THC w medycznej marihuanie – jakie ma znaczenie dla efektów terapeutycznych?

Brak zdjęcia

mamazone.pl 8 lutego 2024

Medyczna marihuana stosowana w celach leczniczych zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Jednym z kluczowych składników tej rośliny jest tetrahydrokannabinol, znany jako THC. Przyjrzymy się jego wpływowi na efekty terapeutyczne.

THC w medycznej marihuanie

THC to jeden z ponad 100 kannabinoidów obecnych w marihuanie. Jest ceniony za właściwości terapeutyczne, które obejmują:

  • łagodzenie bólu;
  • zwalczanie nudności i wymiotów – z tego względu THC jest stosowany u pacjentów poddawanych chemioterapii;
  • poprawę apetytu;
  • redukcję stanów zapalnych – THC może wspierać leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów czy choroby jelit;
  • łagodzenie objawów zaburzeń psychicznych – niektóre badania sugerują, że THC może być skuteczne we wspomagającym leczeniu np. depresji czy zaburzeń lękowych.

Działanie psychoaktywne THC – czy medyczna marihuana jest bezpieczna?

THC ma działanie psychoaktywne, co oznacza, że prowadzi do euforii i zmian w postrzeganiu rzeczywistości. Inaczej jest w przypadku CBD, który podobnie jak THC należy do rodziny kannabinoidów (i jest drugą, najważniejszą substancją wchodzącą w skład medycznej marihuany), ale nie wykazuje działania psychoaktywnego. Nawet niewielka ilość CBD w leczniczym suszu osłabia działanie psychoaktywne THC.

Najlepsza medyczna marihuana to ta… która jest odpowiednio dobrana przez lekarza. O co chodzi? Lekarz prowadzący terapię powinien dobrać odpowiednią dawkę, by zniwelować lub ograniczyć działanie psychoaktywne THC. Dlatego też terapia medyczną marihuaną zaczyna się od niewielkich dawek.

Odpowiadając więc na pytanie: medyczna marihuana jest bezpieczna, jeśli jest stosowana pod ścisłą kontrolą lekarza. Osoby zainteresowane tą wspomagającą formą leczenia powinny przede wszystkim wybierać specjalistów, którzy mają doświadczenie w zakresie stosowania medycznej marihuany, np. z CentrumMarihuany.pl .

Jakie choroby leczy medyczna marihuana?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić pewną kwestię – otóż marihuana lecznicza nie jest lekiem, który w magiczny sposób wyleczy z każdego schorzenia i z każdej przypadłości. Co więcej, nie może być stosowana jako alternatywa dla tradycyjnego leczenia. W medycynie leczniczy susz konopny wykorzystuje się w charakterze środka wspomagającego.

Na ten moment udowodniono naukowo, że marihuana może poprawiać jakość życia i zmniejszać dyskomfort towarzyszący np. leczeniu onkologicznemu. Jednak nie tylko. Osoby cierpiące na przewlekłe bóle różnego pochodzenia – np. nerwicę, jaskrę, ADHD czy PTSD – również mogą złagodzić niepożądane objawy za pomocą leczniczego suszu. Marihuana medyczna jest także przepisywana przy niektórych schorzeniach neurologicznych, w tym w chorobie Parkinsona, Alzheimera, zespole Tourette’a czy boreliozie. Może również stanowić wsparcie przy chorobach dermatologicznych, reumatycznych, ginekologicznych, urologicznych czy endokrynologicznych.

Czy można przedawkować medyczną marihuanę?

Marihuanę medyczną, podobnie jak różne inne leki przeciwbólowe, można przedawkować. Na ten moment nie odnotowano jednak śmiertelnego przypadku. Objawy przedawkowania THC to: przyspieszone bicie serca, obniżone ciśnienie krwi, odurzenie, napady paniki, skurcze mięśni i zawroty głowy. Pojawiają się one po przekroczeniu dawki 7,5 mg/m2 powierzchni ciała i zwykle ustępują po odstawieniu kannabinoidów. Dla porównania: średnia zalecana dawka u pacjenta korzystającego z konopi w celach medycznych wynosi 1–3 g dziennie, co uważa się za bezpieczną ilość.

artykuł sponsorowany

Opublikowano: ; aktualizacja: 08.02.2024

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Nagie kobiety, obiektyw i kamera

 

Laurka na Dzień Babci i Dziadka – jak ją zrobić?

 

Życzenia na Boże Narodzenie – kilkadziesiąt wierszyków, SMS-ów, cytatów i sentencji na święta

 

Dziewictwo na aukcji

 

Majówka 2024 – gdzie wyjechać z dzieckiem na majówkę?

 

Rozmiar penisa – jaka jest długość penisa u dorosłego i dziecka?

 

Piniata – co to jest, jak ją zrobić, gdzie kupić?

 

Feminatywy – co to? Rodzaje, funkcje, przykłady