Kawa zbożowa – wartości odżywcze, czy mogą ją pić dzieci i kobiety w ciąży?

Kawa zbożowa ma przypominać tradycyjny napój z nasion kawowca. Jednak w rzeczywistości są to napoje o zupełnie innym sposobie produkcji i właściwościach. Sprawdź, jak powstaje kawa zbożowa, co zawiera i czy mogą pić ją również dzieci i kobiety w ciąży?

Potrzeba matką wynalazków, czyli krótko o historii kawy zbożowej

Historia kawy zbożowej sięga XVIII wieku, kiedy to tradycyjny napój z nasion kawowca był towarem luksusowym. Nie każdy mógł pozwolić sobie na jego zakup, dlatego w 1768 roku niemieccy rolnicy wpadli na pomysł produkowania kawy zbożowej z ziaren zbóż.

Produkowany w ten sposób napój zaczął zyskiwać coraz większą popularność. Zachwalano go jako zdrowszą i tańszą alternatywę dla tradycyjnej kawy.

Popularność kawy zbożowej wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Część osób pije ją ze względów smakowych, ponieważ smak takiego napoju odpowiada im bardziej niż tradycyjnej kawy. Inni sięgają po kawy zbożowe ze względów zdrowotnych.

Czym jest kawa zbożowa?

Zanim poznasz właściwości kawy zbożowej warto wyjaśnić czym w ogóle jest taki napój? Kawa zbożowa to napój przygotowywany z prażonych ziaren zbóż. Do jej produkcji wykorzystuje się orkisz, żyto i jęczmień.

W sprzedaży dostępne są również kawy zbożowe z dodatkiem cykorii czy buraka cukrowego. Tego typu składniki pozwalają uzyskać właściwości sensoryczne zbliżone do tych, którymi charakteryzuje się napój z ziaren kawowca.

Tym, co różni kawę zbożową od tradycyjnej, jest nie tylko sposób produkcji. Tak naprawdę najważniejszą różnicą jest to, że kawa zbożowa nie zawiera kofeiny. W związku z tym jest wskazana m.in. dla osób cierpiących na stany zapalne w obrębie przewodu pokarmowego.

Komu nie jest polecana kawa zbożowa?

Wokół kawy czarnej pojawia się wiele kontrowersji. Niektórzy zachwalają jej właściwości antyoksydacyjne i mówią o tym, że pita w umiarkowanych ilościach może zmniejszyć ryzyko chorób neurodegeneracyjnych. Inni biją na alarm, że kawa czarna podnosi ciśnienie krwi czy „wypłukuje” magnez.

Czy takie same dylematy pojawiają się przy kawie zbożowej? Z reguły nie, ponieważ kawa zbożowa nie zawiera kofeiny. Co nie oznacza, że ma same zalety i każdy powinien wybierać „zbożówkę”.

Warto mieć na uwadze, że kawa zbożowa powstaje z ziaren zbóż, które są źródłem glutenu. W związku z tym powinny unikać jej osoby, które mają celiakię lub nietolerancję glutenu. Lepszym wyborem będzie dla nich kawa z cykorii, kawa z mniszka lekarskiego lub kasztanowa.

Na co pomaga kawa zbożowa?

Kawa zbożowa nie zawiera kofeiny, dzięki czemu nie musisz martwić się o skutki uboczne (np. ból głowy, rozdrażnienie) wynikające ze spożycia zbyt dużych ilości tego związku. Poza tym ma korzystny wpływ na perystaltykę jelit i jest niskokaloryczna (o ile nie dodasz do niej cukru, śmietanki).

Co więcej, kawa zbożowa zawiera witaminy i składniki mineralne. Przy czym nie należy traktować jej jako ich główne źródło.

Kawa zbożowa jako źródło cennych składników odżywczych

Jakie witaminy i składniki mineralne zawiera kawa zbożowa? Znajdują się w niej niewielkie ilości składników, takich jak:

  • witaminy z grupy B, które są ważne m.in. dla prawidłowego funkcjonowania mięśni i układu nerwowego;
  • potas, który odpowiada m.in. za utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej;
  • cynk, który ma właściwości antyoksydacyjne i chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników;

Czym kierować się przy zakupie kawy zbożowej?

Po pierwsze należy zwrócić uwagę, z czego zrobiona jest kawa zbożowa. Osoby z celiakią czy nietolerancją glutenu powinny unikać tej, która bazuje na zbożach zawierających gluten.

Po drugie warto upewnić się, czy kawa zbożowa nie zawiera dodatku cukru. W sprzedaży dostępne są różne smaki kaw zbożowych (np. napoje o smaku czekolady, karmelu). Niestety nie zawsze ciekawy smak i aromat idzie w parze z dobrym składem. Zdarza się, że w składzie występują cukier, karmel czy aromaty, których lepiej unikać.

Jeśli masz ochotę na napój, który rozgrzeje Cię w chłodny dzień lub szukasz orzeźwiającej kawy zbożowej na upalne dni lepiej, przygotuj ją samodzielnie. Dzięki temu zyskasz pewność, że ma dobry skład.

Do przygotowania rozgrzewającego czy orzeźwiającego napoju nie potrzebujesz wielu składników. W chłodne, zimowe wieczory możesz dodać do kawy np. cynamon, skórkę pomarańczy i trochę ciepłego mleka. Z kolei w upalne, letnie dni świetnie sprawdzi się np. kawa orkiszowa z mlekiem kokosowym i kostkami lodu.

Kawa zbożowa – czy mogą pić ją dzieci i kobiety w ciąży?

Na koniec pozostaje jeszcze ważne pytanie o to, czy dzieci i kobiety w ciąży mogą pić kawę zbożową? Tak. W przypadku dzieci producenci zazwyczaj podają informację o tym, że kawa zbożowa może być podawana od 3. roku życia.

Z kolei, jeśli chodzi o kobiety w ciąży, mogą one pić kawę zbożową jako alternatywę dla tradycyjnej kawy. Ze względu na obecność błonnika pokarmowego może pomóc przy ciążowych zaparciach, przy czym należy pamiętać o tym, aby nie pić zbyt często kawy zbożowej z dodatkiem cukru czy aromatów.

Bibliografia

 
  • Samsonowicz M. „Ocena właściwości prozdrowotnych tradycyjnych kaw zbożowych produkowanych na Podlasiu.” Rola procesów technologicznych w kształtowaniu jakości żywności. Kraków: Oddział Małopolski Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności (2016): 205-216.
  • SWORA E., STANKOWIAK-KULPA, Mazur M. „Dieta bezglutenowa w chorobie trzewnej.” (2009).
Opublikowano: ; aktualizacja: 29.01.2024

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Dieta FODMAP – zasady, wskazania, przeciwwskazania, jadłospis, przepisy

 

Dieta w endometriozie – produkty wskazane, przeciwskazane, przykładowy jadłospis

 

Płatki drożdżowe nieaktywne – czy są zdrowe w ciąży i dla dzieci?

 

Przelicznik miar kuchennych – co ile waży?

 

Cukinia – wartości odżywcze, właściwości, kalorie i przepisy

 

Dieta owocowa – zasady, efekty, jadłospis, owoce na odchudzanie

 

Dieta przy AZS u dzieci i dorosłych – jadłospis i zasady diety eliminacyjnej

 

Pyłek kwiatowy – właściwości zdrowotne, zastosowanie, czy mogą go jeść dzieci i kobiety w ciąży?