Domki dla dzieci – jak zabawa na świeżym powietrzu wpływa na rozwój malucha?

Brak zdjęcia

mamazone.pl 27 marca 2024

Zabawa na świeżym powietrzu jest bardzo ważna dla rozwoju dziecka. Dlaczego? Jak stworzyć maluchowi przestrzeń w ogrodzie, która jest bezpieczna i rozwojowa?

Ogrodowe domki dla dzieci

Dzieci uwielbiają kryjówki. Chętnie budują bazy. To miejsca tylko dla nich, do których nie mają wstępu rodzice. W przydomowym ogrodzie domki dla dzieci pozwolą wydzielić przestrzeń przeznaczoną do zabawy tylko dla maluchów. Taką, w której będą mogły oddawać się zabawom oraz schronić przed przed promieniami słonecznymi czy wiatrem. Domek w ogrodzie może posłużyć jako miejsce do zabawy w „rodzinę”, ale nie tylko. Tak naprawdę dziecięca wyobraźnia może mu nadać zupełnie inny charakter. Świetnie sprawdzi się do zabawy w sklep, w szpital, w szkołę itp. Jaki domek ogrodowy dla dzieci wybrać?

---

Domki dla dzieci do ogrodu – z jakiego materiału?

Niezależnie od tego, jak duży jest ogród, z powodzeniem da się znaleźć domek dla dzieci, który się w nim zmieści. To samo tyczy się stylu, w jakim został zaaranżowany. Dzisiaj bez trudu można dopasować akcesoria ogrodowe dla dzieci do przestrzeni ogrodu. Jaki domek można kupić?

Do wyboru są domki ogrodowe dla dzieci:

  • drewniane – są trwałe, stabilne, nie nagrzewają się zbyt szybko. Niestety są dość kosztowne, trudne w transporcie i montażu, wymagają impregnacji, czasami dobrego szlifowania, aby uniknąć ostrych, niebezpiecznych miejsc. Atutem drewnianych domków dla dzieci jest to, że można wybrać model wzbogacony o werandę, a nawet zjeżdżalnię. Domki z drewna można pomalować na dowolny kolor, dzięki czemu lepiej wpasują się w przestrzeń ogrodu. To wybór dobry dla starszych dzieci;

  • plastikowe – są tańsze, lżejsze, kolorowe. Sprawdzają się zwłaszcza u młodszych dzieci, dzięki zaoblonym krawędziom. Wiele modeli posiada dodatkowe funkcje, które podobają się maluszkom – dzwonki do drzwi, oświetlenie. Ich zaletą jest to, że nie wymagają impregnacji. Co więcej, wybrać można zarówno klasyczny domek, jak i konstrukcje przypominające domek ogrodnika, bar szybkiej obsługi, lodziarnię. To podpowiedź dla maluchów, w co można się bawić;

  • tekstylne – to głównie namioty ogrodowe. Mogą mieć kształt tipi lub zamku. Tego typu wigwamy nie zabierają wiele miejsca, a po skończonej zabawie można je zdemontować, więc są idealne do małych ogródków.

Jaki domek wybrać? To już kwestia posiadanego budżetu, wolnego miejsca i wieku dziecka. Jedno jest pewne – stawiając ogrodowy domek, daje się maluchowi przestrzeń sprzyjającą zabawie na świeżym powietrzu. A dlaczego to takie ważne?

---

Czy zabawa na świeżym powietrzu wpływa na rozwój dziecka?

Rozciągnięcie zabawy poza mury domu czy przedszkola ma znaczenie nie tylko dla uniknięcia nudy. Ruch na świeżym powietrzu poprawia wydolność układu oddechowego i krążenia. Ma też ogromne znaczenie dla rozwoju układu nerwowego. Mówi się także, że kontakt z naturą wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne dziecka – redukuje stres, poprawia samopoczucie. U osób, które przebywają dużo czasu na łonie natury, obserwuje się lepszą umiejętność radzenia sobie ze stresem.

Oczywiście nie można pominąć takiego aspektu jak ruch sam w sobie – w dobie przesiadywania przed ekranami to bardzo ważne. Aktywność fizyczna pomaga usprawniać kondycję, wydolność organizmu, ale i zapobiegać wadom postawy, otyłości i cukrzycy. W przydomowym ogrodzie zdecydowanie łatwiej ćwiczyć koordynację ruchową niż w domu.

Co więcej, zabawa na świeżym powietrzu zaostrza apetyt. W plenerze dzieci chętnie sięgają po nowe smaki. Przebywanie na dworze w słoneczne dni to również okazja do pobudzenia wydzielania witaminy D w organizmie.

Czas spędzany wśród natury to również okazja do oglądania i poznawania świata. Pojawiają się nowe bodźce, możliwość obserwacji natury i jej zmian w czasie. To wyostrza nie tylko zmysł poznawczy i ciekawość świata, ale i wyobraźnię.

Dzieci, które bawią się na świeżym powietrzu z innymi rówieśnikami, rodzeństwem czy sąsiadami, uczą się pracy zespołowej, zdrowej rywalizacji, rozwiązywania problemów i innych umiejętności, które przydają się w życiu w społeczeństwie.

A jak zachęcić pociechę do zabawy w ogrodzie? Co oprócz domku ogrodowego dla dzieci może pomóc w zaktywizowaniu malucha na świeżym powietrzu? Co skutecznie odciągnie go od ekranów telefonu czy komputera?

---

Jak zachęcić dziecko do zabawy w ogrodzie?

Domek dla dziecka to doskonały wybór, gdy chce się wydzielić w ogrodzie przestrzeń dla malucha, do której przeniesie się z domu. W środku można bowiem bawić się w to samo i zabrać do domku ogrodowego zabawki, artykuły plastyczne, gry lub puzzle. Daszek osłoni od słońca, a drzwiami i oknami wpadnie świeże powietrze. Co jeszcze warto postawić w ogrodzie, by zachęcić dziecko do zabawy w plenerze?

Przede wszystkim warto pomyśleć o placu zabaw. Huśtawka, zjeżdżalnia, drabinki i ścianki wspinaczkowe pozwalają na różnorodną, aktywną zabawę. Są sposobem nie tylko na zabawę, ale i niejako trening outdoorowy. Oczywiście plac trzeba dopasować do wieku dziecka i przestrzeni, jaką się dysponuje. Dla maluszków do wyboru są małe zjeżdżalnie i huśtawki, które mogą stanąć tak w domu, jak i w ogrodzie. Starszym dzieciakom zdecydowanie lepiej jest postawić pełnowymiarowy, drewniany plac zabaw. Ciekawym rozwiązaniem dającym wiele radości może być też hamak lub trampolina.

---

Co jeszcze sprawdzi się w ogrodzie? Nawet na niewielkiej przestrzeni warto postawić na piaskownicę. Zabawa w niej daje radość nie tylko maluchom, bo starsze dzieci także z powodzeniem mogą bawić się z piasku. Z tą różnicą, że zamiast babek z piasku będą tworzyć zamki. Piaskownica to także doskonałe miejsce do zabawy w lodziarnię, restaurację, sklep. Alternatywą są specjalne stoliki. Zajmują niewiele miejsca, są bardziej mobilne. Pozwalają na zabawę piaskiem i wodą.

Zabawa na świeżym powietrzu może przyjąć formę olimpiady sportowej. Warto kupić piłkę i rozkładaną bramkę, skakankę, hula-hop, gumę do skakania, dmuchany skoczek, ale także różnego typu gry zręcznościowe, jak tablica do rzucania piłeczkami z rzepem czy zestaw do zarzucania obręczy na pachołki. Można pomyśleć o puszczaniu latawca czy rzucaniu ringo.

Aby zachęcić dziecko do zabawy na świeżym powietrzu, warto przygotować w przydomowym ogrodzie przestrzeń, która mu to umożliwi. Najlepiej postawić na domek i huśtawkę, a także wyposażyć się w różnego rodzaju akcesoria, które z powodzeniem można wykorzystać do wspólnego szaleństwa na dworze.

artykuł sponsorowany

Opublikowano: ; aktualizacja: 27.03.2024

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Pierwszy wyjazd na kolonie – jak przygotować psychicznie siebie i dziecko?

 

Ojciec dziecka za mało się stara – co robić?

 

Koszyk wielkanocny – co w nim jest, jak go udekorować?

 

Prezenty na gwiazdkę dla dzieci – rodzaje. Jakie wybrać?

 

Jak zrobić masę solną? Przepis i przygotowanie krok po kroku

 

Eksperymenty dla dzieci – 10 prostych eksperymentów, które dziecko może zrobić w domu

 

Krynica-Zdrój z dzieckiem. Co ciekawego robić i jakie miejsca odwiedzić z całą rodziną?

 

RPG dla dzieci – co to jest i na czym polega? Jak wybrać grę fabularną dla dziecka?