Dynia na Halloween – jak ją zrobić?

Halloween pochodzi ze staroceltyckiego święta zmarłych, podczas którego straszne maski miały odstraszać złe duchy, przenikające do świata żywych. Z kolei na pomysł wydrążenia dyni wpadli Amerykanie, ale tylko dlatego, że... po prostu dyni jest w Stanach pod dostatkiem, w przeciwieństwie do rzepy, której używano w Irlandii i z której w ogóle cała tradycja pochodzi. Dynię kocha się za wygląd, za smak i za... halloweenowe lampiony! Dlaczego wesoła dynia jest symbolem Halloween? Oto sposób na to, by zrobić z dyni fantastyczną dekorację do domu i ogrodu.

Skąd się wziął zwyczaj wycinania dyń na Halloween?

Według jednej z irlandzkich legend, znany oszust i hazardzista o imieniu Jack zawarł pakt z diabłem, co miało go chronić przed piekłem. Jednak Jack oszukał demona i podstępnie go uwięził. Okazało się jednak, że mężczyzna po śmierci nie został przyjęty do nieba, dlatego diabeł przywrócił go z powrotem na ziemię, po której po wsze czasy miał się błąkać z latarnią zamiast głowy. Wówczas taką latarnią była właśnie rzepa. Kiedy jednak Irlandczycy zaczęli masowo emigrować do USA, również legenda zaczęła się amerykanizować, a rzepę zamieniono na dynię, w której zdecydowanie łatwiej było rzeźbić. Umieszczona w niej świeczka i jej tańczące ogniki miały symbolizować błąkające się dusze zmarłych, czekające na odkupienie. Rzeźbione dynie pierwotnie nazywano „Jack o'lantern”, czyli „Jack z lampionem”.

Obecnie wygląd dyni rzadziej ma przerażać, a częściej wywoływać uśmiech, rzadko również kojarzy się dynię z tradycją i jej pierwotnym znaczeniem. Jest po prostu dekoracją na Halloween. Rzeźbi się w niej nie tylko straszne maski, ale również przeróżne motywy, które – podświetlane świeczką czy małymi lampkami – wyglądają bardzo ciekawe, a nawet artystycznie.

---

Przeczytaj też: Czy warto obchodzić Halloween?

Jaką dynię wybrać na Halloween?

Dynia na Halloween to wspaniała dekoracja zarówno do domu, jak i na taras czy do ogrodu. Do rzeźbienia najlepiej nadaje się dynia zwyczajna, ale warto zaopatrzyć się również w inne odmiany. Cały urok tkwi bowiem nie tylko w wydrążonej dyni, ale ogólnie w tym, że jest to owoc typowo jesienny, bardzo dekoracyjny, a do tego pyszny!

Oczywiście, można też wyciąć dynię piżmową, hokkaido czy prowansalską, ale jednak klasyczna dynia, okrągła i cudownie pomarańczowa, będzie na lampiony najlepsza! Wyboru dyni należy dokonać na podstawie jej wielkości, dobranej do motywu, jaki chce się wydrążyć oraz kształtu – może być nieco bardziej podłużna, wtedy wyjdzie ciekawy stworek lub klasyczna, w kształcie niemalże piłki, lekko spłaszczona od góry i dołu.

Cały październik jest, można powiedzieć, miesiącem dyń. Można je spotkać we wszystkich marketach i warzywniakach, często też zdobią sklepowe witryny. Samo Halloween obchodzone jest w ostatni dzień października.

Czytaj również: Zabawa z duchami, czyli jak zorganizować niezapomniane Halloween

Co można zrobić z dyni na Halloween? Dekoracje z dyni dla dzieci

Oczywiście lampion to coś, co najczęściej się robi, ale w dyni można wycinać nie tylko „straszne” motywy, ale i cokolwiek innego – wystarczy puścić wodze fantazji i poszukać inspiracji w Internecie! Mogą to być koty, czarownice na miotle przy przeróżne wzory, które podświetlone stworzą wyjątkowy klimat. Takie ozdoby, nie tylko stworzone z myślą o Halloween, ale ogólnie o jesieni, mają w sobie wyjątkowy urok.

---

Jak wydrążyć dynię na Halloween krok po kroku?

Aby wydrążyć dynię, nie potrzeba specjalnych zdolności. Wystarczy odpowiednio wybrany owoc oraz niewielki, ale ostry nożyk. Oto, jak wyciąć dynię krok po kroku:

  • Najpierw należy wyciąć otwór na górze dyni, dość duży, by móc włożyć do niego całą dłoń. Powstanie pokrywka, którą należy oczyścić z miąższu.
  • Następnie należy wyciąć i wyciągnąć z wnętrza dyni miąższ oraz pestki (można do tego wziąć łyżkę), tak by dynia była całkowicie czysta i gładka. Miąższ wykorzystaj do zrobienia zupy, możesz również upiec pyszne ciasto dyniowe, a pestki możesz wysuszyć i dodać do zupy lub chrupać solo. Najlepsze są uprażone.
  • Na zewnątrz dyni ołówkiem lub mazakiem należy namalować motyw, który chce się wyciąć.
  • Kolejnym krokiem jest wycinanie, które rozpoczyna się od wbicia noża i pociągania nim według wzoru. Proste wzory wycina się łatwiej, ale... warto próbować swoich sił!
  • Następnie należy delikatnie wypychać fragmenty, które nie odczepiły się samoistnie, a następnie wnętrze dyni oczyść ze wszystkich pozostałości miąższu.
  • Na koniec do dyni można włożyć mały wkład do zniczy, świeczkę typu tealight czy ozdobne lampki na baterię. Górę można przykryć wyciętą pokrywką lub pozostawić otwartą (szczególnie, jeśli w środku jest świeczka!).

Lampion jest gotowy! Możesz go ustawić na parapecie czy podłodze w salonie, ale pamiętaj, by stał z dala np. od firanek.

Zobacz też: W co przebrać dziecko na Halloween?

Czym wyciąć dynię na Halloween?

Najlepszy do wycinania dyni będzie mały nożyk kuchenny lub nóż do tapet. Skóra dyni jest niezbyt twarda, a im mniejsze, ale ostrzejsze narzędzie, tym łatwiej i precyzyjniej będzie się wycinać. Nie poleca się noży z ząbkami, gdyż mogą poszarpać delikatny środek dyni.

Czy dynia na Halloween jest jadalna?

Oczywiście! W końcu do zrobienia lampionu używa się produktów jadalnych, używanych w celach spożywczych. Z pestek dyni – wcześniej podsuszonych i obranych – można zrobić wspaniałą posypkę do zup lub też nakarmić nimi domowe zwierzątka, np. chomiki.

Pestki są też wspaniałą alternatywą dla chipsów! Miąższ z kolei można wykorzystać zarówno do słodkich wypieków, jak i wytrawnych dań.

Ile wytrzyma dynia na Halloween?

Ozdoba robiona z warzyw i owoców nie wytrzyma dłużej niż kilka dni. Aby przedłużyć jej trwałość, lampionów nie powinno się trzymać w pobliżu źródeł ciepła. Najlepiej też chować dekorację do lodówki wtedy, kiedy nie będzie używana. Warto także stawiać ją w chłodnym miejscu.

Co zrobić, żeby halloweenowa dynia nie gniła?

Warto również pamiętać, aby wnętrze dyni oraz otwory wysmarować olejem lub posypać solą, co może uchronić ją przed zbyt szybkim pojawieniem się pleśni.

Co można zrobić z dynią po Halloween?

Wycinanie w dyniach to prawdziwa przyjemność, ale nie ma co ukrywać, że dla niektórych, szczególnie dla tych, którzy nie przepadają za smakiem dyni, może się kojarzyć wyłącznie z marnotrawstwem jedzenia. Dlatego też, jeśli chce się zrobić dynię na Halloween, ale jednocześnie mieć czyste sumienie, warto sprawdzić, gdzie można oddać wycięte, ale nadal nadające się do spożycia, np. przez zwierzęta, dynie. Być może znajdą się schroniska, przytuliska dla zwierząt czy też po prostu gospodarstwa, które chętnie przygarną nieco jedzenia dla swoich podopiecznych.

Opublikowano: ; aktualizacja: 05.10.2022

Oceń:
5.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Harcerstwo – co to jest? Czy warto zapisać dziecko do harcerstwa?

 

Zagadki dla dzieci – 20 zagadek dla najmłodszych

 

Dziecko na nartach – kiedy można zacząć naukę jazdy na nartach?

 

Jak zrobić masę solną? Przepis i przygotowanie krok po kroku

 

Trujące rośliny w domu i w ogródku

 

Dziecko ogląda pornografię – co robić?

 

Prezenty na mikołajki – co kupić dla chłopca i dziewczynki?

 

Prezent dla 10-latka – najlepsze pomysły