Podkrążone oczy u dziecka – dlaczego dziecko ma podkrążone oczy?

Cienie pod oczami u dziecka mogą, ale nie muszą być objawem choroby. Obecność podkrążonych oczu u dziecka bez towarzyszących objawów ze strony innych układów zwykle nie wskazuje na żadną chorobę. Jednak, jeśli sińce pod oczami i opuchnięte powieki wcześniej nie występowały lub towarzyszą im inne dolegliwości, należy poszukać przyczyny. Zasinienia mogą być wskazywać na pasożyty, anemię i inne poważne choroby.

Dlaczego dziecko ma podkrążone oczy?

Przyczyną sińców pod oczami dziecka nie musi być żadna patologia. Zdarza się, że jest po po prostu cecha osobnicza malucha. Dość typowe są także podkrążone oczy u dziecka po chorobie, jednak, kiedy organizm się zregeneruje, zmiany zazwyczaj znikają.

Nie oznacza to, że objawy tego typu można ignorować – w części przypadków sińce pod oczami świadczą bowiem o rozwijającym się schorzeniu. Wśród przyczyn cieni i opuchniętych oczu u dziecka można wymienić:

  • choroby pasożytnicze,
  • niedokrwistość,
  • choroby alergiczne,
  • atopowe zapalenie skóry.

Kiedy dziecko ma zasinienia pod oczami można podejrzewać także choroby nerek.

Zobacz też: Dlaczego dziecko zgrzyta zębami?

Sińce pod oczami – objaw pasożytów u dzieci

Robaki u dzieci są dość częstą przypadłością, odpowiedzialną za podkrążone oczy. Wśród chorób pasożytniczych występujących u najmłodszych pacjentów najczęściej diagnozuje się: owsicę, glistnicę, toksokarozę, tasiemczycę.

W zdecydowanej liczbie przypadków mamy do czynienia z owsicą, która występuje głównie u przedszkolaków. Choroba przez długi czas może być nierozpoznana, ponieważ może przebiegać bezobjawowo. Zdarza się jednak, że u chorego dziecka występują podkrążone oczy i brak apetytu, a dodatkowo: nocny świąd okolic odbytu, zgrzytanie zębami, bezsenność, uszkodzenia skóry spowodowane przez drapanie.

Po zdiagnozowaniu i rozpoznaniu objawów owsików u dzieci lub innymi pasożytami należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Odrobaczanie dzieci polega na podawaniu leków przeciwpasożytniczych, w przypadku owsików nie tylko choremu dziecku, ale także członkom całej rodziny. Dodatkowe postępowanie obejmuje odpowiednią higienę w tym: dokładne mycie rąk, częstą zmianę bielizny oraz pościeli – pranie w gorącej wodzie, prasowanie gorącym żelazkiem, codzienną dokładną kąpiel lub prysznic, podmywanie okolic odbytu ciepłą wodą z mydłem.

Ważne jest ponadto ograniczenie spożycia węglowodanów, zastosowanie diety bogatej w błonnik i białko oraz unikanie zaparć.

Anemia – przyczyna sińców pod oczami u dziecka

Przyczyną podkrążonych oczu u dzieci bywa także anemia, zwykle w postaci niedokrwistości z niedoboru żelaza. Wynika ona niedostatecznej podaży tego pierwiastka z dietą, złego wchłaniania przyjętego żelaza, niedostatecznych jego zapasów w organizmie bądź z zakażenia wspomnianymi pasożytami.

Na anemię wskazują podkrążone oczy i blada twarz, a dodatkowo:

  • osłabienie, szybką męczliwość,
  • trudności w koncentracji, trudności w nauce,
  • brak apetytu,
  • osłabienie włosów i paznokci.

W leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza podstawą jest prawidłowo zbilansowana dieta, a także odpowiednia suplementacja żelaza pod kontrolą lekarza, który na podstawie dodatkowych wyników badań ustali, jak długo stosować preparaty żelaza.

Inne przyczyny opuchniętych i podkrążonych oczu u dziecka

Gdy dziecko ma sińce pod oczami, w diagnostyce pod uwagę należy wziąć atopowe zapalenie skóry, a także alergię. Choć zasinienia i podpuchnięte oczy nie stanowią typowego objawu uczulenia mogą stanowić jego pierwszą oznakę, ułatwiając wczesne rozpoznanie dolegliwości. Należy pamiętać, że nagle pojawiający się obrzęk w obrębie twarzy, w tym obrzęk powiek u dziecka, wymaga pilnej konsultacji z lekarzem, gdyż może być wynikiem silnej reakcji alergicznej pod postacią anafilaksji.

Spuchnięte powieki i podkrążone oczy mogą wskazywać również na problemy z nerkami, w tym przede wszystkim na zespół nerczycowy – chorobę, która wymaga szybkiego i intensywnego leczenia.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Justyna Szcześniak

Lekarz

Absolwentka Wydziału Lekarskiego  Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie lekarz-stażysta pracujący w jednym ze szpitali klinicznych w Łodzi. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Niedobór żelaza u dziecka – przyczyny, objawy, dieta

 

Nietypowy kolor moczu u dziecka – jaka barwa moczu oznacza chorobę?

 

Plamy na języku u dziecka – jakie są przyczyny, dlaczego powstają, co oznaczają?

 

Półpasiec u dziecka – jak wygląda, przyczyny, objawy, leczenie

 

Owsiki u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

 

Opuchnięte oczy u dziecka – przyczyny obrzęku powiek u dzieci

 

Domowe sposoby na zapalenie zatok u dziecka

 

Wirusowe zapalenie gardła u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie