Mięsak Ewinga – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowania

Mięsak Ewinga to jeden z bardziej popularnych nowotworów złośliwych kości. Dotyka przede wszystkim dzieci i młodzieży oraz młodych dorosłych. Jego rokowania w razie pojawienia się przerzutów nie należą do najbardziej optymistycznych, dlatego możliwie wczesne wykrycie choroby oraz podjęcie odpowiedniej terapii ma kluczowe znaczenie dla zdrowia pacjenta. Jak rozpoznać i leczyć mięsaka Ewinga?

Czym jest mięsak Ewinga?

Mięsak Ewinga (ang. Ewing Tumor, Ewing Sarcoma) to zbiorcza nazwa kilku rodzajów nowotworów drobnokomórkowych o wysokim stopniu złośliwości. Do tej grupy zalicza się:

  • klasyczne mięsaki Ewinga występujące zarówno w tkance kości, jak i w tkankach miękkich;
  • prymitywne guzy neuroektodermalne;
  • drobnokomórkowe mięsaki ściany klatki piersiowej, tzw. guz Askina.

Wszystkie rodzaje mięsaka Ewinga mają jeden wspólny mianownik, którym są zmiany w obrębie genu EWS.

Jeszcze pięć lat temu mięsaki Ewinga zajmowały trzecie miejsce pod względem częstości występowania złośliwych nowotworów kości u osób dorosłych. Do 20. roku życia jest on drugim co do częstotliwości nowotworem kości. Szacuje się, że wśród mieszkańców Polski mięsak Ewinga rocznie pojawia się u od 40 do 60 pacjentów.

Mięsaki Ewinga kształtują się przede wszystkim w trzonach kości długich (m.in. uda, piszczele, kości ramienne, obojczyk), kręgosłupie oraz miednicy.

Czynniki ryzyka w przypadku mięsaka Ewinga

Bezpośrednia przyczyna powstawania mięsaków Ewinga nie została jak dotąd poznana i wydaje się, że mięsak Ewinga pojawia się w sposób losowy. W literaturze wymienia się jednak szereg czynników, których występowanie wydaje się zwiększać ryzyko wystąpienia choroby. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • wiek między 10. a 20. rokiem życia,
  • płeć męską,
  • rasę białą,
  • przeprowadzenie chemioterapii w przypadku wcześniejszego występowania innego rodzaju nowotworu.

Dane z publikacji sugerują, że guz Ewinga nie jest dziedziczony. Obecnie brakuje dowodów na to, aby zmiana stylu życia lub sposobu żywienia mogły zmniejszyć ryzyko wystąpienia guza, a te czynniki ryzyka, które zostały zakwalifikowane jako odpowiednie (jak wiek czy rasa), nie mogą zostać zmienione.

Jak objawia się mięsak Ewinga?

Objawy mięsaka Ewinga są uzależnione w dużej mierze od umiejscowienia oraz stopnia zaawansowania zmiany. Typowym symptomem, który pojawia się już na początku rozwoju choroby, jest ból, nasilający się zwykle w nocy oraz w miarę zwiększania objętości przez guza kości, a często też utrata masy ciała.

Wyjątkiem są nowotwory położone w obrębie kręgosłupa lub w miednicy, które zwykle dają o sobie znać dopiero w znacznym stadium zaawansowania.

Do pozostałych objawów ogólnych choroby zalicza się:

  • ogólne osłabienie,
  • gorączkę,
  • nocne poty,
  • niedokrwistość.

U około 15% chorych pojawiają się patologiczne złamania kości bez wyraźnej przyczyny.

Przerzuty pojawiają się u od 5 do 10% pacjentów. Najczęstszą lokalizacją przerzutów są szpik lub płuca, rzadziej inne rejony organizmu. Ze względu na możliwość występowania przerzutów chorobę klasyfikuje się jako miejscową lub przerzutową.

Diagnostyka mięsaka Ewinga

Pierwszym etapem diagnostyki jest wywiad przeprowadzony z pacjentem. Lekarz zleca przeprowadzenie morfologii krwi, w tym określenie stężenia LDH, czyli dehydrogenazy mleczanowej. Jej podwyższony poziom może oznaczać rozwijający się nowotwór.

Kluczowe znaczenie w diagnostyce mięsaka Ewinga odgrywają badania obrazowe. Do najczęściej przeprowadzanych badań zalicza się:

  • badanie rentgenowskie pozwalające ustalić, czy mięsak rozprzestrzenił się do kości,
  • tomografię klatki piersiowej w celu weryfikacji, czy nowotwór trafił do płuc,
  • rezonans magnetyczny,
  • scyntygrafię kości.

Po zdiagnozowaniu guza kości wykonuje się kolejne badania, m.in. biopsję – w celu ustalenia, czy nowotwór spowodował przerzuty do szpiku kostnego. Pierwszym krokiem jest pobranie próbki szpiku kostnego, która następnie trafia do badania histopatologicznego. W literaturze wskazuje się, że technika przeprowadzonej biopsji wpływa na rokowania pacjenta. Zaleca się więc wybór ośrodków o odpowiedniej renomie.

Postawienie właściwego rozpoznania jest też uzależnione od prawidłowo zastosowanej diagnostyki różnicującej. Powinna ona uwzględniać przede wszystkim: stany zapalne kości i szpiku oraz cały szereg innych guzów oraz ich przerzutów do kości.

Leczenie mięsaka Ewinga

Co zawierają zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, opracowane na podstawie wcześniejszych badań klinicznych, w przypadku mięsaka Ewinga? Metody dobranego leczenia są uzależnione od miejsca ewentualnych przerzutów.

W przypadku guza zlokalizowanego podstawowym sposobem leczenia jest stosowanie chemioterapii przedoperacyjnej uzupełnionej o leczenie miejscowe (leczenie operacyjne pacjentów, czyli chirurgiczne usunięcie ogniska pierwotnego lub leczenie promieniowaniem jonizującym). Następnie do leczenia wchodzi chemioterapia uzupełniająca.

Cały proces trwa około 12-13 miesięcy, a dzięki skojarzonemu procesowi leczenia możliwe jest znaczące podniesienie jakości życia pacjentów. Leczenie mięsaka Ewinga wiąże się ze zwiększaniem intensywności stosowanego leczenia, jeżeli życiu chorego zagraża niebezpieczeństwo (np. w przypadku wystąpieniu tamponady osierdzia).

Rokowania w przypadku mięsaka Ewinga

Całkowite wyleczenie mięsaka Ewinga jest możliwe, choć wiele zależy od czynników ryzyka pogarszających sytuację chorego. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • rozsianą chorobą nowotworową;
  • brak możliwości przeprowadzenia zabiegu ze względu na stan pacjenta;
  • nowotwory kości o określonej specyfice (np. lokalizacja osiowa).

Przyjmując, że pacjent nie jest obciążony żadnymi czynnikami ryzyka, rokowania dla przeżycia pięcioletniego wynoszą około 85 do 90% w przypadku choroby bez przerzutów i mniej więcej czterokrotnie mniej dla rozproszonej postaci choroby połączonej z czynnikami ryzyka. Pocieszającym jest fakt, że nawet wystąpienie przerzutów nie oznacza braku możliwości wyzdrowienia – przeżywalność takich pacjentów wynosi od 50 do 70%, jeżeli w ślad za nowymi ogniskami nie idą czynniki obciążające.

Leczenie chorych na mięsaka Ewinga jest niezbędne, ponieważ choroba pozostawiona samej sobie prowadzi do śmierci pacjenta.

Bibliografia

 
  1. Kokoszka A. i in.; Wyniki leczenia i analiza czynników prognostycznych u dorosłych chorych na mięsaka Ewinga w materiale Centrum Onkologii w Krakowie; Współczesna Onkologia (2007) vol. 11; 2 (96–100).
  2. Świtaj T. i in.; Mięsak Ewinga; Onkologia w Praktyce klinicznej – edukacja 2018, tom 4, nr 6.
  3. Budny A. i in.; Mięsak Ewinga; Journal of Education, Health and Sport. 2017;7(6):265-272. eISSN 2391-8306.
Opublikowano: ; aktualizacja: 19.02.2024

Oceń:
0.0

Katarzyna Wieczorek-Szukała

Katarzyna Wieczorek-Szukała

Lekarz

Doktor nauk medycznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, absolwentka biotechnologii medycznej Uniwersytetu Łódzkiego. Pracuje jako asystentka w Katedrze Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej Uniwersytetu Medycznego. Jest autorką wielu publikacji naukowych, a także uczestniczką międzynarodowych projektów badawczych. Wolny czas przeznacza na podróże, fitness i ceramikę artystyczną.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Hemoroidy u dzieci – jak wyglądają? Przyczyny, objawy, leczenie

 

Klatka piersiowa lejkowata – objawy, leczenie i rehabilitacja lejkowatej klatki piersiowej u dziecka

 

Biegunka u dziecka – przyczyny, rodzaje, dieta. Co na biegunkę u dziecka?

 

Padaczka u dzieci – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie epilepsji u dzieci

 

Brak zawiązków zębów u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

 

Mutacja głosu – przyczyny, objawy, kiedy się zaczyna i ile trwa?

 

Nerwica u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie zaburzeń nerwicowych

 

Zapalenie pęcherza u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby