Najlepsze gry i zabawy na kartce

Ocena: 3.54/5 Głosów: 23
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Siedzisz z dzieckiem w poczekalni u lekarza, stoicie w długiej kolejce na poczcie, albo jedziecie pociągiem i twój malec okropnie się nudzi? Wypróbuj 16 supergier z papierem w roli głównej.

Gry na kartce to świetny sposób na nudę. Fot. Shutterstock
Gry na kartce to świetny sposób na nudę.

Bądźmy szczerzy - nie wszyscy rodzice mają smartfony, a ci, którzy mają, często nie chcą, by jedynym sposobem na nudę było dla dziecka granie na telefonie. Poza tym bawiąc się komórką malec jest sam na sam z ekranem, a zabawy na kartce dają możliwość wspólnego spędzenia czasu. Oto 16 gier, do których wystarczy tylko papier i długopis. No, w jednym przypadku przydadzą się jeszcze kredki.

1. Wąż z wyrazów

To zabawa głównie dla dzieci, które potrafią już pisać. Ale jeśli twój malec nie potrafi to możecie umówić się, że ty będziesz pisała za was oboje. W zabawie chodzi o to, by stworzyć z wyrazów jak najdłuższego i najbardziej pokręconego węża. Zacznij od zapisania imienia dziecka. Powiedzmy, że jest to "Krzyś". Potem niech dziecko podyktuje (albo zapisze) słowo zaczynające się na "ś" (czyli na ostatnią literę poprzedniego wyrazu). Teraz niech do węża dołączy "śnieg". Następnie ty dopiszesz słowo na "g" itd. aż zabraknie miejsca. Pamiętajcie, że wąż może skręcać w różne strony, robić pętelki i przechodzić na drugą stronę kartki. Dbajcie tylko o to, by wyrazy się nie powtarzały. 

2. Bajkowe "państwa-miasta"

Pamiętasz z dzieciństwa zabawę w państwa-miasta? Na kartkach rysowało się tabelki z kolumnami o tytułach: państwo, miasto, rzeka, marka samochodu, roślina itp. Potem trzeba było wypisać jak najwięcej słów należących do tych kategorii i zaczynających się na wylosowaną wcześniej literę. Im więcej - tym lepiej.

Jednak ta wersja gry będzie zbyt trudna dla małego dziecka. Dlatego proponujemy modyfikację. Przede wszystkim trzeba zmienić kategorie np. na takie: tytuł bajki, postać z bajki, zabawka, danie itp. Po wypisaniu kategorii, zacznij w myślach mówić alfabet, a twoje dziecko niech w dowolnym momencie powie "stop". Wypadła litera "b"? Zaczynacie szukać (kto pierwszy ten lepszy) wyrazów na "b" np. "Bolek i Lolek", Batman, balon, bigos. Możecie ustalić, że przez minutę wymieniacie jak najwięcej rzeczy z jednej kategorii i sprawdzacie, kto znalazł więcej. Albo umawiacie się, że ten zdobywa punkt, kto np. pierwszy znajdzie wyraz na daną literę z danej kategorii.

3. Cenne kreski

Zabawa polega na jak najszybszym odgadnięciu, co druga osoba rysuje. Dla ułatwienia mogą to być rzeczy, które znajduje się wokół nas, np. kapelusz stojącego obok pana. Zacznij od zaokrąglonej góry, kolejne ruchy długopisem to rondo, pasek... i już wszystko jasne. Odliczamy pociągnięcia długopisu - im mniej kresek zobaczymy, zanim rozwiążemy zagadkę, tym większe szanse na wygraną.

 

4. Wspólne rysowanie

To ulubiona zabawa maluchów - tworzenie z rodzicem wspólnego dzieła. Powiedzmy, że ty zaczynasz od narysowania drzewa. Następnie długopis przechwytuje malec i rysuje krasnoludka pod drzewem. Potem znowu ty dodajesz jakąś postać. Rysując, twórzcie też historię o tym, co dzieje się na obrazku. Zobaczysz ile będzie śmiechu i radości.

 

5. Skojarzenia na papierze

Mówisz "noc", a dziecko rysuje to, co mu się z tym pojęciem kojarzy, czyli np. "sowę". Robi to jednak tak, byś tego nie widziała. Twoim zadaniem będzie odgadnąć, co mały rysownik stworzył. Potem zamieniacie się rolami. Powiedzmy, że każde z was ma po pięć szans.

Ciekawą odmianą tej zabawy będzie jawne rysowanie swoich skojarzeń. Ty zaczynasz od nocy, dziecko dodaje sowę, ty szkicujesz okulary itd. Ciekawe i zabawne będzie potem prześledzenie, jak doszło do tego, że "noc" doprowadziła nas np. do "patelni".

6. Portrety pamięciowe

Do tej zabawy przydałyby się kredki. Masz je ze sobą? Świetnie. Rozejrzyjcie się wkoło i poproś dziecko, by dokładnie przyjrzało się np. dziewczynce stojącej obok drzwi gabinetu lekarskiego. Ważne, by zapamiętało kolor ubrania i inne szczegóły. Nie popędzaj malucha, niech sam zadecyduje, kiedy będzie gotowy do narysowania dziewczynki bez patrzenia na nią. Tutaj nie liczy się talent kreślarski, lecz pamięć. Ważne, by spodnie były w odpowiednim kolorze, podobnie jak buty czy włosy. Im mniej pomyłek, tym wyższa punktacja. Możecie ustalić, że maksymalna ocena to 10, a każda pomyłka zmniejsza ją o 1. 

 

7. W świecie liczb

Na przemian zadajecie sobie z dzieckiem pytania i zapisujecie na swoich kartkach odpowiedzi, czyli liczby, bo waszym zadaniem będzie właśnie liczenie. Zaczynamy: "Ile jest gabinetów na tym korytarzu?", "ile osób stoi pod oknem?", "ile jest dzieci w poczekalni?", "ile kwiatów stoi na parapecie?"... Gotowe? Teraz pora na porównanie wyników. Jeśli się różnią, sprawdzacie, kto miał rację. Wygrywa ten, kto dokładniej policzył.

 Czytaj dalej na drugiej stronie: Najlepsze gry i zabawy nma kartce

Tematy: zabawy z dzieckiem, gry dla dzieci, sposoby na nudę

Komentarze