Smoczki BIBS – co to jest, czy są zdrowe?

Przygotowując wyprawkę dla maluszka na pewno zastanawiasz się, jaki smoczek wybrać? Rynek oferuje wiele gumowych uspokajaczy, wykonanych z różnych materiałów. Ostateczny wybór jednak i tak należy do dziecka, bo nie każdy, nawet najbardziej naturalny i designerski smoczek, przypadnie mu do gustu. Czasami smoczek uspokajający nie zostanie w ogóle zaakceptowany. Ostatnimi czasy bardzo dobre opinie zbiera produkt duńskiej firmy BIBS, który jest wykonany z kauczuku. Warto bliżej przyjrzeć się temu smoczkowi – być może okaże się strzałem w dziesiątkę.

Co wyróżnia smoczek BIBS?

Smoczek BIBS to prosty, elegancki, ale zarazem bardzo wytrzymały, elastyczny i miękki produkt. Jest on w 100% wolny od toksycznych substancji, bezpieczny, a dodatkowo tak ergonomiczny, iż może być polecany nawet wcześniakom od pierwszego dnia życia.

Jego użycie przez niemowlę nie wymaga wysiłku, a stosowanie smoczka potrafi zmniejszyć poziom stresu podczas wizyty u lekarza czy rozłąki z mamą. Jest również udowodnione, że prawidłowo użytkowany smoczek może zapobiegać refluksowi żołądkowo-przełykowemu.

Smoczki kauczukowe, a do tej właśnie grupy produktów zalicza się smoczek BIBS, przypominają w dotyku pierś mamy. Ich używanie zaspokaja naturalny odruch ssania u dziecka. Materiał, z którego są wykonane, nie powoduje alergii oraz jest całkowicie bezpieczny nawet przy długim i intensywnym użytkowaniu (oczywiście należy zawsze stosować się do instrukcji producenta i w określonym czasie zdecydować się na wymianę smoczka BIBS na nowy egzemplarz).

Dlaczego smoczki BIBS są popularne?

Smoczki dla niemowląt duńskiej firmy BIBS wykonane z kauczuku naturalnego hevea cieszą się ostatnio dużą popularnością. Powód? Naturalny kauczuk hevea – ten materiał jest używany przy produkcji smoczków BIBS – cechuje wysoka jakość. Smoczki BIBS mają też wiele kolorów, kształtów i rozmiarów.

Kauczuk hevea nie zawiera stabilizatorów chemicznych, nie powoduje alergii ani podrażnień, jest bardzo wytrzymały, więc nie ma niebezpieczeństwa, że niemowlę zakrztusi się oderwanym fragmentem. Końcówka smoczka, którą dziecko trzyma w buzi, może być także wykonana z silikonu medycznego – co dodatkowo jeszcze zwiększa twardość.

Czy smoczek uspokajający BIBS jest zdrowy?

Smoczki wykonane z naturalnego kauczuku z drzew hevea są organiczne oraz nietoksyczne. Oto pozostałe ich zalety:

  • Smoczki BIBS zostały zaprojektowane przy współudziale neonatologów. Udowodniono, iż ich ergonomiczny kształt nie zaburza prawidłowego rozwoju zgryzu dziecka, zmniejsza też prawdopodobieństwo odrzucenia piersi przez maluszki karmione w sposób naturalny.
  • Smoczek BIBS posiada otwory wentylacyjne, dzięki którym dziecku łatwiej się oddycha.
  • Wyjątkowa elastyczność materiału sprawia, że maluch podczas ssania czuje się tak, jakby miał w buzi pierś mamy, a nie obcy przedmiot (podczas ssania smoczek kauczukowy formuje się na kształt buzi niemowlęcia).
  • Osłonka smoczka BIBS została tak wyprofilowana, iż nie dotyka ani brody ani ust niemowlęcia. Zapobiega to powstawaniu krost czy wykwitów skórnych spowodowanych odparzeniami oraz infekcjami bakteryjnymi.
  • Ponadczasowy design w stylu retro przyciąga wzrok, a bogactwo kolorów, kształtów i różnych modeli sprawia, że rodzice, którzy mocno przywiązują wagę do spójności estetycznej, z łatwością dobiorą idealny zestaw pasujący do ubranka dziecka i aktualnego trendu modowego.

Smoczek BIBS – co ile trzeba go wymieniać?

Smoczki wykonane z naturalnego materiału, jakim jest organiczny kauczuk, trzeba wymieniać częściej niż pozostałe rodzaje gumowych uspokajaczy. Producent zaleca wymianę smoczka po ok. 30 dniach, nie rzadziej jednak niż raz na dwa miesiące.

Końcówka smoczka BIBS podczas ssania również pracuje razem z dzieckiem – rozciąga się na kształt kuli – przez co przy intensywnym lub dłuższym użytkowaniu może się powiększyć i zniekształcić.

Każdy przedmiot, który podaje się maluszkowi, zawsze należy najpierw dokładnie obejrzeć. Taka zasada powinna być rutyną, tym bardziej w przypadku smoczków, które dziecko trzyma w buzi przez długi czas. Jeżeli niemowlę jest przyzwyczajone do konkretnego rodzaju, warto mieć w posiadaniu kilka identycznych modeli i dawać je maluszkowi naprzemiennie. Nie zauważy ono żadnej różnicy, a kauczuk powróci do swojego kształtu.

Jakakolwiek nieprawidłowość w budowie smoczka powinna rodziców zaalarmować i skłonić do wcześniejszej wymiany smoczka, nawet jeżeli nie minął jeszcze czas zdolności do jego użytkowania. W końcu bezpieczeństwo i zdrowie dziecka są najważniejsze.

Sprawdź też: Jaki fotel do karmienia wybrać?

Smoczki BIBS z organicznego kauczuku hevea – co zrobić przed pierwszym użyciem?

Organiczny kauczuk hevea, z którego powstają smoczki BIBS, to naturalny materiał, mimo wszystko jednak przed pierwszym użyciem należy go poddać sterylizacji. Wystarczy zagrzać wodę w garnku i włożyć do wrzącej cieczy smoczek wyjęty z opakowania.

Najlepiej gotować go przez 5 minut, sprawdzając co jakiś czas poziom wody – aby tarcza nie przypaliła się do garnka. Późniejsza pielęgnacja będzie prostsza – po każdym użyciu wystarczy włożyć smoczek uspokajający BIBS do gorącej wody, już bez gotowania.

Jak wybrać odpowiedni smoczek BIBS?

W zależności od wybranego modelu, smoczki BIBS będą różnić się rozmiarami. Przewidziany wg producenta podział to:

  • rozmiar S: od urodzenia do ok. 6 miesięcy,
  • rozmiar M: powyżej 6. miesiąca życia,
  • rozmiar L: powyżej 18. miesiąca życia,
  • rozmiar niemowlęcy: to smoczek uniwersalny, przeznaczony dla dzieci od urodzenia do 3. roku życia.
Opublikowano: ; aktualizacja: 10.10.2022

Oceń:
1.0

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (1)


Smoczki BIBS są zdecydowanie NIEZALECANE przez logopedów i neurologopedów! Artykuł wprowadza Rodziców w błąd!

Może zainteresuje cię

10 powodów płaczu niemowlaka

 

Zespół dziecka potrząsanego (SBS) – przyczyny, objawy, jak rozpoznać, leczenie

 

Jakie zabawki zabrać w podróż z maluszkiem?

 

Wodogłowie – co to jest? Przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowania

 

Ryżowa, manna a może jaglana? Jaką kaszkę dla niemowlaka wybrać?

 

Urlop macierzyński, urlop rodzicielski, urlop wychowawczy – czym są, czym się różnią?

 

High need baby – jak radzić sobie z wymagającym dzieckiem?

 

Rumianek dla niemowlaka – na co pomaga, kiedy, ile i jak podawać?