Obrzezanie – co to? Kiedy i po co obrzeza się dzieci?

Obrzezanie jest zabiegiem chirurgicznym stosowanym od lat. Wykonywany jest ze względów estetycznych, leczniczych, religijnych. Polega na usunięciu większej lub mniejszej części napletka. Kiedy jest najlepszy moment i jakie są wskazania medyczne do obrzezania, opisaliśmy w tym artykule.

Obrzezanie mężczyzn i chłopców – w jakich kulturach?

Na świecie obrzezane jest nawet trzydzieści procent populacji męskiej. Najczęściej zabieg jest przeprowadzany z motywów religijnych. Już w starożytnym Egipcie zabieg obrzezania był odbierany jako znak czystości człowieka. W judaizmie praktykuje się zabieg obrzezania chłopców już w ósmym dniu życia, co ma oznaczać wprowadzenie nowego członka do społeczności żydowskiej.

W kulturze islamskiej chłopcy są obrzezani podczas specjalnej ceremonii w czternastym roku życia. Aktualnie większość procedur przeprowadza się w krajach afrykańskich.

Na czym polega obrzezanie?

Z przyczyn medycznych obrzezanie przeprowadza się z powodu zwężenia napletka, a procedura polega na usunięciu nadmiaru skóry, która to zwężenie powoduje. Po zabiegu dochodzi do odsłonięcia żołędzi prącia. W zależności od techniki, usuwa się większą lub mniejszą ilość skóry, odsłaniając żołądź.

Medyczne przyczyny obrzezania

W sytuacjach, kiedy napletek nie pozwala na swobodne odsłonięcie żołędzi prącia, po konsultacji z chirurgiem zaleca się przeprowadzenie zabiegu obrzezania.

Wskazania medyczne do zabiegu obrzezania to:

  • stulejka – zwężenie napletka (często wrodzone),
  • pozapalne zwężenie napletka,
  • uczucie bólu, dyskomfortu lub trudność w odsłonięciu żołędzi w czasie wzwodu.

U dorosłych mężczyzn uwzględnia się również własne preferencje oraz cele estetyczne.

Na czym polega przeprowadzenie zabiegu obrzezania u chłopców?

Obrzezanie przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym. Po znieczuleniu następuje wycięcie dużej części napletka, która pokrywa żołądź prącia, aby ją odsłonić. Po zszyciu pozostałej skóry stosuje się opatrunek z antybiotykiem.

W pierwszych dniach po obrzezaniu może występować bolesność prącia i niewielkie sączenie się z rany.

Z powodu słabszego unaczynienia penisa u niemowląt, zabieg obrzezania jest lepiej tolerowany w początkowych etapach życia niż w późniejszym wieku czy w życiu dorosłym.

Obrzezanie dziewczynek i kobiet

Do obrzezania dziewczynek i kobiet nie ma wskazań medycznych, jednak w niektórych kulturach, zwłaszcza w Afryce, nadal nagminnie wykonuje się ten zabieg operacyjny. Procedura wykonywana jest głównie ze względów religijnych, wierzeniowych, obrzędowych.

Obrzezanie kobiet określane jest jako okaleczanie narządów płciowych i szacuje się, że rocznie przeprowadza się kilka milionów takich zabiegów. W wielu krajach na świecie istnieje prawny zakaz przeprowadzenia zabiegu obrzezania u kobiet.

W trakcie procedury obrzezania w zależności od rytuału usuwa się łechtaczkę, skórę warg sromowych mniejszych, większych, a nawet przeprowadza się bardziej radykalne postępowanie ingerujące w część pochowy. Takie postępowanie pozostawia głębokie rany psychiczne oraz fizyczne i nie powinno być przeprowadzane w żadnym wypadku, gdyż powoduje tylko okaleczenie kobiety.

Powikłania obrzezania kobiet

Początkowo mogą występować zagrażające życiu krwotoki, nadkażenia bakteryjne i rozwój wstrząsu. Niestety w wielu przypadkach zabieg u kobiet przeprowadza się bez wcześniejszego znieczulenia, przez co notuje się nawet złamania kości u kobiet przetrzymywanych siłą podczas obrzezania.

Jako późniejsze powikłania stwierdza się anemię, problemy z trzymaniem moczu i stolca, częste zakażenia dróg moczowych, zapalenia narządów miednicy mniejszej, większą zachorowalność na AIDS, powstanie blizn oraz problemy podczas porodu (w tym nawet konieczność wykonania cięcia cesarskiego).

Inną sferą problemów są rany psychiczne, takie jak strach przed kontaktami seksualnymi czy ból podczas stosunku.

Zalety obrzezania płci męskiej

W przeprowadzonych badaniach stwierdzono, że wykonanie zabiegu obrzezania powoduje znaczny spadek zachorowalności na raka prącia, mniejsze ryzyko zakażenia wirusem HIV oraz mniejszą częstość zakażeń HPV –co jest istotne w zapobieganiu nowotworom szyjki macicy u kobiet poprzez zatrzymanie transmisji wirusa.

W zapobieganiu przejścia zakażenia wirusem HIV obrzezanie spełnia kilka funkcji. W prąciu bez napletka czy z redukowanym napletkiem rozwija się mniej bakterii i komórek układu odpornościowego, które są atakowane przez wirusa, czas kontaktu wydzielin się skraca, a pozostała część prącia jest mniej narażona na uszkodzenia.

Jak widać, pozytywnych medycznych efektów obrzezania u chłopców jest wiele, a jako jeden z głównych atutów zabiegu obrzezania podaje się właśnie rzadsze zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Powikłania obrzezania chłopców i mężczyzn

Do powikłań przeprowadzenia zabiegu obrzezania dochodzi niezwykle rzadko, a należą do nich przede wszystkim: zwężenie ujścia cewki moczowej oraz zrośnięcie napletka z żołędzią prącia. W rzadszych przypadkach mogą wystąpić cięższe powikłania, takie jak ryzyko krwawienia, zaburzenia funkcji seksualnych, a nawet zakażenia ogólnoustrojowe.

Bibliografia

 
  1. D. Krankowska, B. Gaweł, M. Dymerska, A. Michalak, K. Korzeniewski, Obrzezanie mężczyzn i kobiet, Forum Medycyny Rodzinnej 2015, tom 9, nr 4, 326–334
Opublikowano: ; aktualizacja: 06.04.2023

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (1)


Jestem 8miesiecy po obrzezaniu całkowitym lepsze doznania a higiena bez porównania nic nie śmierdzi

Może zainteresuje cię

Rozszczep podniebienia – przyczyny oraz leczenie rozszczepu wargi i podniebienia

 

Zapalenie pępka – przyczyny, objawy, leczenie

 

Syndrom drugiej doby – przeczytaj, jeśli niedługo czeka cię poród

 

Wrodzony przerost nadnerczy – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

 

Wysypka u noworodka – skąd się bierze, czym smarować, kiedy do lekarza?

 

Ropiejące oko u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie

 

Wyprawka dla dziecka – co trzeba kupić dla noworodka?

 

Zastój pokarmu – objawy, jak odblokować, jak długo może trwać?