Las w słoiku – co to jest? Jak zrobić i gdzie można kupić?

Żywe rośliny mają zbawienny wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi. Otaczanie się roślinami w domu pomaga zredukować stres i łagodzi agresję domowników. Jednym ze stosunkowo nowych i niezwykle modnych sposobów na zazielenienie domów i mieszkań jest las w słoiku. Kompozycja roślin, zamknięta w szkle, nadaje się nawet dla osób, które nieszczególnie lubią dbać o rośliny, ponieważ ich pielęgnacja jest niezwykle prosta. W artykule zawarto m.in. instrukcję samodzielnego wykonania lasu w słoiku, informacje o jego pielęgnacji oraz o potrzebnych materiałach i roślinach.

Sadzenie roślin w słoiku — kiedy to się zaczęło?

Za początki umieszczania roślin w słoiku uważa się wiek XIX. Botanik Nathaniel Bagshaw Ward wymyślił sprytny sposób transportowania roślin egzotycznych w szklanych kontenerach na duże odległości. W szczelnie zamkniętym szkle wytwarzał się specyficzny, potrzebny roślinom do przeżycia mikroklimat, który sprawiał, że rośliny zachowywały pełnię formy, a wsadzone z powrotem do ziemi, rozwijały się dalej prawidłowo.

Bardziej współczesny eksperyment przeprowadził w 1960 roku David Latimer, umieszczając w szczelnie zamkniętym słoiku trzykrotkę. Roślina była przez niego co jakiś czas podlewana, aż do roku 1972. Po tym czasie szczelnie zamknięta trzykrotka radziła sobie sama, wytwarzając w procesie fotosyntezy wszelkie potrzebne jej składniki odżywcze. Wiadomo, że roślina przeżyła w dobrym stanie co najmniej do roku 2013.

Zobacz też: Na czym polega haft diamentowy?

Jak to się dzieje, że las zamknięty w słoiku żyje?

Wydaje się dziwne, że żywe roślinny wsadzone do słoika, bez stałego dostępu do tlenu i wody z zewnątrz, pozostają żywe, a nawet rosną. Dzieje się tak, ponieważ po pewnym czasie od ich zasadzenia, czyli po okresie aklimatyzacji, tworzą one samowystarczalny ekosystem. W naczyniu powstaje zamknięty obieg wody.

Rośliny pod wpływem światła słonecznego przeprowadzają proces fotosyntezy, w wyniku którego wytwarzają wszelkie potrzebne im do życia składniki mineralne.

Przeczytaj również: Origami – jak zrobić?

Jak las w butelce wpływa na samopoczucie człowieka?

Korzystny wpływ żywej roślinności na samopoczucie człowieka jest niezaprzeczalny. Dzieci potrzebują ich do prawidłowego rozwoju psychicznego i wykształcenia w sobie wielu cech niezbędnych w życiu. Praca z roślinami obniża poziom agresji, co zostało potwierdzone badaniami przeprowadzonymi na nastoletnich przestępcach.

Okazuje się, że sam widok roślin sprzyja poprawie samopoczucia, poprzez obniżenie napięcia mięśni oraz łagodzenie innych symptomów stresu. Co więcej, udowodniono, że widok roślin za oknem szpitala pomagał pacjentom w szybszym dochodzeniu do siebie po operacjach woreczka żółciowego.

Wykazanie dobroczynnego wpływu pracy z roślinami (w tym układania kompozycji roślinnych) na zdrowie ludzi, przyczyniło się do wdrożenia terapii ogrodniczych m.in. u osób:

  • cierpiących na choroby psychiczne,
  • chorych fizyczne,
  • uzależnionych od substancji psychoaktywnych i alkoholu,
  • w podeszłym wieku.

To też może Cię zainteresować: Tatuaż z henny – jak zrobić?

Jak wyczarować kawałek własnego lasu w domowym zaciszu?

Nieodłącznym elementem tworzenia klimatu domu jest dobór roślin oraz elementów dekoracyjnych. Żeby stworzyć las w słoiku, należy przeanalizować swoje warunki mieszkaniowe, w tym poziom nasłonecznienia oraz uzgodnić z innymi domownikami rodzaj roślinności, którą chcieliby na co dzień oglądać.

Do jakich wnętrz pasuje las w słoiku? Żywa roślinność nadaje domom i mieszkaniom niepowtarzalnego charakteru i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Las w słoiku świetnie sprawdzi się więc zarówno w minimalistycznym wnętrzu, jak i w tym urządzonym tradycyjnie lub nowocześnie.

Sprawdź: Czy Twój dom jest urządzony zgodnie z zasadami feng shui?

Jakie gatunki roślin można trzymać w słoiku?

Samodzielna, oryginalna kompozycja roślin w słoiku wymaga wiedzy o potrzebach umieszczonych w nim sadzonek. Z tego względu wyróżnia się dwa główne rodzaje kompozycji – otwarte oraz zamknięte.

W szklanym naczyniu otwartym można hodować rośliny, które nie lubią dużej wilgotności, czyli sukulenty, wśród których znajdują się różnego typu kaktusy. Natomiast w szklanym naczyniu zamkniętym najlepiej przyjmą się rośliny tropikalne, którym nie będzie przeszkadzać nadmiar wilgoci, takie jak palma koralowa czy fikus pnący, a także popularne w polskim klimacie paprotki oraz mchy.

Sprawdź też: Na czym polega malowanie palcami?

Czego potrzeba, aby stworzyć własny las w szkle?

Do stworzenia własnego, samowystarczalnego lasu w szkle, potrzebne będą następujące materiały:

  • szklany pojemnik lub szklane naczynie, np. słoik z zamknięciem;
  • warstwy przeznaczone na podłoże, czyli ziemia oraz keramzyt, żwirek lub piasek dekoracyjny;
  • zielony mech, zakupiony w kwiaciarni lub sklepie ogrodniczym;
  • zielona roślinność do posadzenia w słoiku;
  • węgiel aktywny w postaci granulatu;
  • siatka PCV do oddzielania poszczególnych warstw podłoża (opcjonalnie);
  • artykuły do dekoracji, takie jak muszelki, sztuczne gałązki, szyszki czy kamienie.

Sprawdź również: Malowanie po numerach – na czym polega?

Instrukcja wykonania lasu w słoiku

Na początku warto zaznaczyć, że choć samodzielne wykonanie lasu w słoiku wydaje się prostą czynnością, to wymaga zgromadzenia informacji o:

  • potrzebach danego typu roślin,
  • gatunkach roślin, które mogą żyć w symbiozie,
  • rodzaju podłoża dostosowanego do tych roślin.

Po zgromadzeniu wszystkich potrzebnych do wykonania lasu w słoiku produktów, można rozpocząć tworzenie własnej wyjątkowej kompozycji.

Las w słoiku krok po kroku

Poniżej przedstawiono instrukcję wykonania lasu w szklanym naczyniu zamkniętym.

  1. W czystym wnętrzu szklanego naczynia należy warstwowo ułożyć podłoże. Na samo dno powinna trafić 3-5 cm warstwa keramzytu lub żwirku. Następnie można na niej umieścić odpowiednio docięty kawałek siatki PCV, który nie powinien być widoczny.
  2. Kolejną 1-2-centymetrową warstwę stanowi węgiel aktywny, którego zadaniem jest zapobieganie gniciu roślin. Na węgiel również warto nałożyć przyciętą siatkę PCV, a nad nią opcjonalnie można ułożyć kolejne ozdobne warstwy podłoża.
  3. Następnym krokiem jest umieszczenie w szklanym naczyniu podłoża docelowego, czyli ziemi. Grubość tej warstwy należy ustalić samodzielnie, biorąc pod uwagę to, że ziemia musi zakrywać korzenie roślin oraz wytyczne, że wszystkie warstwy podłoża powinny zajmować co najwyżej połowę objętości naczynia.
  4. Kolejnym etapem jest ułożenie wybranych roślin, mchu oraz materiałów dekoracyjnych. Rośliny należy umieszczać głęboko w ziemi. Na tzw. oś dekoracji świetnie nadają się szyszki, piasek oraz ozdobne kamienie.
  5. Po stworzeniu kompozycji mini lasu należy podlać go odmierzoną ilością, około 125 ml wody i zamknąć słoik.

To też może Cię zainteresować: Jak zrobić zielnik?

Gdzie można kupić materiały i rośliny potrzebne do wykonania lasu w słoiku?

Materiały do stworzenia lasu w słoiku oraz rośliny można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. W e-sklepach dedykowanych lasom w słoikach dostępne są gotowe zestawy DIY (ang. Do It Yourself, czyli zrób to sam), w których znajdują się wszystkie odpowiednio dobrane do rodzaju roślin materiały.

W przypadku zakupów stacjonarnych trzeba nastawić się na odwiedzenie kilku różnych sklepów. Przykładowo, węgiel aktywny w postaci granulatu można dostać w sklepie akwarystycznym, żwirek – w sklepie z artykułami dla zwierząt, a mech, roślinność oraz dodatki – w sklepie ogrodniczym.

Osobom, które nie chcą bawić się w samodzielne wykonywanie lasu w słoiku, poleca się gotowe lasy. Gotowe kompozycje mikrolasów w szkle można kupić przez Internet czy też w stacjonarnie np. w wybranych kwiaciarniach.

To też może Cię zainteresować: Jaki prezent na mikołajki?

W jaki sposób należy pielęgnować żywy las w słoiku?

Pielęgnacja lasu w słoiku jest naprawdę prosta i okazjonalna. Nie potrzeba do niej dużego doświadczenia w hodowli roślin. Wystarczy:

  • trzymać naczynia z roślinnością z dala od źródeł ciepła oraz bezpośredniego nasłonecznienia;
  • sprawdzać poziom wilgotności w szklanych naczyniach raz w miesiącu i podlewać las w słoiku niewielką ilością wody, kiedy ziemia jest sucha.

Jak wynika z powyższych zasad, gotowe, samowystarczalne ekosystemy w słoikach wymagają jedynie minimalnego wysiłku właściciela, co jest ich ogromną zaletą. Trzymanie lasu w zamkniętym naczyniu jest więc doskonałym rozwiązaniem dla osób, które często wyjeżdżają i nie mogą co kilka dni podlewać kwiatów doniczkowych. Poza tym leśna kompozycja zamknięta w słoiku sprawdzi się też jako oryginalny i gustowny prezent.

Bibliografia

 
  1. Czyżewski, K. Kołacz i inn., „Ekosystem. Leśne obserwacje i eksperymenty”, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, Warszawa 2016, s. 19-21.
  2. Nowak, „Wpływ roślin ozdobnych na zdrowie człowieka”, Zeszyty problemowe postępów nauk rolniczych, 2005, s. 33-42.
  3. Torczyńska, „Leśna alchemia - jak zrobić las w słoiku lub ogród w słoiku?”, dostęp online: https://magazif.com/design/jak-zrobic-las-w-sloiku/.
  4. Tarnowska, „Las w słoiku - jak zrobić, gdzie kupić, jakie rośliny wybrać?”, dostęp online: https://czasnawnetrze.pl/pasje/zielony-zakatek/50801-las-w-sloiku-jak-zrobic-gdzie-kupic-jakie-rosliny-wybrac.
  5. Poradnik las w słoiku, dostęp online: http://www.aquario.pl/z/poradniki2019/las.pdf.
Opublikowano: ; aktualizacja: 04.03.2024

Oceń:
5.0

Anna Gilewska

Anna Gilewska

Kosmetolog

Licencjonowany kosmetolog (temat pracy dyplomowej: „Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem pospolitym w gabinecie kosmetologa oparta o wybrane metody aparaturowe”) i magister administracji na specjalizacji zarządzania ochroną zdrowia (temat pracy magisterskiej: „Prawne i organizacyjne uwarunkowania wykonywania zabiegów kosmetycznych”). Propagatorka zdrowego trybu życia oraz kosmetyków naturalnych. Poszerza swoją wiedzę na kongresach i targach branżowych. Interesuje się psychologią i medycyną komplementarną.  

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Waga – znak zodiaku, data i charakterystyka

 

Znaczenie imion – czy wybór imienia ma wpływ na dziecko?

 

Skorpion – znak zodiaku, data i charakterystyka

 

Malowanie po numerach – na czym polega?

 

Karma – czym jest, jak obliczyć dług karmiczny?

 

Lew – znak zodiaku, data i charakterystyka

 

Byk – znak zodiaku, data i charakterystyka

 

Strzelec – znak zodiaku, data i charakterystyka