Od kiedy widać brzuch ciążowy? Czy niewidoczny brzuszek to powód do niepokoju?

Każda przyszła mama z niecierpliwością oczekuje chwili, kiedy jej ciążowy brzuszek będzie ładnie zaokrąglony. Od czego zależy rozmiar ciążowego brzuszka? Jak rośnie brzuch w ciąży? Przeczytaj nasz artykuł!

Jak rośnie brzuch w czasie ciąży?

To, jak rośnie brzuch i w którym miesiącu ciąży jest widoczny, jest kwestią indywidualną dla każdej kobiety. I trymestr to okres organogenezy. W mniejszym stopniu wiąże się ze wzrostem dziecka, dlatego na początku ciąży w większości przypadków z łatwością można zachować ciążowy brzuszek w tajemnicy.

W pierwszym trymestrze ciąży obwód brzucha nieszczególnie się zmienia, co więcej – przyszła mama może nawet nieznacznie schudnąć, jeśli męczą ją nudności i wymioty. O ile utrata wagi nie jest znacząca, a wyniki wszystkich badań są pozytywne – nie ma się czym martwić. Bywa jednak i tak, że ciążowy brzuch uwidacznia się już w trzecim miesiącu ciąży.

Mocniej zaokrąglony brzuch pojawia się w drugim trymestrze, kiedy następuje gwałtowny wzrost dziecka. Największe postępy widać mniej więcej w połowie ciąży, ponieważ wtedy rozwój dziecka opiera się głównie na – można powiedzieć – dojrzewaniu i udoskonalaniu wszystkich narządów i układów oraz właśnie na zwiększaniu objętości ciała i wzroście. Na tym etapie ciąży brzuszek wygląda uroczo – jest okrąglutki, pełny, ale jednocześnie nie jest jeszcze na tyle duży, by utrudniać codzienne czynności.

W trzecim trymestrze brzuch ciężarnej nadal się powiększa i będzie to robił niemal do końca ciąży, z czasem sprawiając coraz więcej trudności, ale wszelki dyskomfort jest niczym w porównaniu z radością oczekiwania na maluszka.

Przeczytaj też: Waga i wzrost noworodka

W którym miesiącu widać brzuch?

Drugi trymestr to czas intensywnego wzrostu dziecka. U większości kobiet już w 4. miesiącu ciąży widać brzuch, który odznacza się spod ubrań. Wyraźnie zmienia się budowa ciała, zanika talia, a obwód brzucha zmienia się z tygodnia na tydzień. Najwyraźniejsze zmiany w rozmiarze brzucha widać między 20. a 30. tygodniem ciąży.

To, w którym tygodniu ciąży widać brzuszek, zależy od wielu czynników. Przyjmuje się, że połowa ciąży to czas, kiedy brzuch w ciąży rośnie szybciej i u każdej kobiety daje się go zauważyć bez problemu.

Zobacz też: Chiński kalendarz płci – czy to działa?

Od czego zależy rozmiar brzucha w ciąży?

U niektórych kobiet brzuch w ciąży może być szybciej widoczny, inne z kolei muszą niego dłużej na niego czekać. To, jak szybko rośnie brzuch w ciąży, zależy od wielu czynników. Co sprawia, że u niektórych kobiet w 3. miesiącu ciąży widać brzuch, a inne muszą na niego czekać nieco dłużej?

Masa ciała i wzrost

Zazwyczaj u kobiet o szczupłej budowie ciała i niskim wzroście brzuszek zaczyna się odznaczać już na początku ciąży. Dlatego, droga Mamo, w takiej sytuacji powinnaś pomyśleć o zmianie garderoby nieco szybciej, jeśli planujesz ukrywać ciążę do ukończenia 12. tygodnia.

Wyćwiczone mięśnie brzucha

Budowa ciała również ma wpływ na widoczność brzucha w ciąży. U kobiet, które mają wyćwiczone mięśni, brzuch w ciąży pojawia się nieco później niż u tych, które mają słabsze mięśnie. Dzieje się tak dlatego, że mocniejsze mięśnie brzucha dłużej opierają się rozciąganiu.

Tempo przybierania na wadze

Jeśli w I trymestrze dość szybko przybiera się na wadze, a do tego ma się tendencję do zatrzymywania wody w organizmie, nieco szybciej rośnie brzuch w ciąży. Warto zwrócić uwagę na odpowiednią dietę.

To też może Cię zainteresować: Ile powinnam przytyć w ciąży?

Wady postawy

Skrzywienia kręgosłupa i wady postawy również mają wpływ na widoczność brzucha w ciąży. Zazwyczaj u osób o nienagannej postawie brzuch jest widoczny nieco szybciej. Przy zaokrąglonych plecach brzuch bywa nieco schowany, w związku z czym nawet jeśli rośnie, przez jakiś czas jest słabiej widoczny, ponieważ kryje się pod kopułą korpusu ciała.

Ciąża mnoga

Wiele mam pyta na forach: kiedy widać brzuch w ciąży bliźniaczej? Odpowiadamy: w ciąży mnogiej brzuch będzie znacznie szybciej zauważalny – nie od II trymestru, ale niemal od początku ciąży. U wielu kobiet spodziewających się więcej niż jednego dziecka już w 8. tygodniu ciąży widać brzuch.

Macica

Położenie macicy również ma wpływ na wielkość brzucha w ciąży. Przy każdej wizycie lekarz ocenia wysokość dna macicy w stosunku do pępka, co pozwala określić wiek ciąży i sprawdzić, czy wielkość brzucha jest adekwatna do danego tygodnia ciąży.

Zobacz też: Swędzenie skóry w ciąży – co może oznaczać?

Brzuszek ciążowy w drugiej ciąży

Druga ciąża (oraz każda następna) jest zazwyczaj dużo szybciej zauważalna. Dzieje się tak, ponieważ każda wcześniejsza ciąża sprawiła, że mięśnie brzucha nieco się osłabiły, dlatego też brzuszek jest szybciej zauważalny. O ile w pierwszej ciąży widać brzuch mniej więcej w połowie, o tyle w drugiej ciąży można czasem odnieść wrażenie, że pojawił się od razu! Oczywiście to również nie jest regułą. Jeśli pomiędzy ciążami mama dbała o formę, minęło kilka lat, a jej mięśnie brzucha są wyćwiczone, większy brzuch może być zauważalny dopiero po jakimś czasie.

Duży brzuch = duże dziecko?

Nie ma żadnej reguły mówiącej o tym, że rozmiar ciążowego brzuszka w jakikolwiek sposób mówi o rozmiarach dziecka. Ciążowy brzuch to nie tylko samo dziecko, ale również wody płodowe, które także rozpychają rosnącą macicę. Na wszystkich wizytach kontrolnych lekarz będzie sprawdzał obwód brzucha oraz mierzył objętość wód płodowych, aby wykluczyć ewentualnie nieprawidłowości (wielowodzie lub małowodzie), które mogą mieć wpływ na wielkość brzucha w ciąży.

Przeczytaj też: Za duże dziecko do wieku ciąży – co to oznacza?

Kształt brzucha a płeć dziecka

Jakiekolwiek „wróżenie z brzucha” w ciąży nie ma najmniejszego sensu. To, jak jest widoczny brzuszek, jaki ma rozmiar czy kształt, jest zależne wyłącznie od ciała przyszłej mamy, a także od predyspozycji genetycznych. Rosnący brzuch kieruje się własnymi zasadami i nic nie mówi ani o płci, ani o rozmiarze dziecka.

Mały brzuch w ciąży – czy to powód do niepokoju?

Wiele mam zastanawia się, czy ich brzuch nie jest za mały względem tego, który mija tydzień ciąży. Warto jednak wiedzieć, że rozmiar brzucha – czy mały, czy duży – nie jest powodem do niepokoju, o ile podczas wizyt kontrolnych lekarz nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości, np. zaburzonego wzrostu płodu, małego przyrostu wagi czy nieodpowiedniego położenia dna macicy.

U każdej kobiety w poszczególnych tygodniach ciąży brzuch widać zupełnie inaczej. U jednych do połowy można go pomylić z lekkim przytyciem, u innych już od 14. tygodnia jest słodko zaokrąglony. To, jak rośnie brzuch w ciąży, jest kwestią indywidualną. Nie należy się więc porównywać z innymi ciężarnymi – każda kobieta ma inne predyspozycje, dolegliwości ciążowe i ciążową historię.

Opublikowano: ; aktualizacja: 19.08.2022

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (2)


szawel

#szaweł tak to prawda pozdrawiam, szaqwel

Może zainteresuje cię

Sutki w ciąży – jak wyglądają piersi i brodawki w ciąży?

 

Niestrawność w ciąży – jakie są sposoby na niestrawność żołądka?

 

7. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

 

Morfologia krwi w ciąży

 

Niemieckie imiona męskie i żeńskie dla dzieci

 

Ból żołądka w ciąży – przyczyny i sposoby na bolesne skurcze żołądka

 

Inhalacje w ciąży – czy są bezpieczne oraz kiedy i jak je stosować?

 

Problemy skórne w ciąży – przyczyny, rodzaje, jak leczyć