Piniata – co to jest, jak ją zrobić, gdzie kupić?

Rozbijanie piniaty podczas imprezy to frajda nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych! Wiąże się ze sporą dawką dobrej zabawy i śmiechu, a także ciekawych fantów – wszak rozbicie piniaty oznacza dodatkową porcję słodyczy! Obecnie coraz częściej rodzice decydują się na zorganizowanej takiej atrakcji swojemu dziecku. Skąd wzięła się ta popularna na Zachodzie zabawa? Na czym polega rozbijanie piniaty i czy można zrobić piniatę samodzielnie? Jeśli organizujesz przyjęcie dla dziecka – koniecznie przeczytaj ten tekst i dowiedz się, jak zorganizować zabawę z piniatą!

Skąd się wzięła piniata i na czym polega rozbijanie piniaty?

Rozbijanie piniaty to ludowy zwyczaj popularny w krajach latynoskich, związany ze Świętami Bożego Narodzenia. Piniata symbolizuje szatana, jej rozbicie ma oznaczać walkę człowieka ze złem, a wypadające z niej słodycze są oznaką łaski i dobroci Boga. Obecnie zwyczaj ten raczej nie jest kojarzony z obrządkami religijnymi, a jedynie dobrą zabawą.

Piniaty goszczą na wszelkich dziecięcych imprezach (szczególnie popularne są piniaty urodzinowe), a często są im głównym punktem, stanowiąc atrakcję dla małych miłośników niespodzianek.

Jak wygląda piniata?

Piniata to pomalowany i udekorowany karton o określonej formie. Klasyczny wzór piniaty to byk, ale ształt piniaty może być wzorowany na dowolnej postaci np. z bajki lub też być po prostu okrągły. Ważne, by piniata była kolorowa! Jej wnętrze wypełnia się słodyczami, rzadziej wkłada się do niej owoce, ale można umieścić w niej również konfetti lub drobne gadżety – niespodzianki, np. dekoracje z papieru.

Na czym polega zabawa piniatą?

Zabawa polega na uderzaniu w piniatę aż to momentu jej rozbicia – wówczas wylatują z niej niespodzianki i każdy zbiera tyle, ile da radę lub też robione są paczuszki, które otrzymują uczestnicy zabawy. Do rozbijania piniaty wykorzystuje się zazwyczaj kij, który również może być ozdobiony. Uczestnicy zabawy mogą, ale nie muszą mieć zasłonięte oczy, podczas uderzania w piniatę kijem. Aby utrudnić im zabawę, można ich zakręcić, by trudniej było złapać równowagę.

Piniatę wiesza się na gałęzi drzewa – w przypadku zabaw plenerowych lub podwiesza, np. pod framugą drzwi lub do sufitu i delikatnie się nią kołysze, by utrudnić zadanie. Goście uderzają w piniatę tak długo, aż jej zawartość wysypie się na ziemię.

Oczywiście należy pamiętać o środkach ostrożności – dzieci nie powinny stać blisko piniaty ani blisko osoby, która w nią uderza.

Do czego służy piniata?

Obecnie piniata służy wyłącznie temu, by uatrakcyjniać dziecięce przyjęcia. Pomaga ciekawie zorganizować czas i zapewnić uczestnikom zabawy ciekawe zajęcie, a jeśli jeszcze przygotowuje się ją samodzielnie, również solenizant jest zaangażowany w przygotowanie swoich urodzin, co może być dla niego wartościową lekcją. Słowem – piniata służy po prostu dobrej zabawie!

Ile kosztuje piniata?

Koszt piniaty zależny jest oczywiście od jej formy i wielkości. W przypadku najtańszych i najmniejszych należy liczyć się z kosztem około 50 zł, przy czym obejmuje on samą piniatę, bez wypełnienia. Do tego należy doliczyć słodycze w ilości takiej, by ich ciężar nie uszkodził piniaty.

By słodyczy stanowiły atrakcję dla dzieci, muszą się efektownie rozsypać, więc nie może być ich zbyt mało. Można więc uznać, że całkowity koszt najtańszej piniaty to około 100 zł.

Niektóre sale zabaw dają możliwość zamówienia piniaty na imprezę urodzinową (z ich lub własnym wypełnieniem) jako dodatkowo płatnej atrakcji. Wówczas koszt może być mniejszy lub większy, w zależności od miejsca.

Z czego zrobiona jest piniata urodzinowa?

Piniata zrobiona jest z kartonu oraz ozdobnych elementów, np. z kolorowego papieru, bibuły, wstążek czy cekinów. Można kupić zarówno gotowe piniaty, jak i zrobić je samodzielnie, zwłaszcza że nie wymagają dużo pracy, za to można sporo zaoszczędzić!

Jak zrobić piniatę samodzielnie?

Do zrobienia piniaty potrzebne będą:

  • karton,
  • nożyczki lub nożyk do papieru,
  • klej na gorąco,
  • sznurek,
  • ozdobna bibuła lub inne dekoracje,
  • ołówek,
  • prosty kij do rozbijania piniaty.

Piniaty mogą mieć różne kształty, ale do samodzielnego zrobienia najlepiej wybrać coś prostego – tęczę, chmurkę, słońce itp.

Jak zrobić piniatę krok po kroku?

  1. Rozetnij karton wzdłuż zagięć.
  2. Na jednej części narysuj wybrany wzór i wytnij go, następnie wytnij taki sam na drugiej części kartonu.
  3. Wytnij z reszty kartonu boki piniaty, czyli paski o grubości mniej więcej 10 cm. Powinny posiadać ząbki, które po zagięciu i posmarowaniu klejem połączą boki ze ściankami.
  4. Gorącym klejem należy przykleić boki do jednej ze ścianek (zagięte fragmenty), a gdy klej wystygnie, połączyć z nimi drugą część.
  5. Nie należy do klejenia używać taśmy – piniata nie może być niezniszczalna – w końcu mają ją rozbijać dzieci, a na ziemię mają wylecieć z niej cukierki.
  6. W wybranym i mało widocznym miejscu piniaty należy wyciąć niewielkie drzwiczki, przez które wsypie się słodycze. Po wypełnieniu należy je zakleić klejem i małą zakładką z papieru, by były niewidoczne.
  7. Od góry piniaty należy zrobić nacięcie na sznurek, by móc przymocować piniatę w wybranym miejscu.

Jak widać, zrobienie piniaty nie jest zbyt trudne – warto spróbować swoich sił, zanim sięgnie się po gotowy produkt.

Czym wypełnić piniatę?

Wiadomo już, że wypełnienie piniaty stanowią słodycze. Nie mogą być jednak przypadkowe, co więcej – nie zawsze to, co dzieci lubią najbardziej, jest odpowiednie. Piniatę należy wypełnić określonymi cukierkami – nie powinny być czekoladowe, miękkie i duże, a więc takie, które mogą się roztopić, zgnieść lub zablokować się w dziurkach powstałych po uderzeniu kijem.

Dobrym rozwiązaniem są twarde, małe lizaki, cukierki typu landrynki czy gumy do żucia. Dla urozmaicenia, można do piniaty włożyć drobne fanty, jak spinki do włosów, gumki do ścierania czy ozdobne klamerki, co z pewnością sprawi dzieciom frajdę.

Im bardziej kolorowa piniata i im ciekawsze wypełnienie – tym lepiej. Warto jednak pamiętać, by nie była zbyt wielka i ciężka – długie rozbijanie i brak efektów mogą zniechęcić dzieci do dalszej zabawy.

Opublikowano: ; aktualizacja: 01.02.2024

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Sesje fotograficzne na święta – dzieci, rodzinne, w plenerze

 

Życzenia na Boże Narodzenie – kilkadziesiąt wierszyków, SMS-ów, cytatów i sentencji na święta

 

Prezenty na Dzień Babci i Dziadka

 

Lalka Barbie – historia, rodzaje, popularność. Czy to dobra lalka dla dziewczynki?

 

Życzenia na Wielkanoc – najlepsze pomysły na życzenia wielkanocne SMS-em i na Facebooka

 

Najlepsze życzenia dla babci i dziadka

 

Palemka wielkanocna – jak zrobić z dzieckiem palmę wielkanocną?

 

Wielkanocne zabawy dla dzieci – przykłady zabaw