Laurka na Dzień Babci i Dziadka – jak ją zrobić?

Ledwie skończą się białe święta i nastaje Nowy Rok, a w szkołach i przedszkolach rozpoczyna się gorący okres przygotowywania występów na Dzień Babci i Dzień Dziadka. Dzieci uczą się piosenek i wierszyków, aby pięknie zaprezentować się przed zgromadzonymi na widowni seniorami. Widowiska i gorące życzenia to jednak nie wszystko, co można dać od siebie w dniu tego święta. Z pewnością własnoręcznie wykonana laurka na dzień babci i dziadka okaże się udanym prezentem. Podpowiadamy jak ją wykonać.

Pomysłowe laurki na Dzień Babci i Dziadka

Laurka to małe dzieło sztuki, które dzieci lubią przygotowywać, aby obdarować nim bliskie sercu osoby. Takim szczególnym świętem w roku, które aż prosi się o specjalną laurkę, jest Dzień Babci i Dziadka. W ten czas do nestorów rodu zjeżdżają wnuki, aby wspólnie świętować.

Rola dziadków jest nie do przecenienia. Nie dość, że służą oni radą i doświadczeniem to dodatkowo, o ile starczy im sił, pomagają w opiece nad dziećmi, kochają je oraz rozpieszczają za dwoje. A jak wnuczki mogą okazać im swoją miłość jak nie poprzez pamięć o nich? Nic tak nie ucieszy seniorów, jak prezent od serca, wykonany własnoręcznie przez wnuków, które poświęciły czas na jego przygotowanie. Taki dar cieszy podwójnie i raczej pewne, że trafi do wielkiego pudła lub teczki, w których dziadkowie trzymają swoje skarby podarowane im przez ukochanych milusińskich.

Po latach miło jest wracać do takich pamiątek. Wywołują one wzruszenie oraz miłe wspomnienia radosnych chwil spędzonych razem. Dlatego do przygotowania przez dzieci takiej wyjątkowej laurki warto podejść metodycznie i dużo wcześniej, a nie na ostatnią chwilę. I to rola rodziców, aby odpowiednio zmotywować pociechę, że już najwyższy czas zacząć przygotowywać swój prezent z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci są kreatywne. Jeżeli wymyślą oryginalną laurkę, być może będzie trzeba zaopatrzyć je w odpowiednie materiały plastyczne czy dodatkowe gadżety, jak chociażby zdjęcia dziadków czy ich samych. Dobrze, żeby nie brakło na to wszystko czasu.

Papier kolorowy, kredki i nożyczki – niezbędne przedmioty do wykonania laurki z okazji Dnia Babci i Dziadka

Dobry pomysł i zaplanowanie pracy to jedno, ale trzeba również mieć w domu odpowiednie materiały plastyczne, którą pomogą każdą inspirację urzeczywistnić. Z pewnością większość dzieci ma w swoich pokojach takie miejsce, gdzie trzyma wszystkie kreatywne i artystyczne przybory. Nie brakuje zapewne kredek, mazaków, farb, kolorowych papierów, kleju i nożyczek. To taka podstawa podstaw. Warto jednak spojrzeć szerzej, gdyż dzieła sztuki można przygotować z naprawdę różnorodnych produktów, także tych znalezionych w lesie czy w domowej kuchni.

Co zatem warto jeszcze mieć, aby móc przygotować każdą pracę plastyczną, w tym zrobić laurkę dla dziadków z okazji ich święta?

  • folię bąbelkowa, bibułę;
  • słomki, gumki recepturki, patyczki po lodach;
  • skrawki materiałów;
  • zszywacz oraz dziurkacz, w tym także dziurkacze ozdobne, z których można wycinać różne kształty, np. serduszka, kwiatki, łodygi, kokardki;
  • szablony do odrysowania;
  • filc, koraliki, wstążki, baloniki;
  • patyczki oraz druciki kreatywne, pompony dekoracyjne;
  • jednorazowe papierowe talerzyki i kubeczki, woreczki strunowe;
  • ruchome oczka;
  • suszone rośliny, np. kwiaty, liście, trawy, zioła, gałązki, kawałki kory;
  • ziarna, nasiona, pestki, muszelki;
  • płaskie kamyki;
  • rolki po papierze toaletowym;
  • stare gazety;
  • nakrętki z butelek i kartonowych opakowań, kapsle i korki po winie;
  • płyty CD.

Maluszki i przedszkolaki – pomysły na proste laurki, które ucieszą babcię i dziadka

Aby przygotować najprostszą laurkę wystarczy wziąć kartkę papieru lub kartonu, zgiąć ją w połowie, na pierwszej stronie narysować serduszko lub kwiatek (przyda się szablon, aby wyszło równo), a w środku napisać, bądź wkleić wydrukowane życzenia lub wierszyk. Babcia z pewnością wzruszy się widząc koślawe litery na kartce, bo to znak, że dziecko samo próbowało sprostać niełatwemu zadaniu. Jeżeli autorem laurki ma być maluszek, jako podpis można wykorzystać odcisk jego stopy lub dłoni. Wystarczy pomalować je farbą i przyłożyć do kartki.

Starszaki – jak zrobić oryginalną laurkę dla babci i dziadka?

Starszaki mają już więcej możliwości, aby przygotować naprawdę kreatywną pracę z dedykacją dla dziadków. W Internecie można znaleźć dużą ilość szablonów – wystarczy wydrukować odpowiedni wzór do pokolorowania, wyciąć i wkleić do laurki z samodzielnie ułożonymi i wpisanymi życzeniami.

Laurka w ramce

Na honorowym miejscu z pewnością w domu dziadków zawiśnie laurka – kartka w ramce, przedstawiająca nietypowe drzewo genealogiczne całej rodziny. W uproszczonej wersji wystarczy narysować kontury poszczególnych osób, w miejscu głowy przyklejając guziki. Mając więcej czasu i zmysł organizacyjny można pokusić się o odcisk palców każdego z osobna. Taka ramka za szkłem będzie wzruszającym prezentem, wystarczy jeszcze wyposażyć ją na odwrocie w odręczną dedykację i upominek gotowy.

Laurka – kolaż ze zdjęć

Dziadek i babcia z pewnością będą wzruszeni otrzymując prezenty, które oparte są na wspomnieniach. Dobrym materiałem pomagającym uzyskać pożądany efekt są fotografie. Warto poszukać w rodzinnych archiwach, starych albumach i powybierać zdjęcia, które niosą ze sobą sentymentalną wartość, następnie ułożyć je w kolaż i opowiedzieć nimi, za pomocą kilku kartek, historię życia ukochanych dziadków.

Laurka techniką origami

Oryginalnie będzie wyglądała praca wielowymiarowa, w której wykorzystane zostanie origami . Z bibuły można przygotować kolorowe kwiaty, wystarczy nawinąć kawałek na ołówek po czym wyjąć przybór piśmienniczy a powstały rulonik zwinąć w ślimaka na kształt róży i podkleić od spodu klejem. Z kolorowego papieru można wyciąć także płatki, listki i łodyżki. Wpisując w wyszukiwarkę frazę laurka origami znajdzie się wiele różnych propozycji na wykonanie bardziej skomplikowanych prac. Na szczęście dużo jest też instrukcji wideo, które krok po kroku pokazują jak poradzić sobie z tą ciekawą techniką.

Opublikowano: ; aktualizacja: 16.01.2023

Oceń:
1.7

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

THC w medycznej marihuanie – jakie ma znaczenie dla efektów terapeutycznych?

 

Historia antykoncepcji

 

Lalka Barbie – historia, rodzaje, popularność. Czy to dobra lalka dla dziewczynki?

 

Nagie kobiety, obiektyw i kamera

 

Gęś Pipa – o co chodzi, skąd się wzięła, gdzie kupić, cena, ostrzeżenie UOKiK

 

Sesje fotograficzne na święta – dzieci, rodzinne, w plenerze

 

Majówka 2024 – gdzie wyjechać z dzieckiem na majówkę?

 

Bambik – co to znaczy, pochodzenie