Przydawka – czym jest? Rodzaje, funkcje, przykłady

Przeciętny człowiek wypowiada codziennie około 10.000 słów. Buduje z nich zdania proste i złożone – wszystko po to, by dobrze się komunikować z innymi ludźmi i być prawidłowo zrozumianym. Podczas tej wymiany zdań – zarówno podczas mówienia, jak i słuchania – rzadko ogranicza się jedynie do używania podmiotu i orzeczenia. Komunikat nie byłby wtedy wystarczająco pełny, ani tym bardziej ciekawy. Czymś, co urozmaica ludzkie wypowiedzi, wprowadza określenia i dopełnienia rzeczowników, jest przydawka. Czy wiesz, na jakie pytania odpowiada, jaka jest jej rola i jakie są rodzaje przydawki? Podpowiadamy!

Przydawka – co to takiego?

Dążąc do urozmaicenia komunikacji i dostarczenia dodatkowych treści, sięgamy po różnorodne narzędzia językowe, a jednym z nich jest przydawka. Przydawka to część zdania odpowiedzialna za uzupełnianie informacji o rzeczowniku lub zaimku rzeczownym. Ma za zadanie opisywać właściwości osób, rzeczy lub zjawisk, dlatego pełni funkcję określającą (inaczej opisową).

Rzeczowniki, które określa przydawka, mogą pełnić w zdaniu rolę: podmiotu, orzecznika, okolicznika lub dopełnienia.

To właśnie dzięki użyciu przydawki, zdania zaczynają nabierać konkretnego znaczenia, a wypowiedzi stają się bardziej precyzyjne. Czasami możemy się spotkać z jej inną nazwą. Zamiast słowa „przydawka” usłyszymy „atrybut”. I to może być najkrótsza definicja tej części zdania.

Skoro atrybut jest cechą przedmiotu bądź osoby, wyróżniającą ją spośród wielu podobnych, tak też przydawkę bez problemu wskażemy po tym, że informuje ona o określonych cechach opisywanej osoby, sytuacji lub rzeczy.

Zielony koń, mój chłopak, czwarta kolejka – to wszystko przydawki. Mogą przyjmować różne formy, w zależności od kontekstu czy intencji rozmówcy/autora.

Najczęściej jednak spotkamy przydawkę występującą pod postacią:

  • przymiotnika,
  • zaimka przymiotnego,
  • liczebnika,
  • imiesłowu przymiotnikowego,
  • wyrażenia przyimkowego,
  • rzeczownika.

Pytania przydawki

Przydawka odpowiada na różne pytania. W zależności od kontekstu zdania możemy wyróżnić:

  • Jaki? Jaka? Jakie? Pierwszym zasadniczym pytaniem, na które odpowiada przydawka, jest kwestia określenia cechy jakościowej lub ilościowej przedmiotu. Na przykład w zdaniu „Wspaniały widok jest za oknem”, przydawka „wspaniały” odpowiada właśnie na pytanie: „jaki”?. Mówimy tu o przydawce przymiotnej jakościowej.

  • Jakiego rodzaju? Przydawki pozwalają również na odróżnienie podmiotu od podobnych mu przedmiotów, w takim przypadku występują po opisywanym wyrazie. Na przykład w zdaniu „Muszę zdać prawo karne” przydawką (przymiotną ilościową) jest wyraz „karne” i w tym kontekście odpowiada na pytanie: „jakiego rodzaju?”.

  • Który? Która? Które? Przydawki mogą także służyć do identyfikacji konkretnego przedmiotu w zestawieniu. Na przykład w zdaniu „Zaczęła się właśnie ostatnia runda”, przydawka „ostatnia” odpowiada na pytanie: „która?”.

  • Czyj? Czyja? Czyje? Często przydawki służą do wskazania właściciela lub przynależności. Na przykład w zdaniu „To jest moja książka”, przydawka „moja” odpowiada na pytanie: „czyja?”.

  • Ile? Czego? Z czego? Przydawki mogą także określać ilość, materiał lub źródło czegoś. Na przykład w zdaniu „Widzę pięć koszulek”, przydawka „pięć” odpowiada na pytanie: „ile?”.

Przydawka – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów przydawek, z których każda pełni określoną rolę w strukturze zdania i przekazuje specyficzne informacje. Są to: przydawka rzeczowna, przydawka przymiotna, przydawka dopełniaczowa, przydawka dopełniaczowa.

Przydawka dopełniaczowa

Przydawka dopełniaczowa występuje w formie rzeczownika w dopełniaczu i odpowiada na pytania: „czyja?” „czyje?” „jakiego?” „jakiej?”, „czyim?”. Przykładowo, w określeniu „Pies siostry” przydawka „siostry” jest przydawką dopełniaczową, gdyż określa właściciela psa.

Przydawka przyimkowa

Przydawka przyimkowa to element, który zawiera przyimek i odpowiada na pytania dotyczące relacji przestrzennych, czasowych lub innych relacji. Przykładowo, w zdaniu „Książka o historii” przydawka „o historii” jest przydawką przyimkową, określającą temat książki.

Przydawka przymiotna

Przydawka przymiotna pojawia się w postaci przymiotnika lub zaimka przymiotnego i odpowiada na pytania: „jaki?”, „jaka?”, „jakie?”. Przykładowo, w określeniu „Czerwony dom” przydawka „czerwony” jest przydawką przymiotną, określającą kolor domu.

Przydawka rzeczowna

Przydawka rzeczowna to element, który jest rzeczownikiem lub wyrażeniem rzeczownikowym i odpowiada na pytania: „który?”, „która?”, „które?”. Przykładowo, w zdaniu „Stół kuchenny” przydawka „kuchenny” jest przydawką rzeczowną, określającą przeznaczenie stołu.

Przydawka – przykłady, czyli jak odnaleźć przydawkę w zdaniu?

Przydawki pełnią różnorodne funkcje w zdaniach, mogąc określać zarówno podmiot, jak i dopełnienie, okolicznik czy inne przydawki (zawsze to będzie jednak rzeczownik bądź zaimek rzeczowny).

Przyjrzyjmy się bliżej kilku przykładom:

W zdaniu „Urokliwe miasteczko zapadało w sen” przydawka wyrażona przymiotnikiem „urokliwe” wskazuje na konkretny charakter miasteczka – pobudza od razu wyobraźnię odbiorcy komunikatu. Można się domyśleć, jak takie miejsce może wyglądać. Z kolei gdyby nie wykorzystać mocy przydawki, zdanie straciłoby na swojej barwności.

Podobnie w zdaniu „Wynajmuję pokój w mieszkaniu kolegi” przydawka dopełniaczowa wyrażona rzeczownikiem „kolegi” wskazuje, kto jest właścicielem. Ta informacja może być niezwykle istotna, gdyż precyzuje zależności.

Wyrażenie przyimkowe, które pełni role przydawki w zdaniu „Rower z aluminium”, określa materiał, z jakiego został wykonany ten środek transportu. Niesie więc ze sobą również informację o specyficznych jego cechach – skoro jest z aluminium to znaczy, że jest np. trwały i lekki.

W zdaniu „Mam pięć sukienek koktajlowych” przydawka liczebna to liczebnik „pięć”. Nie jest trudno ją rozpoznać, gdyż wskazuje na ilość posiadanych ubrań. Dookreśla i mocno precyzuje całe zdanie.

Rola przydawki w zdaniu – podsumowanie

Przydawka odgrywa ważną rolę w przekazywaniu informacji oraz nadawaniu jej precyzji i głębi semantycznej. Jej istotność wynika m.in. z tego, że odpowiada na pytania dotyczące cech, relacji czasowych, przestrzennych czy ilościowych oraz właściwości przedmiotów.

W kontekście analizy gramatycznej przydawkę mogą wyrażać różne części mowy, takie jak przymiotniki, zaimki przymiotne, imiesłowy przymiotnikowe, liczebniki, rzeczowniki lub wyrażenia przyimkowe. Ta różnorodność pozwala na elastyczne wyrażanie różnych aspektów rzeczywistości oraz budowanie złożonych struktur semantycznych w zdaniu.

Kluczowym aspektem w zrozumieniu roli przydawki jest jej klasyfikacja oraz związane z nią reguły gramatyczne. Przydawki przymiotnikowe, rzeczownikowe, dopełniaczowe czy przyimkowe pełnią różne funkcje w zdaniu i wymagają szczegółowej analizy w kontekście ich zastosowania i interpretacji.

Bibliografia

 
  1. Słownik języka polskiego PWN.
  2. www.polszczyznapl, dostęp z dn. 17.03.2024.
Opublikowano: ; aktualizacja: 22.03.2024

Oceń:
0.0

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Edukacja sześciolatka i siedmiolatka

 

Partykuła – czym jest, funkcje, przykłady partykuły w zdaniu

 

4 porady, które pomogą Ci wybrać idealną wyprawkę szkolną

 

Odmiana nazwisk – w jaki sposób odmienia się nazwiska w języku polskim?

 

Rodzaje szkół podstawowych

 

Spółgłoski – jakie są, lista

 

Praca domowa – zmiany w szkołach. Czy to dobrze, że nie będzie zadawanych prac domowych?

 

Wyprawka - pierwsza klasa!

 

Więcej na temat: Szkoła
Brak artykułu
sekcja/szkola-section-big-1
Brak artykułu
sekcja/szkola-section-small-1
Brak artykułu
sekcja/szkola-section-small-3
Brak artykułu
sekcja/szkola-section-small-4
Brak artykułu
sekcja/szkola-section-small-5
Brak artykułu
sekcja/szkola-section-small-6
Brak artykułu
sekcja/szkola-section-small-7
Brak artykułu
sekcja/szkola-section-small-8
Brak artykułu
sekcja/szkola-section-big-2