Plamienie w ciąży – jakie są przyczyny plamienia w czasie ciąży?

Ocena: 4.36/5 Głosów: 9
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Plamienie w ciąży, które zawsze wzbudza niepokój, w wielu przypadkach jest normalne. Zarówno plamienie we wczesnej ciąży, jak i krwawienie w ciąży zaawansowanej może jednak być objawem poronienia. Przyczyną bywają też choroby groźne dla matki i dziecka. Obfite i delikatne plamienia w postaci brązowych upławów czy brunatnej wydzieliny powinny być konsultowane z lekarzem.

Fotolia

Plamienie w ciąży – krwawienie z pochwy u ciężarnych

 

Plamienie w czasie ciąży wzbudza duży niepokój. Mniej lub bardziej obfite krwawienia z pochwy występują nawet u 40 proc. ciężarnych i mogą zwiastować groźne powikłania, łącznie z utratą ciąży (ryzyko zwiększone dwukrotnie). W przypadku, kiedy kobieta obserwuje pojawienie się krwawienia lub brązowych upławów w ciąży musi zwrócić się po pomoc do ginekologa.

Nawet niewielkie, delikatne plamienie z dróg rodnych może zwiastować poważne choroby, z drugiej strony silne krwawienie w ciąży nie jest równoważne z poronieniem, stąd porada lekarska staje się niezbędna. Przyczyny i skutki plamienia w ciąży różnią się istotnie w zależności od jej zaawansowania. Co może oznaczać plamienie na początku ciąży? Czy plamienie w 2 połowie ciąży oznacza początek porodu? Kiedy krwawienie w ciąży nie powinno budzić niepokoju ciężarnej?

 

Krwawienie w ciąży – czy to normalne?

 

Plamienie na początku ciąży można uznać za normalne wtedy, gdy zarodek zagnieżdża się w błonie wyścielającej macicę, jest to plamienie implantacyjne. Występuje ono 9–12 dni od zapłodnienia i przypada na czas, kiedy kobieta spodziewa się miesiączki.

W odróżnieniu od typowego krwawienia jest bezbolesne, mniej obfite i może mieć formę brunatnych upławów bez skrzepów. Najczęściej plamienie implantacyjne nie wymaga specjalnego postępowania oprócz odpoczynku.

Drugim przypadkiem kiedy krwawienie w ciąży jest fizjologiczne będzie okołoporodowe rozwieranie szyjki macicy z odejściem czopa śluzowego. Tego typu plamienie czy brązowy śluz w ciąży występuje do kilku dni przed datą spodziewanego porodu.

 

Plamienie w ciąży – przyczyny 

 

Wiele z przyczyn brązowych upławów w ciąży można zdiagnozować za pomocą samego badania we wzierniku. Będzie to większość z tych, wymienionych poniżej. Przy mniej jasnym obrazie klinicznym mogą okazać się niezbędne takie badania jak USG przezpochwowe lub testy laboratoryjne.

  • Polip szyjki macicy – jest najczęściej łagodnym tworem nie dającym objawów, którego częstość rośnie z wiekiem. Może powodować zaburzenia płodności. W sytuacji, kiedy daje takie objawy jak plamienia w ciąży można go usunąć po oszacowaniu ryzyka zabiegu dla dziecka.
  • Polip doczesnowy – może powodować brązowe plamienia w ciąży, chociaż jest całkowicie niegroźny. Polega na przeroście wyściółki kanału szyjki macicy i zanika po ciąży.
  • Nadżerka szyjki macicy – jest zmianą nabłonka pokrywającego szyjkę macicy. Występuje u ponad połowy ciężarnych dając takie objawy jak plamienia we wczesnej ciąży. Może mieć etiologię zakaźną, jednakże u niemal wszystkich ciężarnych jest ektopią doczesnową – łagodnym przerostem nabłonka macicy wywołanym ciążą.

Krwawienie podczas ciąży może wskazywać także na raka szyjki macicy. Stan ten rozwija się powoli, jest diagnozowany podczas pierwszej wizyty u ginekologa. W obrazie klinicznym przypomina nadżerkę szyjki macicy, ale jest od niej wielokrotnie rzadszy. Kobiety regularnie podlegające badaniu cytologicznemu nie mają się czego obawiać.

 

Brązowe plamienie w ciąży – skąd krwawienie na początku ciąży?

 

Krwawienie na początku ciąży może stanowić objaw poronienia. Dane szacunkowe pokazują, że dotyczy ono co drugiego zapłodnionego zarodka, jeszcze przed jego zagnieżdżeniem w jamie macicy. Wynika z tego, że wiele kobiet nawet nie uświadamia sobie, że nastąpiło zapłodnienie, ponadto w tym wypadku występuje normalne krwawienie miesięczne. Poronienie w kolejnych tygodniach występuje w około 15 proc. ciąż.

W większości przypadków, niezależne od matki, nieprawidłowości genetyczne zarodka uniemożliwiają mu normalne rozwijanie się w jamie macicy. Jedną z form wczesnego poronienia jest tzw. puste jajo płodowe, czyli sytuacja, kiedy w USG można uwidocznić pęcherzyk ciążowy, w którym nie ma zarodka (bardzo wcześnie obumarł). Wymaga to np. podania leków mających wywołać oczyszczenie macicy.

Kolejną z przyczyn brązowego plamienia w ciąży może być ciążowa choroba trofoblastyczna. Trofoblast to część pęcherzyka ciążowego, z którego rozwinie się łożysko. U 1/1200 (u Azjatek nawet 1/85) ciąż tkanka ta przerasta, najprawdopodobniej z powodu błędu genetycznego, powodując brunatne plamienie lub krwawienie w pierwszych tygodniach ciąży. W macicy nie rozwija się wtedy dziecko, a masa przypominająca nowotwór i wymagająca usunięcia.

 

Krwawienie w drugiej połowie ciąży – plamienie w zaawansowanej ciąży

 

Co oznacza krwawienie w zaawansowanej ciąży? Na pierwszym miejscu, w zależności od objawów towarzyszących trzeba wziąć pod uwagę poród przedwczesny – czyli między 22 a 36 tygodniem. Co prawda medycyna potrafi pomóc już nawet najmniejszym noworodkom, ale są one dalej obarczone ryzykiem słabszego rozwoju niż ich rówieśnicy. W przypadku pojawienia się regularnych skurczów, bólu czy krwawienia podczas ciąży lekarz może podać leki rozluźniające macicę by utrzymać dziecko nieco dłużej w brzuchu mamy.

Zdarza się, że plamienie z pochwy w ciąży oznacza jednak inne patologie. U 31 proc. ciężarnych zgłaszających taki objaw diagnozuje się przedwczesne oddzielenie łożyska. Najczęściej krwawieniu towarzyszy silny ból brzucha i twarda macica, a wydobywająca się krew jest cienmnobrązowa. Nie stanowi to wyroku dla przebiegu ciąży, ilość krwi obserwowanej przez przyszłą mamę nie zawsze odzwierciedla stopień oddzielenia łożyska.

Stosowane leczenie zależy od stanu ciężarnej i jej dziecka oraz wyniku badania USG – w razie niebezpieczeństwa wykonuje się cięcie cesarskie, w innych przypadkach wystarczy reżim łóżkowy i leki rozkurczowe. U 22 proc. kobiet zgłaszających krwawienia w ciąży stwierdza się łożysko przodujące. Do jego objawów należą dość częste bezbolesne krwawienia jasną krwią z pochwy przy badanym miękkim brzuchu ciężarnej. W badaniu USG przezpochwowym lekarz jest w stanie ustalić, jak blisko „wyjścia” z macicy znajduje się łożysko. Jeżeli jest w jego ocenie zbyt blisko to decyduje o planowym zakończeniu ciąży cięciem cesarskim.

 

Co jeszcze oznacza krwawienie podczas ciąży?

 

Istnieje ponadto wiele rzadszych przyczyn krwawienia czy brązowych upławów w ciąży, będą to m.in.

  • zatoka brzeżna łożyska,
  • żylaki pochwy,
  • urazy (stąd np. plamienie w ciąży po badaniu).

Pośród mnogich przyczyn krwawienia w ciąży trudno samemu oszacować, jakie ryzyko się z nim wiąże. Co robić kiedy pojawią się brązowe plamki na bieliźnie lub ukaże się krew? Plamienie w ciąży u kobiet z grupą krwi RhD – stwarza ryzyko powstania konfliktu serologicznego między matką a dzieckiem. W takich przypadkach podaje się ciężarnej specjalną surowicę, zapobiegającą rozwinięciu choroby.

Niejednokrotnie krwawienie z pochwy może prowadzić do stanu zagrożenia życia nie tylko dziecka, ale też i matki. Za każdym razem tylko specjalista może pomóc rozstrzygnąć, jakie postępowanie będzie właściwe i natychmiast podjąć działanie.

 

Tematy: plamienie w ciaży, krwawienie w ciąży, plamienie na początku ciąży, brązowe upławy w ciąży, brązowe plamienie w ciąży

Komentarze