowiańskie. Warto wiedzieć, że bardzo wiele imion ma swoje źródła w religii chrześcijańskiej i tak naprawdę trudno znaleźć takie, które całkowicie się od niej odcinają. Do rzadkich imion biblijnych należą np. Szaweł, Lea, Noemi czy Elizeusz.

Wybór imienia dla dziewczynki czy chłopca wcale nie jest prosty. Potrafi spędzić sen z powiek wielu rodzicom. Ważna jest odmiana imienia, jego zdrobnienia, znaczenie, dopasowanie do nazwiska – słowem – wszystko! Czy zawsze warto czerpać z tradycji? A może lepiej stawiać na oryginalność? Trudno powiedzieć. Jedno jest pewne – możliwości jest mnóstwo i warto ich szukać wśród najpiękniejszych biblijnych imion.

Opublikowano: ; aktualizacja: 04.11.2022

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Przeczytaj również

Może zainteresuje cię

Cellulit w ciąży – czy i jak się go pozbyć?

 

5. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

 

Dieta przy anemii

 

4. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

 

Czego nie wolno kobiecie w ciąży?

 

Rozejście spojenia łonowego – przyczyny, objawy, poród, leczenie, ćwiczenia

 

Kłucie w pochwie w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

 

Potas w ciąży – czy niedobór potasu w ciąży jest groźny? W czym jest potas?