Czy dziecko może jeść parówki?

Żywienie dzieci to bardzo ważny i cały czas aktualny temat. Wytyczne co do poprawnego żywienia, skład piramidy żywieniowej, a także zalecenia pediatrów co jakiś czas ulegają modyfikacji. Jednak to, co się nie zmienia, to fakt, że dieta ma ogromny wpływ na rozwój oraz zdrowie dziecka, dlatego, zanim podamy dziecku parówki, coca-colę, czy hamburgera, warto dwa razy się zastanowić i zagłębić temat co w rzeczywistości będzie jadło nasze dziecko.

Parówki — samo zło, czy dopuszczalny posiłek dla dzieci?

Parówki od lat są tematem kontrowersyjnym wśród rodziców, dietetyków i pediatrów. Wynika to z wątpliwej jakości wielu parówek, obecności w nich mięsa oddzielonego mechanicznie, a także wysokiej zawartości tłuszczu i konserwantów. Wiele dzieci zjada parówki niemal codziennie na śniadanie lub kolację a czasami również na obiad. Takie postępowanie niestety może rzeczywiście niekorzystnie wpłynąć na zdrowie dziecka. Zwłaszcza jeżeli są to pierwsze z brzegu, najtańsze parówki. Najczęściej zawierają glutaminian sodu, fosforany, mięso oddzielone mechanicznie, sól i całą tablicę Mendelejewa konserwantów. Regularne spożywanie tego typu produktów spożywczych przez małe dzieci może doprowadzić do zaburzeń układu odpornościowego, pokarmowego, a także prowadzić do otyłości . Z tego powodu tak ważny jest umiar, a także mądre wybieranie produktów, które spożywają nasze dzieci. Warto kierować się tutaj zdrowym umiarem, a także rozsądkiem. Nawyki żywieniowe kształtujemy od pierwszych lat życia. Im bardziej urozmaicona będzie dieta naszych dzieci, im więcej warzyw i owoców będziemy im podawać, tym lepiej wpłynie to na ich rozwój i zdrowie. Oczywiście nie należy popadać w skrajności i załamywać ręce, jeżeli dziecko chce zjeść parówkę. Rolą rodzica jest znalezienie takiej parówki, która dziecku nie zaszkodzi.

Zobacz też: Pneumokoki – czym są? Szczepienie na pneumokoki?

Mięso oddzielone mechanicznie — co to oznacza?

Na wielu opakowaniach produktów spożywczych możemy znaleźć termin „mięso oddzielone mechanicznie”. Najczęściej spotkamy się z nim w przypadku różnego rodzaju wędlin, wyrobów garmażeryjnych i właśnie parówek. Pozostaje więc pytanie, czy podawanie dziecku mięsa oddzielonego mechanicznie jest zdrowe i czy podawanie go dziecku jest bezpieczne? Zacznijmy od tego, czym jest popularny MOM. Mięso oddzielone mechanicznie jest to bardzo niskiej jakości produkt, który stosowany jest przez producentów żywności w celu zminimalizowania kosztów produkcji żywności, a także zagospodarowania resztek. Nie brzmi to zbyt optymistycznie. MOM powstaje w czasie procesu podziału tuszy na poszczególny kawałki. Zostają wtedy tak zwane korpusy, na których znajdują się resztki mięsa. Są to zwyczajne odpady — skrawki mięsa, kości, ścięgien i kostek. Aby pozyskać z nich wspomniane mięso oddzielone mechanicznie, trafiają one do specjalnych maszyn, za pomocą których miękkie tkanki zostają oddzielone i można użyć ich do produkcji żywności. Powstała w ten sposób emulsja mięsno-tłuszczowa jest pozbawiona wszelkich wartości odżywczych. Co gorsze, psuje się bardzo szybko, dlatego, zanim trafi na sklepowe półki, produkty z MOM zostają naszpikowane konserwantami.

Czytaj również: Przekąski dla niemowlaka – co podawać niemowlakowi, a czego unikać?

Czy mięso oddzielone mechanicznie jest zdrowe?

Znając proces powstawania MOM ciężko o stwierdzenie, że jest to produkt zdrowy. Teoretycznie nie powinien on nam zaszkodzić, skoro został dopuszczony do produkcji żywności. Problem jednak w tym, że jest on zupełnie pozbawiony wartości odżywczych, a dodatkowo naszpikowany ogromną ilością konserwantów, które już mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu, zwłaszcza jeżeli są powszechnie przyjmowane. U małych dzieci mogą powodować chociażby reakcje alergiczne .

Podajesz dziecku parówki? Wybieraj mądrze

Czy wobec tego, kiedy podajemy swoim dzieciom parówki, narażamy jego zdrowie? Nie, pod warunkiem, że podajemy je mądrze i z umiarem. Wybierając parówki dla dziecka, musimy dokładnie analizować ich skład. Na rynku dostępnych jest bowiem coraz więcej produktów dobrej jakości. Możemy znaleźć parówki bez MOM, z wysoką zawartością mięsa z kurczaka, indyka czy nawet cielęciny. Są też dostępne parówki bez konserwantów, które nie zawierają glutaminianu sodu i mają obniżoną zawartość tłuszczu. Jeżeli więc parówki są jednym z ulubionych dań naszego dziecka, wybierajmy mądrze. Jeżeli raz w tygodniu podamy mu dobrej jakości parówki, to jego zdrowie nie powinno na tym ucierpieć. Najważniejsze, aby dbać o zbilansowaną, różnorodną dietę. Aby danie złożone z parówek nie było całkowicie pozbawione wartości odżywczych, warto dodać do tego kilka pomidorków koktajlowych i kanapkę z pełnoziarnistym chlebem i białym serkiem. Tak złożony posiłek będzie dla dziecka smaczny, ale i odżywczy.

Czytaj również: Jakich produktów nie powinien jeść przedszkolak?

Opublikowano: ; aktualizacja: 23.03.2022

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Pozycje do karmienia piersią

 

Fotelik samochodowy – udana podróż na wakacje

 

Co jest potrzebne do chrztu? Akcesoria do chrztu

 

Kiedy dziecko zaczyna przesypiać noce? Jak nauczyć dziecko przesypiać noce?

 

Guzek pod pachą u dziecka – co to może być?

 

Pieluchy tetrowe kontra jednorazowe – co wybrać

 

High need baby – jak radzić sobie z wymagającym dzieckiem?

 

Zespół Westa – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowania