Czy pizza może być zdrowa? Pomysły na pizzę dla dzieci

Pizza to danie uwielbiane przez dorosłych i dzieci. Według obiegowej opinii jest ona tak zwanym fast foodem, ale czy to znaczy, że nie powinno się jej jeść, ponieważ jest niezdrowa? Czy dzieci mogą jeść pizzę? Jak zrobić przepyszną pizzę dla malucha?

Czym jest pizza?

Pizza to potrawa wywodząca się z Włoch. Jest to rodzaj cienkiego placka wypiekanego z mąki pszennej, z sosem pomidorowym, serem i innymi dodatkami. Istnieje wiele rodzajów pizzy w zależności od zastosowanych składników. Chociaż rodzinne wyjście do pizzerii czy restauracji może dostarczyć mnóstwo radości, warto pokusić się o przygotowanie pizzy samodzielnie w domu, ponieważ wtedy będzie ona zdecydowanie zdrowsza i można będzie użyć do jej zrobienia ulubionych dodatków.

Czytaj również: Dieta ucznia w wieku wczesnoszkolnym

Jakie właściwości odżywcze ma pizza?

Pizza okazuje się być daniem dość zbilansowanym, szczególnie jeżeli do jej zrobienia użyje się wysokiej jakości oliwy, sosu z prawdziwych pomidorów i świeżych warzyw oraz dobrego sera. Zawiera spore ilości węglowodanów, ale także białka, witamin, tłuszczów i żelaza. Jedzona raz na jakiś czas, z umiarem, na pewno nie zaszkodzi nawet dzieciom.

Kiedy dziecko może jeść pizzę?

Już po ukończeniu 1 roku życia można dać dziecku spróbować pizzy robionej samodzielnie w domu. Dwu i trzylatek będą zaś chętnie towarzyszyć nam przy jej przygotowaniu. Takie wspólne pieczenie pizzy może być świetną zabawą, ponieważ przepisy na pizzę są proste.

Należy jednak pamiętać, by unikać pewnych składników, które mogą zaszkodzić dziecku. Do przyrządzenia pizzy używamy więc minimum soli , nie stosujemy pikantnych przypraw czy też pieczarek, które są dla malucha ciężkostrawne. Trzeba również pamiętać, że dzieci które są na diecie bezglutenowej nie mogą jeść tradycyjnej pizzy z mąki pszennej. W takim wypadku zamiennikiem może być spód z ciasta francuskiego.

W 100 gramach pizzy mamy około 250 kalorii. Oczywiście jeżeli będzie pełna ciężkich składników, takich jak kiełbasa i ser, to ta wartość kaloryczna wzrośnie. Nietrudno obliczyć, że zjadając dużą pizzę możemy dostarczyć sobie ponad 2000 kalorii. Porcja dla dziecka przedszkolnego i wczesnoszkolnego powinna wynosić 100-150 gramów. Jeżeli dodamy do tego sałatkę, można mówić o pełnowartościowym posiłku, oczywiście o ile pizzy nie je się częściej niż 1-2 razy w miesiącu.

Czytaj również: 5 najlepszych dań dla dzieci. Jakie potrawy lubi jeść na obiad niemal każde dziecko?

Jak zrobić ciasto na pizzę dla dzieci?

Potrzebnymi składnikami na dwie duże pizze będą mąka do pizzy lub dowolna mąka pszenna, 1 opakowanie drożdży suszonych, zblendowane świeże lub puszkowe pomidory, szczypta soli, ¾ szklanki ciepłej wody.

Mąkę mieszamy z solą, zaś drożdże z wodą. Składniki łączymy ze sobą i zaczynamy wyrabiać. Po około 10-15 minutach wyrabiania ciasto należy odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Nie musi ono stać długo, wystarczy tylko pół godziny. Po tym czasie ciasto ponownie kładziemy na blat i dzielimy. Część można zamrozić na później. Teraz wystarczy już tylko rozwałkować ciasto, posmarować oliwą, sosem ze zblendowanych pomidorów i dodać ulubione składniki.

Sprawdź też: Jak rozwijać motorykę dużą u dzieci?

Pizza dla dzieci – przepisy

Delikatna hawajska

Chociaż wśród dorosłych można znaleźć zarówno zwolenników jak i przeciwników pizzy hawajskiej, dzieci bardzo lubią połączenie ananasa z szynką. Na spodzie rozsmarowujemy łyżeczkę oliwy, nakładamy sos ze zblendowanych pomidorów (mogą być też pomidorki koktajlowe), kładziemy plasterki szynki drobiowej oraz ananasa z puszki. Można troszkę posypać serem.

Bezglutenowa margherita

To propozycja dla dzieci na diecie bezglutenowej, ale także tych, które lubią pizzę bez wielu dodatków i delikatną w smaku. Co ciekawe, wśród dzieci jest wiele zwolenników takiej pustej pizzy. Do jej przygotowania będziemy potrzebować koła o średnicy 30 centymetrów, wyciętego z ciasta francuskiego. Spód smarujemy sosem pomidorowym i układamy plastry mozzarelli.

Sprawdź też: Jak odstawić dziecko od piersi? Sposoby

Kolorowa wegańska

To pizza z samymi warzywami, bez sera, pełna witamin i przyciągająca wzrok. Sos pomidorowy rozsmarowujemy na spodzie pizzy. Układamy na nim kawałki papryki, pomidora, kukurydzy, plasterki oliwek. Dekorujemy świeżą bazylią.

Pożywna z kurczakiem i jajkiem

Na spodzie pizzy układamy kawałeczki ugotowanej piersi kurczaka i plasterki jajka na twardo. Dodajemy pół garści kukurydzy konserwowej i tyle samo groszku. Wierzch posypujemy startym serem. Taka pizza jest niezwykle sycąca i może być raz na jakiś czas zamiennikiem obiadu lub kolacji.

Zielona bomba witaminowa

Pizza to sposób na przemycenie nawet niezbyt lubianych przez dzieci warzyw. Na przykład można na niej umieścić plasterki ugotowanej brukselki i brokuła. Zamiast sosu pomidorowego przysmak smarujemy sosem ze szpinaku i śmietanki przygotowanym na ciepło. Na wierzchu można ułożyć plasterki mozzarelli.

Jak się piecze pizzę?

Można ją przygotować w piekarniku na dwa sposoby, czyli tradycyjnie na blasze lub na specjalnym kamieniu do pizzy. Zaletą pieczenia na kamieniu jest szybkość przygotowania, ponieważ pizza powstaje w zaledwie 5-10 minut pieczenia w temperaturze około 200 stopni Celsjusza. Spokojnie można ją także przygotować na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wtedy czas pieczenia będzie wynosił około 20 minut. Ważne, by pizzę wkładać już do mocno nagrzanego piekarnika. W ten sposób można również przygotować mini pizze dla młodszych dzieci.

Bibliografia

 
  1. Ploch Z. „Jak upiec w domu pizzę jak z włoskiej pizzerii” s.1-22
  2. Janiszewska K. „Żywienie i aktywność fizyczna dzieci w wieku przedszkolnym”, zeszyt 3, s.45
Opublikowano: ; aktualizacja: 08.04.2022

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Przeczytaj również

Może zainteresuje cię

Najbardziej niezdrowe, ale popularne produkty w diecie dziecka

 

Dieta przy biegunce u dziecka – co podawać dziecku podczas biegunki?

 

Śniadanie dla przedszkolaka

 

Co do szkoły zamiast kanapki

 

Napoje dla malucha

 

Słodycze dla dzieci - jakie podawać i jak często?

 

Uzależnienie od słodyczy – przyczyny, objawy, skutki

 

Pomysły na placuszki dla dzieci