Ryżowa, manna a może jaglana? Jaką kaszkę dla niemowlaka wybrać?

Brak zdjęcia

mamazone.pl 28 sierpnia 2023

Kaszka dla niemowlaka to idealny pomysł na wartościowy i smaczny posiłek. Podczas rozszerzania diety dziecka kaszki stanowią znakomite wprowadzenie do stałych pokarmów, zachęcają do próbowania kolejnych nowych produktów o różnorodnych konsystencjach. Jaką kaszkę podać niemowlakowi jako pierwszą? Na co zwracać uwagę przy jej wyborze? Jak ją prawidłowo przygotowywać? Podpowiadamy!

Wprowadzanie zbóż do diety dziecka

Ziarna zbóż to przede wszystkim bogactwo węglowodanów złożonych, będących źródłem energii oraz błonnika pokarmowego, wspomagającego zachowanie prawidłowej pracy jelit, wspierającego oczyszczanie organizmu z toksyn i zapewniającego uczucie sytości na długo. Zboża to również drogocenne źródło witamin z grupy B (niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego) oraz składników mineralnych, takich jak: wapń, magnez, fosfor, żelazo, potas, selen i cynk. Produkty zbożowe powinny więc zajmować ważne miejsce w codziennym jadłospisie dzieci, ponieważ dostarczają energii potrzebnej do intensywnego eksplorowania świata.

Wedle obowiązującego schematu żywienia niemowląt rozszerzanie diety dziecka należy rozpoczynać od warzyw i owoców, a następnie wprowadzać do niej produkty zbożowe, m.in. kaszki, makarony, pieczywo pełnoziarniste. Warto pamiętać, że produkty podawane maluchom powinny być najwyższej jakości.

Różne rodzaje kaszek dla niemowlaków

Na początku rozszerzania diety dziecka warto sięgnąć po kaszki jednoskładnikowe, np. kaszę jaglaną czy owsianą. Świetnie sprawdzi się wówczas też kleik ryżowy, neutralny w smaku i lekkostrawny.

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, nie należy unikać wprowadzania glutenu do diety dziecka w 1. roku jego życia. Składnik ten należy włączać do jadłospisu malucha tak jak inne produkty uzupełniające, czyli po ukończeniu 17. tygodnia życia i przed ukończeniem 12. miesiąca życia [1]. Bardzo ważne jest jednak, aby na początku podawać go w małych ilościach i obserwować reakcję organizmu niemowlaka.

Kaszki dla niemowląt to doskonały sposób na stopniowe wprowadzanie glutenu do diety niemowlęcia. Przykładowo, zawierającą gluten kaszę manną można ugotować na wodzie i dodać do odciągniętego pokarmu kobiecego lub do mleka modyfikowanego.

Pamiętaj, aby nie wprowadzać kilku nowych produktów jednocześnie, ponieważ w przypadku wystąpienia nietolerancji lub reakcji alergicznej nie będziesz w stanie stwierdzić, co ją wywołało.

Na rynku znajdziesz wiele kasz i kaszek różnych firm, ale nie każda z nich będzie odpowiednia dla niemowląt – żywność ogólnego spożycia może zawierać pozostałości substancji potencjalnie szkodliwych dla małych organizmów. Dlatego warto sięgać po kaszki dedykowane niemowlętom i małym dzieciom, ponieważ zgodnie z prawem produkty tego typu muszą spełniać dużo bardziej rygorystyczne normy jakości. Muszą być wolne od konserwantów, aromatów, sztucznych barwników i wzmacniaczy smaku, a zawarte w nich zboża powinny pochodzić z kontrolowanych upraw i być odpowiednio wyselekcjonowane.

Kaszki dla niemowląt posiadają oznaczenie wieku na opakowaniach, a ich konsystencja dopasowana jest do rozwoju maluszków. Przykładem wartościowych produktów, które mogą być wprowadzane jako jedne z pierwszych posiłków uzupełniających, są kaszki dla niemowląt BoboVita – pełne różnorodnych zbóż i spełniające rygorystyczne normy jakościowe. W asortymencie marki znajdziesz kaszki mleczne – do przygotowywania na wodzie, kaszki bezmleczne – do przygotowywania na wodzie, na mleku mamy lub odpowiednim do wieku mleku modyfikowanym, kaszki jedno- lub wielozbożowe, z owocami lub bez. Kaszki dla niemowląt BoboVita to produkty dopasowane do wyjątkowych potrzeb małych organizmów. Pomagają pokryć dzienne zapotrzebowanie na ważne składniki pokarmowe, wspierają rozwój maluszków, są smaczne i pożywne.

Kaszka dla niemowlaka – szybki i zdrowy posiłek

Kaszka jest najprostszym, a jednocześnie bardzo wartościowym produktem zbożowym, który możesz podać swojemu dziecku właściwie o każdej porze, już od pierwszych tygodni rozszerzania diety. Jest zdrowa, delikatna, lekkostrawna, ale jednocześnie odżywcza – odpowiednia porcja nasyci brzuszek maluszka na długi czas. Podana rano, np. z sezonowymi owocami, zapewni energię na wiele godzin zabawy, a zjedzona wieczorem może wspomóc zdrowy, długi sen.

Przygotowując kaszkę dla niemowlaka, przestrzegaj instrukcji zamieszczonej na opakowaniu. Zachowanie odpowiednich propozycji mleka/wody i kaszki to klucz do przygotowania pysznego posiłku o odpowiedniej konsystencji.

Dobrym sposobem na zapoznanie dziecka z kaszkami i kleikami jest dodanie ich do mleka. Wpłynie to także na podwyższenie wartości energetycznej posiłku oraz zmianę jego konsystencji. Należy podkreślić, że stopniowa zmiana konsystencji przyjmowanych pokarmów jest bardzo istotna w trakcie rozszerzania diety niemowlęcia. Przechodzenie z konsystencji płynnej, przez grudkowatą aż do papkowatej to ważny krok do samodzielnego jedzenia.

artykuł zewnętrzny

Bibliografia

 
  1. [1] Szajewska, H., Socha, P., Horvath, A., Rybak, A., Zalewski, B. M., Nehring-Gugulska, M.,... & Jackowska, T. (2021). Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Pediatria, 11, 321-338
Opublikowano: ; aktualizacja: 28.08.2023

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Ząbkowanie – objawy, sposoby łagodzenia bólu

 

Ulewanie – jak żyć z ulewającym niemowlakiem?

 

Zapobieganie i pielęgnacja w przypadku odpieluszkowego odparzenia skóry

 

Motoryczny rozwój niemowlęcia – etapy rozwoju dziecka

 

Kiedy dziecko przesypia całą noc?

 

Niespokojny sen u niemowlaka – co robić, gdy dziecko nie chce spać?

 

Choroba Menkesa – przyczyny, objawy i leczenie choroby kręconych włosów

 

Sposoby na odparzenia