Jogurty dla dzieci – od kiedy, jakie wybierać, przepisy

Sklepowe półki zalewają jogurty w kolorowych opakowaniach. Przyciągają uwagę ze względu na różne smaki i ciekawe dodatki. Jednak czy są dobrym wyborem dla niemowlaka? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przyjrzeć się liście składników. Podpowiadamy, co nie powinno się na niej znaleźć i jakie jogurty warto podawać dziecku? Ponadto wyjaśniamy, od kiedy możesz wprowadzić jogurt do diety niemowlaka?

Kiedy można podać dziecku jogurt?

Kiedy jest dobry moment na to, aby wprowadzić jogurt do diety niemowlęcia? Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt (który powstał na podstawie wytycznych WHO, Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci) możesz podawać go dziecku od 6. miesiąca życia – przy czym powinnaś pamiętać o kilku zasadach.

Po pierwsze ważny jest wybór produktu z „czystym składem”. Podstawowe składniki dobrej jakości jogurtu to mleko i żywe kultury bakterii jogurtowych.

Kolejna istotna rzecz to zachowanie spokoju na początku rozszerzania diety niemowlęcia. Pamiętaj, że smak jogurtu naturalnego może nie przypaść do gustu Twojemu maleństwu. Nie oznacza to, że powinnaś się poddać i wyeliminować przetwory mleczne z diety dziecka. Jeśli na pierwszym etapie rozszerzania diety próby podania jogurtu skończą się niepowodzeniem, spróbuj ponownie za jakiś czas. Podaj małą porcję jogurtu i połącz ją z produktem, które dziecko już zna i lubi.

Czy jogurty są zdrowe dla dzieci?

Czy jogurty naturalne to produkty, które warto włączyć do diety niemowlaka? Tak, o ile ma dobry skład. Naturalny jogurt, który nie zawiera cukru i innych zbędnych dodatków jest źródłem:

  • wapnia, czyli pierwiastka niezbędnego do prawidłowego rozwoju układu kostnego;
  • białka, które jest jednym z najważniejszych składników odżywczych dla organizmu będącego w fazie intensywnego wzrostu i rozwoju;
  • witamin B2, B9 i B12, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego i nerwowego;

Co więcej, jogurt naturalny zawiera żywe kultury bakterii (m.in. Lactobacillus acidophilus), które mają pozytywny wpływ na mikroflorę jelit.

Jaki jogurt dla niemowlaka?

Jogurt naturalny o dobrym składzie może być cennym uzupełnieniem diety dziecka (ale powinien być posiłkiem zastępującym karmienie piersią). Jednak jak przy tak dużym wyborze przetworów mlecznych ocenić, który z nich może znaleźć się w diecie dziecka?

  • Im krótsza lista składników, tym lepiej. Najlepiej, jeśli jogurt zawiera wyłącznie 3 składniki: mleko, białka mleka i żywe kultury bakterii jogurtowych.
  • Nie powinnaś podawać dziecku jogurtu, który ma w składzie syrop glukozowo-fruktozowy, cukier, aromaty czy sztuczne barwniki. Producenci dodają do jogurtów różne dodatki, aby produkt wyglądał bardziej atrakcyjnie (nie tylko kawałki owoców, ale i słodkie muesli, a nawet kolorowe drażetki). Niestety, choć kolorowe opakowania i ciekawe dodatki przyciągają uwagę, to skład jest nieodpowiedni dla rocznego dziecka (lub młodszego) i nie pomaga w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych.
  • Zwróć uwagę czy produkt, który chcesz kupić to jogurt dla niemowlaka. Na początku rozszerzania diety nie powinnaś podawać dziecku przetworów mlecznych, które jedzą osoby dorosłe. Mogą pojawić się one dopiero w diecie starszych dzieci.

Ostatni punkt wymaga wyjaśnienia. Dlaczego jogurt grecki czy inne jogurty, które jesz na co dzień, nie są odpowiednie dla Twojego maleństwa (nawet, jeśli są to produkty z dobrym składem)? Małe dziecko powinno jeść jogurt przeznaczony dla niemowląt, ponieważ jest to produkt specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Oznacza to, że jego skład jest regulowany ustawą, ściśle kontrolowany i dostosowany do potrzeb dziecka w tym wieku.

Przepisy na domowy jogurt bez dodatku cukru

Twoje dziecko uwielbia jogurty owocowe, ale masz problem ze znalezieniem produktu z dobrym składem? Bez obaw! Dobrym rozwiązaniem jest domowy jogurt, który zrobisz w kilka minut.

Jogurt truskawkowy dla niemowlaka

Do przygotowania domowego jogurtu truskawkowego potrzebne Ci będą:

  • jogurt dla niemowlaka (5 łyżeczek);
  • pół dużego banana;
  • truskawki (3 sztuki).

Zacznij od dokładnego umycia owoców i usunięcia szypułek. Następnie zmiksuj wszystkie składniki za pomocą blendera.

Jeśli dopiero zaczynasz rozszerzać dietę dziecka, podaj dziecku jogurt w formie zblendowanej. Później możesz spróbować zrobić jogurt z małymi kawałkami owoców.

Jogurt z musem owocowym

Innym pomysłem jest podanie dziecku jogurtu z musem owocowym. Nie jest to żaden skomplikowany przepis. Wystarczy, że zmiksujesz świeże owoce na mus i połączysz je z jogurtem naturalnym. Oto przepis:

  • 50 gramów banana;
  • 30 gramów moreli;
  • 40 gramów jabłka;
  • jogurt dla niemowlaka (5 łyżeczek).

Dokładnie umyj i obierz owoce. Następnie zmiksuj je na mus i wymieszaj z jogurtem naturalnym.

Takie domowe jogurty owocowe to dobra alternatywa dla sklepowych produktów. Ich przygotowanie nie zajmuje dużo czasu. Za to zyskujesz pewność, że w diecie niemowlaka znajdują się jogurty owocowe najwyższej jakości. Bez dodatku cukru, który utrudnia kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych.

Opublikowano: ; aktualizacja: 22.09.2023

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Jak odstawić dziecko od piersi? Sposoby odstawienia od piersi

 

Dieta bezmleczna i bezjajeczna

 

Naleśniki – przepisy na pyszne naleśniki dla dzieci

 

Owoce w dieta niemowlęcia – jak wprowadzać jagody do diety niemowlęcia?

 

Co może jeść roczne dziecko? Podajemy jadłospis rocznego dziecka

 

Wspólne obiady dla dorosłych i dla dzieci

 

Rozszerzanie diety – fakty i mity

 

Mały wegetarianin – czy dziecko może nie jeść mięsa?