Kamienie lecznicze – właściwości, rodzaje, na jakie choroby, czy naprawdę działają?

Rosnące zainteresowanie metodami medycyny alternatywnej sprawia, że coraz więcej zapomnianych lub traktowanych lekceważąco terapii wychodzi na światło dzienne. Jedną z nich jest znana od przeszło 3500 lat litoterapia, oparta na wykorzystaniu leczniczych właściwości kamieni oraz kryształów. W artykule omówiono zarys rodzajów i właściwości kamieni stosowanych we wspomaganiu leczenia poszczególnych jednostek chorobowych. Artykuł nie wyczerpuje oczywiście obszernej tematyki kamieni leczniczych.

Czym jest litoterapia?

Litoterapia należy do bezpiecznych lecz niekonwencjonalnych, czyli nieuznanych przez medycynę akademicką, metod leczenia. Wykorzystuje się w niej kamienie szlachetne oraz półszlachetne o określonych właściwościach.

Założeniem litoterapii jest wiara, że kamienie naturalnie mogą gromadzić i emitować określone rodzaje energii, które korzystnie wpływają na człowieka, w celu poprawy jego samopoczucia fizycznego i psychicznego, czyli powrotu do homeostazy organizmu.

Początki wykorzystywania dobroczynnej mocy kamieni datuje się na czasy starożytne. Stosowano je w celu przywrócenia równowagi pomiędzy ciałem oraz duszą. Znane są podania o leczeniu minerałami, m.in. z Grecji, Indii oraz Dalekiego Wschodu. Terapia polegała na przykładaniu kamieni do określonych miejsc na ciele lub piciu ich sproszkowanych wersji. Kamienie noszono też przy sobie jako amulety chroniące przed działaniem złych sił i uroków.

Współcześnie kamienie wykorzystuje się na wiele sposobów, w tym jako ozdoby biżuteryjne czy eliksiry z ich zawartością do picia. W lecznictwie alternatywnym stosuje się okłady z indywidualnie dobranych do osoby i dolegliwości kamieni, a także masaże z wykorzystaniem kamieni szlachetnych. Litoterapia czerpie wiedzę m.in. z mineralogii, która pozwala odkryć nieznane wcześniej możliwości terapeutyczne kamieni i minerałów.

Rodzaje i podział kamieni

Wyróżnia się podział kamieni na:

  • kryształy, które charakteryzują się wewnętrznym układem krystalograficznym;
  • minerały (kamienie półszlachetne), czyli naturalnie występujące substancje, które mają określony skład chemiczny i uporządkowaną strukturę;
  • kamienie szlachetne, czyli wypolerowane i wyszlifowane kryształy;
  • skały, które są zbiorem minerałów.

Właściwości lecznicze kamieni i ich działanie

Osoby, które wierzą w moc kamieni, uważają, że każdy kamień ma zdolność do kumulowania określonego rodzaju energii, którą może przekazywać na człowieka. Poza magazynowaniem energii własnej, kamienie zbierają także negatywną energię z zewnątrz, dlatego konieczne jest odpowiednie postępowanie z kamieniami, w tym ich czyszczenie i przechowywanie.

Właściwości minerałów oparte są m.in. na układzie krystalograficznym, bazującym na ośmiu typach strukturalnych przypominających następujące kształty: kwadratowy, sześciokątny, trójkątny, prostokątny, rombowy, równoległoboczny, trapezowy, amorficzny.

Powyższe typy odpowiadają także określonym cechom ludzkim. W celu osiągnięcia spójności ze sobą i uwolnienia wewnętrznej siły powinno się wybrać kamień o identycznym układzie krystalograficznym. W przypadku chęci poszerzenia horyzontów warto zdecydować się na inne kamienie, niż te przypisane do charakteru.

Kamienie mają m.in. właściwości: ochronne, uspokajające, oczyszczające, regenerujące, rozluźniające, pobudzające, stymulujące, łagodzące, neutralizujące, wzmacniające, stabilizujące.

Należy pamiętać o stosowaniu poszczególnych kamieni zgodnie z ich właściwościami i przeznaczeniem oraz zaleceniami dotyczącymi kontaktu z ciałem.

Jakie kamienie nadają się do leczenia poszczególnych dolegliwości?

Istnieje wiele kamieni szlachetnych i półszlachetnych o korzystnym działaniu na ludzki organizm. Jeden kamień może być pomocny w leczeniu różnych dolegliwości, a jedno schorzenie może być leczone wieloma kamieniami.

Wśród najciekawszych kamieni wymienia się, m.in.:

  • nefryt zwany kamieniem życia, który wspomaga pracę nerek oraz wzmacnia układ odpornościowy;
  • kwarc różowy, zwany też kamieniem miłości, który pomaga w akceptacji siebie i otoczenia;
  • karneol, który łagodzi bolesne miesiączki;
  • labradoryt, który przynosi szczęście, ponieważ pozwala poczuć zadowolenie i dobry humor oraz pomaga unikać toksycznych ludzi;
  • onyks, który łagodzi zaburzenia neurologiczne;
  • agat, który pomaga pozbyć się problemów z żołądkiem, śledzioną i nerkami. Pomaga również przy dolegliwościach wątroby;
  • koral, który wspomaga przemianę materii;
  • rubin, który oczyszcza krew, dodaje energii oraz wzmacnia serce;
  • malachit, który wspiera system limfatyczny i pomaga pozbyć się problemów z żołądkiem;
  • bursztyn, który przywraca równowagę emocjonalną. Poza tym chroni przed promieniowaniem m.in. niebieskim, poprawia koncentrację i jasność umysłu;
  • amazonit, który dodaje pewności siebie i uspokaja;
  • kwarc dymny, który poprawia pamięć, a także wzmacnia poczucie własnej wartości;
  • szmaragd, który zapewnia wewnętrzny spokój i pozytywne wibracje oraz dobry stan zdrowia całego organizmu.

Jakie kamienie nadają się na poprawę zdrowia psychicznego?

Jednym z kamieni odpowiednich na poprawę samopoczucia psychicznego jest cytryn. Pomaga przywrócić równowagę duchową i emocjonalną. Zapewnia jasność umysłu oraz chęć do działania. Ponadto redukuje niepokój i strach. Pomaga w walce z depresją, a także alergią.

Innym kamieniem doskonałym na poprawę kondycji psychicznej jest topaz złoty. Należy do kamieni słonecznych o silnym działaniu na organizm. Zwalcza stany lękowe i depresyjne oraz pomaga pozbyć się stresu i uczucia wyczerpania. Kolejny kamień słoneczny, który korzystnie oddziałuje na psychikę to skaleń awenturynowy.

Jaki kamień na bóle głowy?

Na bóle głowy i migreny poleca się ametyst, który ponadto zmniejsza napięcie psychiczne i zwalcza bezsenność. Może być również stosowany w terapii wychodzenia z uzależnień.

Czym jest kamień antystresowy?

Jak nazwa wskazuje, kamień antystresowy redukuje stres i wywołane przez niego napięcie. Do kamieni działających korzystnie na niwelowanie stresu należy kamień księżycowy, który działa też korzystnie na gospodarkę hormonalną.

Jak działają kamienie przy medytacji?

Kamienie warto wykorzystywać także podczas medytacji. Pomagają one wyciszyć ciało i umysł, co jest warunkiem koniecznym do prawidłowo przeżytej medytacji. Co więcej, wspomagają one odblokowywanie i wzmacnianie czakr głównych. Do medytacji nadają się wszystkie rodzaje kamieni, jednak szczególnie poleca się, m.in.: ametyst, lapis lazuli i kryształ górski.

Jakie kamienie warto nosić?

Najcenniejszy kamień to taki, który pasuje do danej osoby i jej dolegliwości. Aby zawsze mieć swój kamień przy sobie, warto rozważyć zakup biżuterii, która go zawiera lub wykonanie jej na indywidualne zamówienie. Kamień można także nosić w kieszeni ubrania, chyba że symbol zawarty w jego instrukcji tego zabrania. Przy wyborze swojego idealnego kamienia warto poza wskazówkami z mineralogii kierować się intuicją i przekonaniami, a nawet odpowiadającym kolorem.

Bibliografia

 
  1. W. Kuhni, W. Holst, „Kamienie lecznicze w litoterapii”, Studio Astropsychologii, Białystok 2020, s. 11-21
  2. J. Hall, „Uzdrawiające kryształy. Podręcznik leczenia 1200 dolegliwości kamieniami ”, Studia Astropsychologii, Białystok 2011, s. 12-26
  3. K. Frazier, „Leksykon uzdrawiania kryształami”, Studio Astropsychologii, Białystok 2019, s. 17-21
  4. Przewodnik zakupowy, „Atlas kamieni”, S&A SA jewellery design, Gdynia, s. 1-32
  5. Przewodnik, „Krystaloterapia i litoterapia”, Kadoro.pl, s. 1-10
Opublikowano: ; aktualizacja: 16.08.2023

Oceń:
0.0

Anna Gilewska

Anna Gilewska

Kosmetolog

Licencjonowany kosmetolog (temat pracy dyplomowej: „Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem pospolitym w gabinecie kosmetologa oparta o wybrane metody aparaturowe”) i magister administracji na specjalizacji zarządzania ochroną zdrowia (temat pracy magisterskiej: „Prawne i organizacyjne uwarunkowania wykonywania zabiegów kosmetycznych”). Propagatorka zdrowego trybu życia oraz kosmetyków naturalnych. Poszerza swoją wiedzę na kongresach i targach branżowych. Interesuje się psychologią i medycyną komplementarną.  

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Znaczenie imion – czy wybór imienia ma wpływ na dziecko?

 

Przesądy w ciąży – lista najpopularniejszych

 

Strzelec – znak zodiaku, data i charakterystyka

 

Ryby – znak zodiaku, data i charakterystyka

 

Byk – znak zodiaku, data i charakterystyka

 

Wodnik – znak zodiaku, data i charakterystyka

 

Malowanie po numerach – na czym polega?

 

Haft diamentowy – co to jest? Na czym polega haftowanie diamentami?