Pogryzione brodawki

Brak zdjęcia

mamazone.pl 14 grudnia 2021

Pogryzione brodawki to najczęściej efekt nieprawidłowego przystawiania dziecka do piersi. Piersi po porodzie bolą na skutek zmian hormonalnych, a nieprawidłowe karmienie jedynie nasila dolegliwości. Co robić, kiedy brodawki bolą, są poranione i krwawią? Czym je smarować? Jak karmić piersią, by zapobiec bolesnym dolegliwościom?

Zła technika karmienia – przyczyna pogryzionych brodawek

Piersi po ciąży są o wiele bardziej wrażliwe i nawet na dotyk mogą reagować bólem. Najprawdopodobniej tkliwe piersi po porodzie to efekt zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży i utrzymują się w czasie laktacji.

Karmienie piersią, może nasilać wspomniane dolegliwości, zwłaszcza kiedy młoda mama nie wie, jak robić to prawidłowo. Przyczyną pogryzionych brodawek jest właśnie nieodpowiednia technika karmienia. Mowa jest głównie o nieprawidłowym przystawieniu dziecka do piersi oraz o niewygodnej pozycji do karmienia. Błędy te sprawiają, że dziecko gryzie brodawkę i szarpie ją dziąsłami, ponieważ jest w stanie uchwycić jedynie sutek.

W konsekwencji nie jest w stanie ssać piersi w taki sposób, jak należy.

Warto pamiętać, że przyczyną bolących i poranionych brodawek mogą być zakażenia grzybicze lub bakteryjne. W takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem, który wdroży odpowiednie leczenie.

Bolące, popękane, poranione brodawki – jak karmić piersią?

Wiele młodych mam nie wie, jak karmić piersią, a jednocześnie nie zdaje sobie sprawy z popełnianych błędów. Jak rozpoznać, że nieprawidłowo przystawiamy dziecko do piersi?

  • Dziecko obejmuje buzią samą brodawkę.
  • Czubek nosa dziecka i broda nie stykają się z piersią.
  • Wyraźnie słyszalne jest cmokanie malucha.
  • Nie słychać odgłosu połykania pokarmu.

W powyższych sytuacjach należy umiejętnie przerwać proces karmienia. W tym celu delikatnie wsuwamy palec do ust dziecka i odłączamy je od piersi. Uważa się, że dzieci, które mają podawany smoczek częściej gryzą brodawki mamy, gdyż traktują sutki bardziej brutalnie.

Prawidłowo przystawiony do piersi maluch obejmuje ustami nie tylko brodawkę ale też znaczą część otoczki. Buzia dziecka powinna być wypełniona przez pierś, wargi powinny być wywinięte. Broda oraz czubek nosa dziecka powinny stykać się z piersią a mama powinna słyszeć odgłos połykania. Przed przystąpieniem do karmienia warto zrobić ciepły okład na piersi. Ciepło rozszerzy przewody mleczne i pokarm będzie znacznie lepiej wypływał. Należy zwracać również uwagę na to aby zaczynać karmienie od piersi, która mniej boli.

Czym smarować pogryzione sutki?

Dopóki mama i dziecko nie nauczą się prawidłowego karmienia piersią, może być ono dość nieprzyjemne. Brodawki bardzo często są zaczerwienione, krwawią, na ich powierzchni widoczne są rany, które później zamieniają się w strupki. Co robić, kiedy doszło już poranienia sutków, by złagodzić dolegliwości?

Bardzo skuteczną metodą na przyspieszenie gojenia się sutków jest smarowanie brodawek pokarmem, który wykazuje właściwości bakteriobójcze. W tym celu po karmieniu dziecka należy kilka kropel mleka rozprowadzić na brodawce i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli smarowanie mlekiem nie pomaga, można sięgnąć po krem ochronny (jego skład musi być bezpieczny dla dziecka).

Bolących i popękanych brodawek nie należy myć zbyt często, tj. maksymalnie dwa razy dziennie. Do mycia piersi nie należy używać mydła, gdyż jego zasadowy odczyn wysuszy skórę, co przyczyni się do jeszcze większego podrażnienia tej delikatnej okolicy. W sytuacji, kiedy pogryzione sutki są bardzo poranione i krwawią, należy przemywać je łagodzącym naparem z szałwii luz nagietka.

Zobacz też: Czym jest zespół policystycznych jajników?

Sposoby na pękające brodawki i ból przy karmieniu piersią

Podczas przebywania w domu należy jak najczęściej chodzić bez biustonosza, gdyż swobodny dostęp powietrza przyspiesza gojenie się ran. Jednocześnie zapobiegnie to powstawaniu dodatkowych otarć.

Na rynku dostępne są specjalne silikonowe osłonki na brodawki, chroniące sutki przed urazami. Najlepsze są osłonki posiadające otwory, które pozwalają na dostęp powietrza do brodawki oraz zbierają wypływający z piersi pokarm. W przypadku popękanych brodawek silikonowe osłonki są lepszym rozwiązaniem niż zwykłe wkładki laktacyjne (wilgotna wkładka jest doskonałym źródłem infekcji).

Do bolesnych brodawek warto jest przyłożyć zimny okład, np. z kostek lodu owiniętych pieluszką tetrową. Zimno przyniesie ulgę i zmniejszy odczucia bólowe. Jeśli zimny okład nie pomoże, a dolegliwości będą bardzo nieprzyjemne, można przyjąć 1–2 tabletki paracetamolu.

Jeśli ból, pękanie i krwawienie brodawek podczas karmienia trwa dłużej niż cztery dni, należy skonsultować się z doradą laktacyjnym. Taka osoba wskaże, co jest przyczyną pogryzionych sutków oraz podpowie, jak sobie z tym problemem radzić.

Bibliografia

 
  • Kent J.C., Ashton E., Hardwick C.M. et al., Nipple pain in breastfeeding mothers: incidence, causes and treatments, „International Journal of Environmental Research and Public Health” 2015, vol. 12, i. 10, p. 12247-12263, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4626966/;
  • Douglas, Re-thinking lactation-related nipple pain and damage, „Women’s Health” 2022, vol. 18, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8966064/;
  • Self-help tips for sore breasts or nipples, „National Childbirth Trust”, https://www.nct.org.uk/baby-toddler/feeding/early-days/self-help-tips-for-sore-breasts-or-nipples.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Atopowe zapalenie skóry leczenie

 

Wulwodynia i vestibulodynia – przyczyny, objawy i leczenie

 

Sutki w ciąży – jak wyglądają piersi i brodawki w ciąży?

 

Gorączka połogowa (zakażenie połogowe) – przyczyny, objawy, leczenie

 

Czy żelazo w tabletkach do ssania szkodzi na zęby?

 

Hashimoto – przyczyny, objawy, leczenie. Czy Hashimoto utrudnia zajście w ciążę?

 

Ozempic – czy można go stosować na odchudzanie po ciąży?

 

Skąpe miesiączki – przyczyny, objawy, leczenie skąpych miesiączek