Błona dziewicza – jak wygląda? Jak sprawdzić, czy została przerwana?

Obecność błony dziewiczej lub jej brak przez setki lat wyznaczały wartość kobiet. Stanowiła ona warunek korzystnego małżeństwa, a nawet decydowała o życiu lub śmierci. Wierzono, że dziewczyna, która ją posiada, jest cnotliwa i czysta, a nawet, że dysponuje ona darem uzdrawiania innych. Wiele osób zastanawia się, jak wygląda i gdzie znajduje się owiana tajemnicą i niezwykle ceniona przez wieki błona dziewicza. W artykule omówiono położenie, kształt i budowę tej niewielkiej, lecz jakże istotnej z kulturowego punktu widzenia struktury anatomicznej, jaką jest błona dziewicza.

Czym jest błona dziewicza i gdzie się znajduje?

Błona dziewicza, wokół której przez wieki narosło wiele mitów, to po prostu cienki fałd błony śluzowej. Oddziela ona wnętrze pochwy od jej przedsionka. Można stwierdzić, że stanowi początek pochwy właściwej, a więc odpowiadając na pytanie, jak daleko znajduje się błona dziewicza, jest to ok. 1,5 cm od wejścia do pochwy.

Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że nie każda kobieta rodzi się z błoną dziewiczą.

Błona dziewicza wykształca się z pochwy, która na początku życia płodowego jest zrośniętym otworem, z którego w miarę upływu czasy zaczynają zanikać poszczególne komórki od góry do dołu. Pozostały fragment błony śluzowej przy ujściu pochwy to właśnie błona dziewicza.

Omawiany fałd śluzówki to drobna struktura anatomiczna, która nie stanowi zwartej bariery, więc nie zabezpiecza przed zajściem w ciążę. W większości przypadków w błonie dziewiczej znajdują się otwory, które mają umożliwić wydostawanie się płynów menstruacyjnych i odpływ krwi menstruacyjnej na zewnątrz ciała. Przez te otwory mogą również przedostać się plemniki, jeśli błona dziewicza nie zostanie przerwana.

Jak wygląda błona dziewicza?

Błony dziewicze mogą przybierać różne formy i wymiary. Ich budowa jest zależna od indywidualnych uwarunkowań kobiet.

Błona dziewicza może być cienka i delikatna lub gruba i wytrzymała. Jednolita błona dziewicza zakrywa całe ujście pochwy. Błona dziewicza perforowana oznacza, że na jej powierzchni znajdują się niewielkie otwory.

Kształt błony dziewiczej może być m.in.:

  • pierścieniowaty,
  • półksiężycowaty (występuje najczęściej),
  • sierpowaty,
  • podłużnie owalny,
  • płatowy,
  • dwublaszkowy.

Sprężystość błony dziewiczej zmienia się wraz z wiekiem. Jest też zależna od stylu życia, przy czym regularne rozciąganie sprzyja zwiększeniu jej elastyczności. Około 25. roku życia błona dziewicza praktycznie zanika.

Jaka jest rola błony dziewiczej?

Z naukowego punktu widzenia błona dziewicza nie pełni żadnej istotnej funkcji biologicznej. Niektórzy uważają, że przez to, iż początkowo szczelnie zakrywa wejście do pochwy, stanowi barierę przed przedostawaniem się do niej zanieczyszczeń. Jest to bardzo istotne, ponieważ dopiero w okresie dojrzewania płciowego w pełni wykształca się właściwa ochrona wejścia do pochwy, na którą składają się:

  • wargi sromowe mniejsze,
  • tkanka tłuszczowa w okolicy wzgórka łonowego i warg sromowych większych,
  • włosy łonowe,
  • wydzielanie estrogenów.

Jak sprawdzić stan błony dziewiczej?

Stan błony dziewiczej można sprawdzić przy pomocy ginekologa lub samodzielnie. Wystarczy rozchylić wargi sromowe i przy pomocy lusterka odnaleźć fałd śluzówki na granicy przedsionka pochwy.

Co może spowodować przerwanie błony dziewiczej?

Defloracja, czyli utrata dziewictwa następuje w czasie pierwszego stosunku płciowego. W wyniku przerwania błony dziewiczej może lecz nie musi pojawić się niewielkie krwawienie. Może być ono także spowodowane ogólnym podrażnieniem niedostatecznie wilgotnej pochwy. Jeśli po stosunku wystąpi silne krwawienie, które nie ustępuje, należy skonsultować z lekarzem.

Zdarza się, że do uszkodzenia błony dziewiczej dochodzi jeszcze przed pierwszym stosunkiem płciowym. Błona dziewicza może ulec uszkodzeniu na skutek m.in.:

  • niewłaściwego stosowania tamponów lub kubeczka menstruacyjnego;
  • uprawiania sportu o dużej intensywności;
  • masturbacji.

Czasami zdarza się, że błona dziewicza przybiera postać grubej przegrody pochwy, która stanowi tak zwartą powłokę, że całkowicie zamyka do niej dostęp. Podejrzewa się ją u dziewczynek, u których do 16. r.ż. nie pojawiła się krew menstruacyjna oraz kobiet, które mają wrażenie zablokowania pochwy i nie mogą do niej włożyć palca czy tamponu, a także u pań, u których błona dziewicza nie została przerwana przez pierwszy stosunek seksualny. W takich przypadkach lekarz ginekolog może przebić błonę dziewiczą przez wykonanie drobnej operacji ze znieczuleniem, zwanej hymenotomią.

To jeden z przykładów, gdy przebicie błony dziewiczej zachodzi w innej sytuacji niż podczas stosunku seksualnego (o czym pisaliśmy wyżej).

Czy przerwanie błony dziewiczej jest bolesne?

Odpowiedź na to pytanie nurtuje wiele młodych osób i nie jest jednoznaczna, ponieważ to od budowy błony dziewiczej zależy, czy jej przerwanie będzie bolesne. Jeśli błona dziewicza jest gruba i wytrzymała, jej przerwanie będzie wiązało się z bólem. Jednak u większości kobiet błona jest dosyć cienka i dlatego pierwszy stosunek seksualny wywołuje u nich jedynie niewielki dyskomfort.

Niektóre kobiety cierpią na zaburzenie, zwane hymenofobią, w którym odczuwają paniczny lęk przed bólem, który towarzyszy pierwszemu stosunkowi seksualnemu. Niewielka obawa przed bólem jest naturalna. Można ją rozwiać, udając się do ginekologa przed rozpoczęciem współżycia płciowego. Lekarz na życzenie pacjentki powinien udzielić jej odpowiedzi na nurtujące ją pytania i sprawdzić, czy jej błona dziewicza nie jest zbyt gruba.

Czym jest rekonstrukcja błony dziewiczej?

Temat błony dziewiczej w niektórych kulturach oraz środowiskach konserwatywnych wciąż budzi wiele emocji, a dziewczyna, która utraciła ją przed ślubem, musi liczyć się z przykrymi konsekwencjami.

Sektor medyczny wychodzi naprzeciw potrzebom kobiet, poszukujących prywatnych klinik, które umożliwią im sekretną rekonstrukcję błony dziewiczej, w wyniku chirurgicznego odtworzenia jej ciągłości.

Kobiety, które nie chcą decydować się na operację, mogą też skorzystać z chińskiego wynalazku firmy Gigimo. Jego działanie polega na utrudnieniu wprowadzenia penisa do pochwy, co imituje barierę, jaką jest błona dziewicza oraz w efekcie plamy z krwi na pościeli.

Bibliografia

 
  1. J. Gunter, „Biblia waginy”, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2020, s. 25-26.
  2. E. Nagoski, „Ona ma siłę. Przełomowy poradnik o seksualności kobiet”, Wydawnictwo Buchmann, Warszawa 2015, s. 30.
  3. K. Filipek, M. E. Marcyniak, „Zarys historii problematyki dziewictwa w Polsce (X-XXI w.)”, Seksuologia Polska 2011; 9 (1), s. 43-46.
  4. K. Filipek, M. E. Marcyniak, „Chirurgiczna rekonstrukcja błony dziewiczej. Piętnaście lat później”, Seksuologia Polska 2012; 10 (1), s. 9-10.
  5. A. Gałczyńska, „Błona dziewicza-prawdy i mity”, dostęp online: https://kobiecosc.eu/blona-dziewicza-prawdy-i-mity
Opublikowano: ; aktualizacja: 13.10.2023

Oceń:
5.0

Anna Gilewska

Anna Gilewska

Kosmetolog

Licencjonowany kosmetolog (temat pracy dyplomowej: „Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem pospolitym w gabinecie kosmetologa oparta o wybrane metody aparaturowe”) i magister administracji na specjalizacji zarządzania ochroną zdrowia (temat pracy magisterskiej: „Prawne i organizacyjne uwarunkowania wykonywania zabiegów kosmetycznych”). Propagatorka zdrowego trybu życia oraz kosmetyków naturalnych. Poszerza swoją wiedzę na kongresach i targach branżowych. Interesuje się psychologią i medycyną komplementarną.  

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka – możliwe przyczyny

 

Leki na anginę – antybiotyk i leki bez recepty w leczeniu dzieci i dorosłych

 

Biegunka u dziecka – przyczyny, rodzaje, dieta. Co na biegunkę u dziecka?

 

Przekłuwanie uszu dzieciom – kiedy przebić dziecku uszy?

 

Zakażenie układu moczowego u dzieci (ZUM) – przyczyny, objawy i leczenie

 

Ból jądra u dziecka – przyczyny bólu prawego i lewego jąderka u dzieci

 

Hemoroidy u dzieci – jak wyglądają? Przyczyny, objawy, leczenie

 

Co na uspokojenie dla dziecka? Rodzaje leków uspokajających dla dzieci