Zabawy z jajem

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dla dzieci przesiadywanie za świątecznym stołem to żadna atrakcja. Co więcej, dorosłych też dopada w końcu nuda. Zjedliście żurek, pasztet i faszerowane jajka? Pora na rozrywkę. Oto tradycyjne i nowoczesne, polskie i przywiezione z drugiego końca świata, wielkanocne zabawy.

Fot. Shutterstock

Wielkanoc to bardzo radosne święta, nic więc dziwnego, że w tradycji wielu narodów towarzyszą jej przeróżne zabawy. A że znakomita ich część odbywa się na dworze, pozostaje nam tylko korzystać z tej okazji do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Żeby zabawa była naprawdę udana, postaraj się zaangażować w nią całą rodzinę. Im więcej uczestników, tym więcej emocji!

 

Turlanie jajek

Ta zabawa jest formą wyścigu. Dla każdego zawodnika potrzebne będzie jajko ugotowane na twardo i łyżka do zupy. Za pomocą patyków albo sznurków wyznacz linię startu i linię mety. Zabawa polega na tym, by używając łyżki jak najszybciej przeturlać jajko do mety. Najsłynniejsze turlanie jajek odbywa się co roku w Poniedziałek Wielkanocny na trawniku przed Białym Domem. Tam dzieci turlają jajka za pomocą długich drewnianych łyżek. W Danii i Holandii puszcza się jajka z pagórka - wygrywa ten, czyje jajko dotrze najdalej. W Niemczech dodatkowo układa się z patyczków specjalną trasę, po której przetacza się jajko - wygrywa ten, czyje jajko stoczy się najszybciej, nie uszkadzając przy tym trasy. Jeśli bawicie się w domu, możecie zbudować tor dla jajek z klocków albo wykorzystać trasę dla samochodzików.

Czytaj też: Nauka z jajem

 

Polowanie na wielkanocne jaja

Zwyczaj ten pochodzi z krajów anglosaskich. Zabawa polega na tym, by znaleźć ukryte w ogrodzie lub w domu pisanki albo czekoladowe jajeczka. Żeby się udała, musisz się do niej wcześniej odpowiednio przygotować. Pochowaj w różnych miejscach jajka, najlepiej różnej wielkości, tak żeby to zadanie nie okazało się zbyt trudne dla młodszych dzieci, ale też, by dorośli również mieli jakieś wyzwanie. Dla każdego uczestnika przygotuj koszyczek albo pudełko, do którego będzie mógł wkładać swoje łupy. Wygrywa ten, kto zbierze najwięcej jajek. Oczywiście każdy zatrzymuje dla siebie to, co znalazł. Jeśli wiesz, że któryś malec jest alergikiem, weganinem albo rodzice zabraniają mu jeść słodycze, przygotuj dla niego jakieś inne dozwolone łakocie albo malutkie zabawki. Dasz mu je po zakończeniu poszukiwań w zamian za to, co znalazł. 

 

Pojedynek na jajka

Zabawa polega na tym, żeby tak uderzyć ugotowanym na twardo jajkiem w jajko przeciwnika, by je zbić, ale nie uszkodzić przy tym własnego.  Czyje jajko pęknie, ten wypada z gry. Wygrywa ta osoba, której jajko pozostanie najdłużej całe. Zabawa ta jest popularna w wielu krajach, w Europie była znana już w średniowieczu. Jej wielką zaletą jest to, że mogą w nią grać wszyscy i wszędzie (nawet przy stole), a emocji jest co niemiara!

Czytaj też: Czym skorupka nasiąknie, tym potem będziesz rodzinę karmić

 

Rzut jajkiem

W jednej z wersji tej zabawy, chodzi o to, by rzucić jajkiem jak najdalej, ale tak, aby się nie zbiło. W innej wersji uczestnicy dobierają się w dwuosobowe zespoły, a następnie członkowie tego samego zespołu stają naprzeciw siebie i rzucają do siebie jajkiem. Jeśli jajko nie upadnie, robią krok do tyłu, zwiększając tym samym odległość między sobą i powtarzają rzut. Zabawa trwa tak długo, dopóki jajko jest całe. Wygrywa ten zespół, który osiągnął największą odległość przy ostatnim udanym rzucie. Ciekawostka: najdłuższa obecnie odległość między dwiema osobami rzucającymi jajkiem (zapisana w "Księdze Rekordów Guinnessa") wynosi 69,5m!

 

Taniec wśród jajek

Brzmi śmiesznie, ale zabawa ta, znana już w średniowieczu, mogła mieć bardzo poważne konsekwencje... Zasada była prosta - na podłodze rozkładano setki jaj, a tańczące pary miały tak się poruszać, by do końca utworu żadnego nie zbić. Jeśli jakiejś parze ta sztuka się udała, a młodzi zamierzali się pobrać, to wtedy nawet rodzice nie mieli prawa im w tym przeszkodzić. W wersji dla dzieci wygodniej będzie użyć np. powycinanych papierowych jajek, które rozłożymy na podłodze lub na trawie. Wygrywa ta osoba lub para, która podczas tańca nie nadepnie na jajko. Jeśli twoje dziecko jest na tyle duże, że może ci pomóc w wykonaniu papierowych jajek - zaangażuj je do tego! Może się okazać, że sprawisz mu mnóstwo frajdy!

 

Przenoszenie jaj

Uczestników należy podzielić na dwie grupy. Każda z nich dostaje po koszyczku z taką samą ilością ugotowanych na twardo jajek (dla urozmaicenia możesz użyć też jajek przepiórczych), a także pusty koszyczek i łyżkę do zupy. Wygrywa ta drużyna, która za pomocą łyżki szybciej przeniesie swoje jajka do pustego koszyczka. Zawodnik, który doniesie swoje jajko, musi szybko przekazać łyżkę następnemu. Rozgrywkę warto przeprowadzić na dworze, bo przecież im dystans między koszyczkami będzie dłuższy, tym więcej powodów do śmiechu.

Czytaj dalej na drugiej stronie: Zabawy z jajem

Tematy: Wielkanoc, zabawy z dzieckiem

Komentarze