Jak rozwijać swoje hobby? 4 proste sposoby

Brak zdjęcia

mamazone.pl 29 sierpnia 2023

Obserwujesz czasem ludzi z pasją i myślisz: chciałbym być na ich miejscu? A może lubisz spędzać czas, rysując, śpiewając lub spacerując po górach, ale wciąż nie wiesz, czy te czynności można nazwać prawdziwym hobby? Jedno jest pewne: każde zainteresowanie jest cenne i warte rozwoju! Sprawdź, jak pielęgnować i rozwijać swoje hobby, by cieszyć się nim w 100%, a w przyszłości, być może, zrobić z niego sposób na życie.

Badania wskazują, że posiadanie hobby ma duży wpływ na satysfakcję z życia i sprawia, że jesteśmy bardziej szczęśliwi. Spędzanie czasu na rozwijaniu zainteresowań jest bez wątpienia znacznie ciekawsze niż zaleganie na kanapie przed kolejnym serialem, którego i tak nie będziemy pamiętać. Jeśli jest coś, co lubisz robić — choćby ta czynność wydawała Ci się najbardziej banalna pod słońcem! — dbaj o nią i rozwijaj swoje hobby. Nie ma znaczenia, czy uwielbiasz latać paralotnią, gotować, hodować rośliny doniczkowe czy grać na gitarze. Możesz lubić czytać książki, zbierać monety lub tańczyć — pasja i hobby mają tysiące twarzy, a każda z nich może dosłownie odmienić nasze życie.

Dlaczego rozwijanie hobby jest takie ważne?

Hobby, zainteresowania, pasje — jakkolwiek nazwalibyśmy rzeczy, które naprawdę lubimy robić, mają one ogromny wpływ na nasze życie. Dzięki nim jesteśmy ciekawi świata, mamy doskonałą odskocznię i sposób na pozbycie się stresu, dbamy również o zdrowie fizyczne i psychiczne. Hobby sprawia, że nie nudzimy się, nie marnujemy swojego cennego czasu na bzdury i twórczo spędzamy czas, co dodaje nam skrzydeł, pozwala szybciej wydostać się z emocjonalnych dołków, a także poznać ciekawych ludzi, którzy nadają na tych samych falach. W ten sposób często rodzą się przyjaźnie na całe życie, a nawet miłość!

Ludzi z pasją rzadziej dotyka wypalenie zawodowe, takie osoby rzadziej również sięgają po używki i uznają swoje życie za nudne lub pozbawione sensu. Słowem — dbajmy o nasze hobby, bo jest cenniejsze, niż moglibyśmy przypuszczać! Prawdziwą wisienką na torcie jest fakt, że współcześnie mamy wiele możliwości, by przekuć pasję w dobrze prosperujący biznes, jeśli tylko tego chcemy.

Jak rozwijać hobby?

Przede wszystkim nie dąż do perfekcjonizmu. Pielęgnowanie swoich zainteresowań ma poszerzyć Twoje horyzonty, sprawić, że będziesz się dobrze bawić i znów poczujesz, dlaczego tak bardzo lubisz to, co robisz. Rozwijaj się we własnym tempie, w sposób, który uważasz za dobry i zachowaj otwarty umysł. Czerp z tego przyjemność i dużo inspiracji!

1. Książki i podręczniki

Tematyczne książki, poradniki oraz podręczniki (duży wybór w księgarni taniaksiazka.pl) to najlepsze źródło wiedzy, a ogromny dostęp do tysięcy tytułów sprawia, że znajdziesz zarówno książki o wszechświecie, jak i o hodowli węży. Chyba nie ma tematu, na który ktoś nie napisałby książki! Poszukaj tytułów, które mogą dostarczyć Ci nowych informacji, a z pewnością szybko poczujesz chęć wypróbowania nowych wiadomości w praktyce. Jeśli podręczniki i poradniki to dla Ciebie zbyt mało, sięgnij po biografie ludzi z kręgu Twoich zainteresowań lub po powieści, w których znajduje się interesujący Cię motyw. A gdy brakuje Ci czasu, możesz wykorzystać audiobooki lub podcasty — dzięki nim masz szansę rozwijać swoje zainteresowania dosłownie „w międzyczasie”, np. podczas jazdy samochodem lub gotowania obiadu.

2. Ludzie, którzy lubią to co Ty

Nic tak nie inspiruje, jak kontakt z innymi ludźmi, którzy dzielą Twoją pasję. Takie osoby mogą stanowić wsparcie w chwilach zwątpienia, niezawodne źródło wiedzy (często już sprawdzonej w praktyce, a więc podwójnie cennej!) oraz doskonałe towarzystwo, które świetnie rozumie Twoje zainteresowania. Nawet jeśli reszta świata uznaje Twoje hobby za mało istotne lub wręcz niezrozumiałe, na pewno znajdziesz osoby o podobnych zainteresowaniach. W dobie internetu jest to szczególnie proste — zwykle wystarczy dodać się do odpowiednich grup w mediach społecznościowych, by zacząć nawiązywać kontakty. W „realu” warto odwiedzać miejsca związane z Twoimi zainteresowaniami, by poznawać ludzi o podobnym hobby. Takie kontakty są bardzo cenne — ludzie z pasją to ciekawi rozmówcy, pełni zapału i pozytywnej energii.

3. Szkolenia, kursy, wydarzenia

Książki i internet to doskonałe źródła wiedzy, jednak warto iść o krok dalej — szkolenia, kursy, a nawet darmowe webinary czy newsletter w interesującym Cię temacie to świetny sposób na rozwijanie hobby. Masz szansę zaktualizować swoją wiedzę, poznać nowych ludzi i zainspirować się. Z pewnością szybko zauważysz, że szkolenia lub kursy dają Ci nowy zapał i chęć do działania! Śledź także wydarzenia związane z Twoim hobby. Jeśli lubisz muzykę, będą to koncerty lub festiwale muzyczne, jeśli lubisz czytać książki, z pewnością zainteresują Cię spotkania autorskie i targi książek. Dla miłośników sportu mogą to być zawody, mecze, biegi. Wiele takich wydarzeń jest darmowych, więc warto z nich korzystać. A może pójdziesz o krok dalej i zorganizujesz jakiś event tematyczny z grupą znajomych?

4. Praktyka czyni mistrza

Każde hobby można rozwijać, po prostu poświęcając mu czas. Niektórym pasjom można poświęcać choćby pół godziny każdego dnia, inne wymagają nieco większych przygotowań lub więcej czasu, jednak warto uwzględnić je w swoim grafiku i spędzać na ulubionych czynnościach tak wiele czasu, jak to tylko możliwe. Tylko rysując, możemy stać się lepszymi rysownikami, grając każdego dnia — lepszymi muzykami, piekąc ciasta — zostać mistrzem cukiernictwa. Nawet jeśli na początku często popełniasz błędy i widzisz, że daleko Ci do ideału, rób to, co lubisz, ucisz wewnętrznego krytyka i ciesz się swoim hobby. Z czasem na pewno zaczniesz zauważać swoje postępy (zwłaszcza jeśli dokumentujesz w jakiś sposób swoje hobby, np. robiąc zdjęcia).

Hobby można rozwijać na różne sposoby. Podręczniki, książki, wydarzenia tematyczne lub po prostu codzienne zajmowanie się tym, co sprawia nam prawdziwą przyjemność, to małe kroczki, dzięki którym każdego dnia stajemy się coraz lepsi i coraz bardziej poznajemy ten temat, który pewnego dnia zainteresował nas na tyle, że nie pozwolił o sobie zapomnieć. Wiesz już, w jaki sposób będziesz dbać o swoje hobby?

artykuł sponsorowany

Opublikowano: ; aktualizacja: 29.08.2023

Oceń:
4.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Praca w ciąży – zasady i przepisy

 

Ageizm – czym jest, przykłady, jak się przed tym obronić, co na to prawo

 

Jak napisać najlepsze CV? Pisanie CV krok po kroku

 

Dziewica konsekrowana – kim jest, wymagania, obowiązki, jak zostać dziewicą konsekrowaną?

 

Tradwife – moda na tradycyjną żonę. Na czym polega?

 

Work-life balance – definicja, przykłady, porady, jak osiągnąć?