Kleik ryżowy – od kiedy, jak zrobić, przepisy

Kleik ryżowy to rozgotowany ryż. Być może jest to opis, który nie brzmi zachęcająco. Jednak tak naprawdę kleik z ryżu ma dużo zalet. Jest prosty w przygotowaniu, ma neutralny smak, nie zawiera glutenu, jest lekkostrawny i może być podawany już od 4. miesiąca życia. Sprawdź, jak przygotować taki posiłek!

Co to jest kleik ryżowy?

Domowy kleik ryżowy to nic innego jak rozgotowany ryż. Delikatny posiłek, który ma neutralny smak i dobrze sprawdza się w zarówno w diecie dzieci, jak i osób dorosłych.

Kleik ryżowy to danie o długoletniej tradycji. Kiedyś uważano, że dzieci karmione kleikiem ryżowym tuż przed snem nie mają problemów z zasypianiem i radziej się budzą.

Popularność kleiku nie zmalała na przestrzeni lat. Wręcz przeciwnie – jest on na tyle znany, że sprzedaje się go w sklepach. Gotowe kleiki (np. Nestlé kleik ryżowy) pozwalają zaoszczędzić czas, ponieważ wystarczy zalać je mlekiem. Do tego są dostosowane do wymagań żywieniowych niemowląt, więc można podawać je już w 4. miesiącu życia.

Czym różni się kleik ryżowy od kaszki?

W sprzedaży dostępne są zarówno kleiki, jak i kaszki. Czym różnią się te dwa produkty?

  • Kaszki – do przyrządzania posiłku w formie kaszki można użyć różnych kasz (np. jaglanej, mannej). Kaszka ma po ugotowaniu inną konsystencję niż kleik ryżowy – jest gęsta, ale niekoniecznie kleista. Do tego jej wartość odżywcza różni się w zależności od tego, z jakiej kaszy została zrobiona.
  • Kleik – jest to rozgotowany ryż. Jego konsystencja jest kleista, stąd nazwa „kleik”. Ma inną wartość odżywczą niż kaszka. Przede wszystkim stanowi źródło węglowodanów.

Kaszka różni się od kleiku ryżowego także tym, że nie zawsze jest posiłkiem bezglutenowym. Jeśli jest zrobiona np. z kaszy manny, nie może być podana dziecku czy dorosłemu na diecie bezglutenowej.

Ostatnią różnicą pomiędzy kaszką a kleikiem jest zastosowanie. Kaszka jest posiłkiem bardziej zróżnicowanym, ponieważ robi się ją z różnych kasz. W związku z tym może być podawana jako samodzielny posiłek lub dodatek do innego dania. Z kolei kleik ryżowy zawsze powstaje z ryżu. Ze względu na to, że ma neutralny smak i jest lekkostrawny, może być serwowany jako jeden z pierwszych stałych posiłków w diecie niemowlaka. Co więcej, można stosować go do zagęszczania posiłków mlecznych czy zupek jarzynowych.

Jak zrobić domowy kleik ryżowy?

Jak zrobić kleik ryżowy? Jego przygotowanie jest bardzo proste i nie powinno zająć Ci dużo czasu. Aby ugotować kleik ryżowy, potrzebujesz tylko dwóch składników:

  • wysokiej jakości ziaren ryżu (najlepiej z kontrolowanych upraw);
  • wody.

Gdy masz już ryż i wodę, możesz przejść do przygotowywania kleiku. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak zrobić kleik ryżowy krok po kroku.

  1. Umyj dokładnie ręce.
  2. Starannie opłucz ryż w zimnej wodzie.
  3. Umieść ryż w garnku i zalej go wodą.
  4. Doprowadź wodę do wrzenia, a potem zmniejsz ogień i gotuj przez około 15-20 minut. Wraz z upływem czasu konsystencja ryżu będzie robić się coraz bardziej kleista.
  5. Pamiętaj, żeby co jakiś czas mieszać ryż, aby nie przyklejał się do dna garnka.

Gotowy kleik ryżowy poznasz po gęstej, jednolitej konsystencji. Teraz przełóż go do miseczki dziecka i podawaj łyżeczką. Kleik może być pełnowartościowym posiłkiem albo dodatkiem do innych potraw (np. zup). Aby zwiększyć jego wartość odżywczą, możesz dodać np. owoce, jogurt, ulubione przyprawy do rozgotowanego ryżu. Przy czym pamiętaj, że dodatki powinny być dobrane do wieku dziecka (i jego preferencji smakowych).

Domowy kleik możesz podawać dziecku już w 4. miesiącu życia, choć równie dobrze sprawdza się w żywieniu dietetycznym starszych dzieci (a nawet osób dorosłych).

Kleik ryżowy ze sklepu

Możesz zrobić kleik ryżowy samodzielnie albo kupić gotowy produkt (np. kleik Nestlé) w sklepie. Druga opcja jest jeszcze mniej czasochłonna. Poza tym daje Ci gwarancję, że wartość odżywcza kleiku ryżowego jest dostosowana do potrzeb żywieniowych Twojej pociechy.

Jak przygotować kleik ryżowy ze sklepu? Przestrzegaj instrukcji właściwego przygotowania, które znajdziesz na opakowaniu produktu.

Na co pomaga kleik ryżowy?

Kleik ryżowy jest lekkostrawny, dlatego sprawdza się nie tylko w żywieniu dzieci. Jest zalecany również osobom dorosłym, które zmagają się z różnymi problemami zdrowotnymi, np. stanami zapalnymi w obrębie układu pokarmowego.

Rozgotowany ryż to posiłek, który od lat podaje się również przy zatruciach pokarmowych . Wynika to z tego, że jest lekkostrawny i nie obciąża układu pokarmowego. Jednocześnie stanowi dobre źródło energii, która jest niezbędna do regeneracji organizmu.

Co więcej, ryż to produkt bezglutenowy. W związku z tym kleik, który z niego powstaje, może zostać włączony do diety bezglutenowej. Jest szczególnie polecany jako dodatkowe źródło energii np. po wysiłku fizycznym.

Przygotowanie kleiku nie jest niczym skomplikowanym. Do tego nie wymaga użycia wielu składników. Wystarczy mieć pod ręką ryż, aby przygotować posiłek, który sprawdza się w diecie niemowląt, starszych dzieci i osób dorosłych.

Bibliografia

 
  • https://rozszerzaniediety.pl/kleik-ryzowy-dla-niemowlaka/;
  • https://1000dni.pl/zywienie-i-rozwoj-niemowlecia/ryz-poznaj-zboza-lepiej.
Opublikowano: ; aktualizacja: 19.01.2024

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Przeczytaj również

Może zainteresuje cię

Alkohol a karmienie piersią – czy i ile można wypić?

 

Kolacje dla dzieci – pomysły na szybkie i smaczne kolacje dla najmłodszych

 

Jak odstawić dziecko od piersi? Sposoby odstawienia od piersi

 

Owoce w dieta niemowlęcia – jak wprowadzać jagody do diety niemowlęcia?

 

Magnez dla dzieci – jaki, w jakich dawkach i kiedy?

 

10 kłopotliwych produktów w diecie dziecka – miód, orzechy, czekolada w diecie dziecka

 

Nauka jedzenia nożem i widelcem u dziecka

 

Colostrum dla dzieci – wskazania, zastosowanie, opinie