Punkt G – czy istnieje, gdzie go znaleźć?

Kiedy mówimy o kobiecej seksualności, bardzo często wśród poruszanych zagadnień pojawia się punkt G – niewielkie miejsce usytuowane w pochwie, którego stymulacja ma doprowadzać kobiety na szczyt rozkoszy. Znajduje się on na przedniej ścianie pochwy – aby „skorzystać” z dobrodziejstwa, jakie niesie, trzeba go jednak znaleźć, co może być doskonałą zabawą dla partnerów. Warto pamiętać, że najłatwiej zlokalizować go, wykorzystując po prostu palec. Wskazać można również pozycje, które ułatwiają stymulację punktu G - dzięki nim przednią ścianę pochwy jest o wiele łatwiej pobudzać, co przekłada się na doznania, jakie daje punkt G.

Punkt G – co to jest?

Punkt G określany jest jako niewielki, lekko wypukły obszar, który znajduje się na przedniej ściance pochwy – wskazuje się, że jest to bardzo wrażliwe miejsce, którego stymulacja może zapewnić kobiecie wyjątkowo silny orgazm.

Po raz pierwszy na istnienie punktu G wskazano w roku 1957 – zrobił to niemiecki lekarz Ernst Grafenberg, od którego nazwiska (na literę G) wzięła się nazwa tego miejsca. Warto zaznaczyć, że w ostatnich latach niektórzy seksuolodzy i ginekolodzy stoją na stanowisku, że punkt G w ogóle nie istnieje.

Jak znaleźć punkt G?

Wiele pań zastanawia się, jakie działania podjąć w poszukiwaniu punktu G, aby udało się go znaleźć. Punkt G położony jest na przedniej ścianie pochwy – specjaliści wskazują, że znajduje się on mniej więcej pięć centymetrów od jej wylotu. Z uwagi na to, że najczęściej jest on lekko wypukły określany jest mianem guziczka (niektóre osoby podobnie nazywają łechtaczkę).

Kiedy wiesz już, gdzie znajduje się punkt G, z pewnością chcesz wiedzieć również po czym poznasz, że go znalazłaś. Przede wszystkim pamiętaj, że ma on nieco inną strukturę. Specjaliści wskazują, że punkt G jest gąbczasty, a jego powierzchnia – jeśli porównamy ją z resztą pochwy – bardziej gładka. Jeśli w trakcie poszukiwań Ty lub Twój partner natraficie na coś, co wyraźnie odróżnia się od reszty, możecie się cieszyć – udało się Wam znaleźć punkt G.

Jeśli chcesz rozpocząć poszukiwania punktu G, wykorzystaj po prostu palec. Oczywiście możesz sięgnąć po wibrator czy dildo, ale pamiętaj, że własny palec daje większe szanse na powodzenie poszukiwań. Nie zapominaj, że początkowo – nawet, jeśli trafisz na punkt G – możesz nie odczuwać oszałamiającej przyjemności. Wymaga to nieco obycia z własnym ciałem i jego świadomości. Nie ustawaj jednak w próbach – zwiększysz tym samym swoje szanse na osiągnięcie orgazmu.

UWAGA: jeśli chcesz znaleźć punkt G, a jednocześnie odczuwać przyjemność, nie zapominaj o odpowiednim nawilżeniu. Jeśli Twoja pochwa będzie sucha, będziesz odczuwać nieprzyjemne tarcie – na orgazm i przyjemność w takim wypadku nie ma co liczyć. Świetnie sprawdzają się różnego rodzaju żele intymne. Jeżeli punktu G będziesz szukać wspólnie z partnerem, pamiętajcie o grze wstępnej – pozwoli Ci się ona wystarczająco rozgrzać.

Jakie pozycje seksualne są dobre do poszukiwania punktu G?

Jak już wspomniałam, punkt G leży na przedniej ścianie pochwy – takie jego umiejscowienie wiąże się z koniecznością wyboru odpowiednich pozycji seksualnych, jeśli zależy Ci na jego stymulacji.

Jeśli w trakcie stosunku seksualnego chcesz stymulować punkt G, musisz polubić pozycje, w których penis naciska bardziej na przednią część Twojej pochwy. Są to w większości te pozycje, w których partner wchodzi w Ciebie od tyłu. Jeśli nie lubisz pozycji „na pieska”, nie musisz się martwić. Pieścić punkt G można również wtedy, kiedy kochacie się „na łyżeczkę” – jest to bardzo wygodna, relaksująca pozycja, którą wiele pań naprawdę lubi. Warto dodać, że w trakcie seksu w takiej pozycji partner może Cię obejmować, pieszcząc Twoje piersi, a nawet łechtaczkę, zwiększając w ten sposób Twoje doznania.

Czy punkt G istnieje, czy nie?

Nie brakuje specjalistów, którzy twierdzą, że punktu G tak naprawdę nie ma. Wielu badaczy uważa, że przednia ścianka pochwy jest po prostu niezwykle silnie unerwiona, co przekłada się na wyjątkowo mocne doznania podczas jej stymulacji. Jeszcze inni stoją na stanowisku, że punkt G jest czymś, czym natura obdarzyła jedynie wybrane przedstawicielki płci pięknej.

Sprzeczności odnoszą się również do miejsca, w którym punkt G ma się znajdować. Jedni sądzą, że położony jest on na przedniej ścianie pochwy – mniej więcej w jednej trzeciej jej głębokości. Inni uważają, że punkt G to po prostu obszar, który otacza cewkę moczową.

Czy orgazm bez stymulacji punktu G jest możliwy?

Wokół kobiecego orgazmu narosło wiele mitów, w efekcie czego nie brakuje pań, które sądzą, że stymulacja słynnego punktu G jest niezbędna do osiągnięcia satysfakcji seksualnej. Tymczasem należy wyraźnie zaznaczyć, że droga do orgazmu może być bardzo różna. Jedne panie potrzebują do tego stymulacji piersi, inne pieszczot łechtaczki.

Są takie, które na szczyt rozkoszy prowadzi zabawa z pomocą gadżetów erotycznych. Jednocześnie nie brakuje pań, dla których niezbędnym do osiągnięcia orgazmu elementem jest po prostu bliskość z partnerem. Jeśli więc nie udało Ci się znaleźć punktu G, nie martw się – seks dalej może być dla Ciebie źródłem przyjemności.

Czy panowie mają swój punkt G?

Wiesz już, że dzięki stymulacji punktu G kobieta może osiągnąć wyjątkowo silny orgazm. Wiele pań zastanawia się, czy istnieje męski punkt G? Okazuje się, że tak. Jednak nie wszyscy mężczyźni są zainteresowani jego poszukiwaniem. Do stymulacji męskiego punktu G niezbędne jest bowiem włożenie palca w odbyt, co wielu panom po prostu się nie podoba i wywołuje u nich wstyd oraz skrępowanie. Punkt G znajduje się u panów tuż pod pęcherzem moczowym – określa się nim często prostatę.

Stymulacja męskiego punktu G prowadzi do wyjątkowej przyjemności. Pamiętaj jednak, że nie każda kobieta musi znaleźć swój punkt G znajdujący się na przedniej ściance pochwy. Jeśli nie uda Ci się odkryć istnienia punktu G, nie zapominaj, że rozkosz możesz osiągać również w inny sposób. Dopasuj rodzaj aktywności seksualnej do własnych preferencji, zastanów się, jakie pozycje seksualne są dla Ciebie najbardziej odpowiednie. Nie bój korzystać się z gadżetów erotycznych, które mogą sprawić, że Twoje życie seksualne nabierze rumieńców.

Bibliografia

 
  1. M.Lew -Starowicz, Zbigniew Lew - Starowicz, V. Skrzypulec Plinta (red). Seksuologia. PZLW, 2017;
  2. K. Nowosielski, V. Skrzypulec, (2009). Cykl reakcji seksualnej u kobiety. Ginekologia Polska. 80:440-444.
Opublikowano: ; aktualizacja: 31.01.2024

Oceń:
0.0

Katarzyna Krakowiak

Katarzyna Krakowiak

Psycholog

Absolwentka psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, studiów podyplomowych z zakresu seksuologii klinicznej pod kierunkiem profesora Zbigniewa Lwa-Starowicza oraz Studium Interwencji Kryzysowej. Ukończyła szereg szkoleń i kursów między innymi z zakresu metod diagnostycznych w seksuologii, technik pracy z pacjentami z hiperseksualnością, zaburzeniami preferencji seksualnych, prewencji zachowań suicydalnych. Obecnie w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego w nurcie poznawczo-behawioralnym.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

On nie chce seksu po porodzie – co robić?

 

Przemoc psychiczna, czyli „pranie mózgu”. Jak rozpoznać przemoc psychiczną i się przed nią bronić?

 

Mama na urlopie macierzyńskim – jak przetrwać

 

Jakie fantazje erotyczne mają kobiety i mężczyźni?

 

Jak walczyć z depresją poporodową?

 

Jak leczyć depresję poporodową?

 

Samotne macierzyństwo

 

Karmienie piersią a seks – pytania, obawy, wątpliwości