Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny, domowe sposoby, przemywanie

Brak zdjęcia

mamazone.pl 14 grudnia 2021

Ropienie oczu u dziecka, zwłaszcza u niemowlęcia, zawsze wzbudza niepokój rodziców ze względu na dużą wrażliwość okolicy dotkniętej takim problemem. Dlaczego dziecku ropieją oczy? Przyczyną tego stanu zazwyczaj jest infekcja wirusowa albo bakteryjna, choć podobne symptomy może dawać również mechaniczne uszkodzenia oka. Leczenie polega najczęściej na przemywaniu ropiejącego oka, jednak objawy utrzymujące się dłużej niż kilka dni, bezwzględnie wymagają kontaktu z lekarzem. U niemowląt i małych dzieci nie powinno się stosować bez konsultacji żadnych kropli do oczu czy maści zawierających antybiotyki czy sterydy.

Ropa w oku u dziecka – przyczyny

Toczący się w organizmie proces zapalny uruchamia produkcję białych krwinek, które, przedostając się do oka, gromadzą się w dużych ilościach w miejscach uszkodzonych mechanicznie (ciało obce w oku) lub pod wpływem obecności bakterii czy wirusów.

Zadaniem białych krwinek jest walka z ciałami obcymi, wirusami i bakteriami, więc w rezultacie ich nagromadzenie w miejscu zapalnym powoduje pojawienie się ropy, która następnie jest usuwana z oka przy pomocy łez, kanalikiem nosowo-łzowym. Oczyszczanie takie odbywa się samoistnie w czasie mrugania, dlatego czy pojawia się ropa w oczach u dziecka, najłatwiej można stwierdzić tuż po dłuższym śnie, podczas którego dziecko nie mruga.

  • Zapalenie spojówek u dzieci zazwyczaj jest wynikiem infekcji bakteryjnej, wirusowej bądź grzybiczej. Do typowych objawów takiego zapalenia należą: zaczerwienienie i obrzęk spojówek, pogorszenie ostrości widzenia, pojawienie się ropnej wydzieliny w kącikach oczu, pieczenie (uczucie "piasku" pod powiekami) i świąd, który w przypadku dziecka wywołuje silny odruch pocierania oczu i potęgowanie wymienionych objawów.
  • Zablokowanie kanału łzowego, zapalenie woreczka łzowego jest to jedna z najczęstszych przyczyn ropiejącego oczka u niemowląt. W tym przypadku stan zapalny jest wywoływany przez wrodzoną deformację budowy kanału łzowego dziecka. Zwężenie przewodu łzowego prowadzi do utrudnienia lub zablokowania drogi dla wydzieliny, która zalegając, powoduje powstanie stanu zapalnego. Zazwyczaj pomocne okazują się masaże woreczka łzowego oraz odpowiednie krople do oka, które udrażniają kanaliki łzowe. Ostatecznością jest zabieg chirurgiczny, w trakcie którego przewody są poszerzane i udrażniane mechanicznie.
  • Infekcje sezonowe ropiejące oczy u dziecka przy katarze czy przeziębieniu są częstym objawem wynikającym z łatwości przemieszczania się wirusów i bakterii w obrębie twarzy (na przykład podczas oczyszczania nosa chusteczką, kaszlu, kichania i tym podobnych odruchów). Dodatkowo, zarazki mogą przemieścić się do oka kanałem nosowo-łzowym, który u dziecka jest znacznie krótszy niż u osoby dorosłej. Trwający intensywny katar często powoduje obrzęk śluzówki i niedrożność kanałów łzowych, co z kolei skutkuje zapaleniem spojówek. W sytuacji, w której ropiejące oko towarzyszy zwykłej infekcji sezonowej i objawy nie nasilają się, można przemywać kącik oka solą fizjologiczną, naparem rumianku lub nabyć krople do oczu dostępne bez recepty, jednak jeżeli kilkudniowa kuracja nie przynosi żadnego rezultatu bądź do ropiejącego oka dołącza jeszcze gorączka, biegunka i inne niepokojące objawy konieczna jest jak najszybsza konsultacja lekarska.

Sprawdź: Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Zaropiałe oczy u dziecka – co to jeszcze oznacza?

Jeżeli dziecku ropieje oko, pomimo braku objawów przeziębienia, przyczyny należy szukać w innym miejscu. Do najczęściej występujących chorób, w których symptomem jest ropiejące oko, należą sytuacje przedstawione poniżej.

  • Uszkodzenia mechaniczne podrażnienia wywołane przez ciało obce w oku, tarcie oka lub inne zanieczyszczenia mogą powodować pojawienie się ropy. Jeżeli jest ona obecna jedynie w kąciku jednego oka, można podejrzewać stan zapalny wywołany obecnością ciała obcego.
  • Alergia ropa z oka u dziecka w wyniku alergii (alergiczne zapalanie spojówek) pojawia się w sytuacji zewnętrznego kontaktu oka z alergenem najczęściej ma to miejsce w przypadku uczuleniu na pyłki, sierść, kurz, roztocza czy detergenty.
  • Ząbkowanie ropiejące oczy u dziecka przy ząbkowaniu są jednym z mniej typowych objawów, jednak pojawiają się w sytuacji, kiedy proces ząbkowania wywołuje u malucha stan zapalny, katar, kaszel czy stan podgorączkowy. Leczenie domowymi sposobami okazuje się zazwyczaj w takim przypadku skuteczne.

Czytaj również: Gorączka bez innych objawów u dziecka – jak postępować?

Ropiejące oczy u dziecka – domowe sposoby – czym przemywać?

Warto zauważyć, że niewielka ilość ropy w kącikach oczu bywa też zjawiskiem całkowicie naturalnym, wymagającym jedynie rano, po przebudzeniu, przetarcia kącika oka u dziecka zwilżonym ręcznikiem czy wacikiem kosmetycznym. W przypadku ropiejących oczek u niemowląt i najmłodszych dzieci należy je przemywać roztworem soli fizjologicznej, stosując osobny wacik do każdego oka.

W przypadku, kiedy wydzielina gromadzi się w większych ilościach i istnieje podejrzenie zapalenia spojówek lub innej infekcji, można spróbować poradzić sobie z ropiejącym okiem u dziecka domowymi sposobami opisanymi poniżej.

  • Przemywanie oczu przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną dostępną w aptekach w jednorazowych ampułkach, korzystając każdorazowo z nowej ampułki. Usuwając ropę z oka dziecka zawsze należy robić to delikatnie, zbierając ją w kierunku wewnętrznego kącika oka. Przemywając powieki, trzeba zawsze kierować się od zewnętrznych kąciów oczu ku nosowi.
  • Przemywanie ziołowymi naparami w przypadku ropienia oczu kojąco działa między innymi świetlik, czarnej herbata czy rumianek. W tym przypadku jednak stosowane nie powinny być zbyt mocne.

Co na ropiejące oczy u dziecka można jeszcze stosować? Sprawdzą się tu preparaty nawilżające – u małych pacjentów można zastosować gotowe preparaty do nawilżania oczu, czyli tak zwane sztuczne łzy. Nie działają one leczniczo, ale w wielu przypadkach wspomagają usuwanie ropnej wydzieliny czy alergenu lub ułatwiają usunięcie ciała obcego z oka. Dzieciom aplikuje się jedynie specyfiki w formie płynnej, w przypadku pojawienia się ropnej wydzieliny z oka, preparat w postaci żelu może tylko dodatkowo utrudnić oczyszczanie oka.

Bibliografia

 
  1. https://wylecz.to/okulistyka/leczenie-i-udraznianie-kanalikow-lzowych/
  2. https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/014/666/original/5-19.pdf?1477401600
  3. https://podyplomie.pl/pediatria/20416,problemy-okulistyczne-zwiazane-z-okresem-noworodkowym
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Inhalacje u dzieci – jak, ile razy i czym inhalować?

 

Gorączka przy ząbkowaniu – jak zbić gorączkę, kiedy dziecko ząbkuje?

 

Zielony katar u dziecka – jakie są przyczyny i jak leczyć?

 

Krople do nosa dla dzieci – na zatkany nos, zatoki, katar alergiczny

 

Katar i przeziębienie u dziecka – jak leczyć katar i przeziębienie u niemowląt?

 

Zatkany nos u dziecka – leki, inhalacje, olejki, plasterki – sposoby na zapchany nos u dziecka

 

Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, działanie, dawkowanie, przepis

 

Zapalenie spojówek u dzieci – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie