37. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

To już ten czas! Po skończonym 37. tygodniu ciąży uznaje się ją za donoszoną. To umowna granica między porodem przedwczesnym a w terminie. Możliwe jednak, że dziecko czuje się w brzuchu mamy bardzo dobrze i wcale mu się nie spieszy. Wówczas przyszła mama musi się liczyć z kolejnymi dolegliwościami i sygnałami wysyłanymi przez swoje ciało. Maluch nie zmienia się już tak bardzo, za to wszystko doskonale czuje, ma również mocno rozwinięte emocje i… potrafi się umiejętnie komunikować. Czego można się spodziewać w 37. tygodniu ciąży?

37. tydzień ciąży, który to miesiąc?

37. tydzień ciąży to 9. miesiąc, a więc III trymestr. W tym tygodniu ciąży każdy dzień ma znaczenie i nie trzeba mieć już obaw związanych z wizją przedwczesnego porodu – będzie on jak najbardziej naturalny! Mało która ciąża trwa umowne 40 tygodni, więc… można się spodziewać wszystkiego! Do terminu porodu zostały umownie 3 tygodnie, a tak naprawdę od teraz nie zna się dnia ani godziny i może się okazać, że właśnie ten tydzień ciąży będzie ostatnim!

37. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 37. tygodniu ciąży waga dziecka może wynosić niewiele ponad 3 kg, zaś długość jego ciała to około 51 cm. Maluch ma więc już około pół metra, co wyjaśnia, dlaczego przyszła mama czuje się tak ciężko – ma w sobie kawał człowieczka!

W 37. tygodniu ciąży dziecko jest już całkowicie przystosowane do życia pozałonowego. Narządy wewnętrzne są już w pełni rozwinięte. Nadal swoją pracę doskonalą płuca dziecka i będą to robiły aż do zaczerpnięcia pierwszego oddechu. Na tym etapie ciąży dzieci mają doskonale rozwinięte zmysły i potrafią komunikować się z mamą zarówno poprzez ewentualne ruchy – coraz rzadsze ze względu na mocno ograniczone miejsce w macicy, ale nadal mocno wyczuwalne – jak i współodczuwając razem z nią. Wszelkie emocje, które przeżywa mama podczas ciąży, kształtują układ emocjonalny dziecka. Określa się to mianem komunikacji prenatalnej. Hormony towarzyszące przyszłej mamie podczas radości, smutku, stresu czy szczęścia są przekazywane dziecku razem z krwią. Można więc powiedzieć, że od początku ciąży dziecko jest uczone emocji, które z każdym kolejnym tygodniem są utrwalane w jego pamięci.

Zobacz też: Rozwój dziecka w 38. tygodniu ciąży

W 37. tygodniu ciąży także zmysły dziecka cały czas są doskonalone. Dotyka swojej twarzy, słyszy głosy, wdycha wody płodowe – aktywnie ćwiczy, by jak najlepiej przygotować się do wyjścia na świat.

Jeśli chodzi o rozwój dziecka, w 37. tygodniu ciąży niewiele się zmienia. Maluch dużo czasu spędza na spaniu, a jedną z jego ulubionych aktywności jest ssanie kciuka i zabawa rączkami. Na tym etapie maluch powinien mieć już położenie główkowe, a więc główka dziecka powinna być skierowana w dół, do kanału rodnego. Nie jest to jednak regułą i niektóre maluchy nie zmieniają swojej pozycji. W takim wypadku, szczególnie jeśli jest to pierwsza ciąża, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że poród siłami natury będzie niemożliwy i ciąża zakończy się cesarskim cięciem.

Dziecko cały czas rośnie i odkłada tkankę tłuszczową, ale w 37. tygodniu ciąży jest już słodko pulchniutkie. Masa dziecka może się jeszcze nieco zmienić – zazwyczaj waga dziecka przy urodzeniu wynosi około 3,5 kg, ale to również nie jest żadną regułą. Wiele mówi się o tym, że poród w 37. tygodniu ciąży jest nieco łatwiejszy ze względu na to, że wzrost i masa dziecka nie są jeszcze – można powiedzieć – maksymalne. Jest w tym sporo prawdy, ale są to tak indywidualne kwestie, że nie zawsze znajdują potwierdzenie w praktyce.

W 37. tygodniu ciąży w organizmie dziecka zachodzą wyłącznie zmiany udoskonalające i przygotowujące je do życia poza łonem matki. Jeśli jednak doszłoby do porodu w 37. tygodniu ciąży – maluch nie jest niczym zagrożony, ciąża uznawana jest za donoszoną i wystarczy się wyłącznie cieszyć, że już można przytulić dziecko!

Sprawdź też: 39. tydzień ciąży w pigułce

37. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?

W 37. tygodniu ciąży najlepszą pozycją dla przyszłej mamy zdecydowanie jest pozycja leżąca! Brak sił, dolegliwości, które w stosunku do poprzednich tygodni ciąży nie bardzo się zmieniły, poczucie ciężkości, obrzmienia i bóle zdecydowanie nie zachęcają do żadnej aktywności. Macica po osiągnięciu maksymalnego poziomu powoli zaczęła się obniżać. Dno macicy już nie naciska tak na przeponę – można więc nieco odetchnąć, ale to jedyna ulga. Nacisk na pęcherz moczowy jest za to mocniejszy, co zwiększa częstotliwość wizyt w toalecie.

W 37. tygodniu ciąży nadal pojawiają się skurcze przepowiadające, które świadczą o przygotowaniach macicy do porodu. Maluch coraz mocniej napiera na kanał rodny, więc są częstsze, silniejsze, dłuższe, ale ustają po zmianie pozycji na wygodniejszą i dopóki nie są regularne oraz nie nasilają się w krótkich odstępach czasu – nie wskazują na objawy porodu.

Mimo że w 37. tygodniu ciąży ma się już do czynienia z ciążą donoszoną, przyszłą mamę nadal obowiązują pewne zasady, jak dbałość o zbilansowaną dietę czy unikanie zagrożeń związanych z nadmiernym obciążeniem. Ostatni miesiąc ciąży to czas bardzo dynamiczny i niewiele potrzeba, by wychodzić sobie poród! Wystarczy bardziej aktywny dzień, np. związany z chodzeniem po schodach czy robieniem zakupów, by wywołać akcję porodową. Pozostało niewiele czasu, a dziecko jest w pełni gotowe, więc jakiekolwiek działania mamy może ono uznać za… motywację do wyjścia na świat!

Odczucia w 37. tygodniu ciąży

W 37. tygodniu ciąży organizm przyszłej mamy przygotowuje się do porodu oraz karmienia piersią. Wciąż się zmienia – brzuch nieco się obniża, ale jego ciężar oczywiście się nie zmienia, więc nadal ma się do czynienia z wieloma dolegliwościami ciążowymi. Ostatni miesiąc ciąży to czas, kiedy przyszłą mamę może dopadać zniecierpliwienie, a nawet rozdrażnienie – do samego porodu pozostało już tak mało czasu, z dzieckiem jest wszystko ok, więc… na co ono czeka? Cóż, nie ma odpowiedzi na to pytanie, pozostaje tylko uzbroić się w cierpliwość i jak najwięcej odpoczywać.

To też może Cię zainteresować: Jak czuje się mama w 40. tygodniu ciąży?

37. tydzień ciąży to dobry moment, by skonsultować się odnośnie karmienia piersią z doradcą laktacyjnym, jeśli cokolwiek wydaje się niepokojące. Wiele kobiet odczuwa wyłącznie powiększenie piersi, bez wycieku siary czy jakiejkolwiek ich gotowości do karmienia. Warto jednak wiedzieć, że laktacja może ruszyć dopiero po porodzie, a nawet po kilku dniach od narodzin dziecka, a to, jak piersi „zachowują się” w trakcie ciąży, nie jest żadnym wyznacznikiem co do tego, jak będzie przebiegało karmienie piersią.

Przyszła mamo – 37. tydzień ciąży to już najwyższy czas, by dopiąć wszelkie przygotowania do porodu i przyjęcia w domu dzidziusia. Kalendarz ciąży można już powoli zamykać, a torbę do szpitala trzymać na stale w samochodzie. W 37. tygodniu ciąży nadal możesz zdecydować, gdzie będziesz rodzić – nie musi to być najbliższy szpital, ale miej na uwadze, że nie jesteś w stanie przewidzieć, jak potoczy się akcja porodowa – wybierz więc placówkę, do której masz łatwy i szybki dojazd.

Powinnaś również przygotować się na to, by odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych. Ich objawem jest nasilanie się z godziny na godzinę oraz fakt, że nie mijają po zmianie pozycji. Nie u wszystkich kobiet występują takie same objawy porodu, jednak obecność skurczów jest wyjątkiem – one są zawsze obecne, więc dobrze o nich wiedzieć jak najwięcej. Dobrze również, byś była konsekwentna – całą ciążę dbałaś o siebie i zdrowie dziecka jak najlepiej – nie rezygnuj z tych nawyków tylko dlatego, że do końca ciąży coraz bliżej. Jeśli jednak czujesz, że jesteś już w pełni gotowa na poród i powitanie dziecka na świecie – możesz skusić się na drobne i bezpieczne aktywności, jak np. spacer, nawet dłuższy, który w tym czasie ciąży nie stanowi już zagrożenia. Warto jednak, by zawsze ktoś bliski był w pobliżu. Omów również z partnerem jego obecność przy porodzie. Pamiętaj także o nawiązywaniu kontaktu z dzieckiem – ono również bardzo przeżywa wasze spotkanie! Mów do niego, głaskaj brzuch, słowem – wspierajcie się nawzajem!

37. tydzień ciąży – jakie badania zrobić?

37. tydzień ciąży to czas na kolejne spotkanie z lekarzem. Jakie badania są wówczas wykonywane?

  • Badanie USG – lekarz nadal może sprawdzić rozwój dziecka. Niewiele jednak będzie już widać, bo maluch jest zbyt duży, by wszelkie pomiary mogły być w pełni trafione. Badania USG w 37. tygodniu ciąży są prawdopodobnie ostatnimi do porodu. Lekarz sprawdzi także długość szyjki macicy.
  • Badanie ogólne moczu.
  • Morfologia krwi. Badanie krwi oraz moczu wykonuje się do samego końca ciąży.
  • Lekarze zalecają również KTG, czyli kardiotokografię, dzięki której określa się aktywność skurczów macicy oraz stan dziecka. Badanie to będzie przeprowadzane kilkukrotnie, także przed samym porodem.

37. tydzień ciąży to czas, kiedy kobiety w znacznej większości są już dobrze przygotowane do narodzin dziecka. Oczywiście, nie mija stres i niepewność – one skończą się dopiero po pierwszych pomiarach dziecka po porodzie, kiedy okaże się, że wszystko jest w porządku. Dużo jednak pomaga świadomość, że dziecko jest już przygotowane do samodzielnego życia, a ciąża jest donoszona. Pozostaje wyłącznie czekać. W 37. tygodniu ciąży warto również powoli zaznajamiać się z tym, jak wygląda połóg i z czym się wiąże. Zmiany, jakie wówczas zachodzą w organizmie (np. obkurczająca się macica i związany z tym dyskomfort) oraz burza hormonalna niejedną mamę potrafią zaskoczyć. Dobrze więc, w miarę możliwości, jak najlepiej się do tego przygotować.

37. tydzień ciąży – video

Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 35. tygodniu ciąży od zapłodnienia (37. tydzień ciąży).

Opublikowano: ; aktualizacja: 01.03.2022

Oceń:
5.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

15. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

24. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

19. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

7. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

30. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

33. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

38. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

28. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch