Mydło marsylskie – co to? Właściwości, skład, zastosowanie, gdzie kupić?

Mydło marsylskie, produkowane na południowym wybrzeżu Francji, znane jest od ponad tysiąca lat i uwielbiane nie tylko we Francji, ale na całym świecie. Dzięki zawartości cennych olejów roślinnych doskonale sprawdza się nie tylko w codziennej pielęgnacji, ale również jako uniwersalny środek w gospodarstwie domowym. Czym jest oryginalne mydło marsylskie, jakie ma właściwości i gdzie można je kupić? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Mydło marsylskie – co to takiego?

Mydło marsylskie (fr. savon de marseille) to całkowicie naturalny produkt, wytwarzany wyłącznie w Marsylii lub regionie Doliny Rodanu przez wykwalifikowanych specjalistów mydlarstwa według tradycyjnych receptur.

Obecnie oficjalnie wymienia się cztery fabryki produkujące mydło marsylskie zgodnie z tradycyjną recepturą, zrzeszone w organizacji pilnującej ich wysokiej jakości. By można było mówić bowiem, że mamy do czynienia z oryginalnym mydłem marsylskim, musi ono zawierać minimum 72% olejów roślinnych, w tym:

  • olej palmowy;
  • oliwę z oliwek;
  • olej kokosowy;
  • olej migdałowy;
  • olejek arganowy;
  • olej rzepakowy.

Oprócz olejów w jego składzie znajdziemy także ług sodowy, wodę, 0,5% gliceryny oraz 0,4% NaCl. Oprócz tego naturalne mydło marsylskie może zawierać również dodatek naturalnych substancji zapachowych, jak np. olejek lawendowy czy różany. Co ważne, mydło marsylskie nie zawiera w składzie tłuszczów zwierzęcych, parabenów, parafiny, PEG czy innych sztucznych składników – nawet w śladowej ilości. Pomimo tego, iż skład mydła marsylskiego jest bardzo prosty, jest ono niezwykle skuteczne i bardzo wydajne.

Jak wygląda produkcja mydła marsylskiego?

Fabryki produkujące mydło marsylskie mają charakter manufaktur, gdzie większość prac odbywa się ręcznie. W pierwszym etapie produkcji w wielkich kadziach mieszaninę olejów roślinnych (na bazie oliwy z dodatkiem innych tłuszczów, takich jak olej arganowy, masło shea, olej ze słodkich migdałów itp) łączy się z ługiem sodowym. Całość podgrzewa się w stałej temperaturze ok. 120 stopni przez 10 dni, aż do powstania gęstej pasty. Po tym czasie wypłukuje się sodę i pozostawia resztą na około 20 dni do zastygnięcia. Po tym czasie całość dzieli się na większe bądź mniejsze bloki i kostki, pieczętuje i pakuje do sprzedaży. Na rynku znaleźć możemy również oryginalne mydła marsylskie w płynie, do których produkcji zamiast ługu sodowego używa się wodorotlenku potasu.

Właściwości mydła marsylskiego

Mydło marsylskie to produkt w 100% biodegradowalny, o neutralnym pH i bardzo łagodnym działaniu. Wykazuje silne właściwości regenerujące, dzięki czemu znalazło zastosowanie między innymi w pielęgnacji skóry suchej oraz delikatnej skóry dzieci i dorosłych, również tej z problemami skórnymi (np. atopowym zapaleniem skóry). Warto zwrócić uwagę także na jego właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, co sprawia że z powodzeniem można wykorzystywać mydło marsylskie jako naturalny środek dezynfekujący czy produkt do pielęgnacji gojących się ran po wszelkiego rodzaju urazach i zabiegach. Oprócz tego wykazuje ono działanie redukujące stan zapalny. Oryginalne mydło marsylskie polecane jest w walce z łupieżem i wzmacnia strukturę włosów.

Do czego stosować mydło marsylskie?

Jak już wspomnieliśmy, mydła marsylskie to produkty bardzo uniwersalne, które możemy wykorzystać nie tylko w codziennej naturalnej pielęgnacji skóry i włosów dla całej rodziny, ale również w gospodarstwie domowym.

Naturalne myło marsylskie doskonale sprawdza się między innymi:

  • do pielęgnacji skóry dziecka już od pierwszych dni życia, pozostawiając na niej delikatny film ochronny;
  • jako szampon do włosów o działaniu wzmacniającym i przeciwłupieżowym – minusem jest fakt, iż dość trudno się je spłukuje, jednak tu wystarczy zastosować płukankę np. z octu jabłkowego, który dodatkowo nada włosom blasku;
  • jako środek do pielęgnacji i mycia ciała, w tym zwłaszcza okolic intymnych;
  • do kąpieli dłoni, wybielając i wzmacniając płytkę paznokci;
  • jako wsparcie terapii przeciwtrądzikowej – doskonale oczyszcza cerę z zaskórników i zanieczyszczeń, jednocześnie nie przesuszając jej i nie powodując uczucia ściągnięcia;
  • do prania ręcznego (zwłaszcza ubranek dziecięcych) – uniwersalny przepis na płyn do prania z mydła marsylskiego to 1 litr wody, 25g mydła marsylskiego i łyżka stołowa sody oczyszczonej;
  • jako odplamiacz;
  • jako uniwersalny środek czyszczący do sprzątania i mycia podłóg – na litr wody dodajemy około 20 g płatków mydła marsylskiego;
  • jako środek dezynfekujący;
  • w formie płynu do mycia naczyń;
  • w roli środka do czyszczenia srebra i złota – wystarczy na około 15 minut zanurzyć biżuterię w roztworze mydła marsylskiego by odzyskała blask i piękny wygląd;
  • jako naturalny środek chroniący rośliny przed mszycami i innymi owadami – wystarczy mieszanina mydła marsylskiego, wody i oliwy z oliwek stosowania w formie aerozolu.

Mydło marsylskie – gdzie kupić i ile kosztuje?

Prawdziwe mydło marsylskie produkowane jest w większości przypadków w niewielkich, rodzinnych manufakturach na południu Francji. Bez problemu można je jednak dostać również w Polsce, głównie w sklepach i drogeriach internetowych. Mydło marsylskie dostępne jest zarówno w formie tradycyjnych, twardych kostek o różnej gramaturze (standardowa to ok. 300g), jak również w wygodnej do natychmiastowego użycia formie mydła w płynie. W zależności od rodzaju i wielkości mydła marsylskie możemy kupić już od około 10 złotych za sztukę, jest to więc produkt nie tylko wydajny i uniwersalny, ale również bardzo ekonomiczny pod względem finansowym.

Jakie mydło marsylskie wybrać?

Choć największą popularnością od setek lat cieszy się klasyczne mydło marsylskie na bazie oliwy z oliwek, na sklepowych półkach możemy znaleźć kostki wzbogacone o dodatkowe naturalne składniki, które nadają im dodatkowych właściwości pielęgnacyjnych. Wśród najczęściej spotykanych są:

  • oryginalne mydło marsylskie oliwkowe – dedykowane do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka, a także osobom ze skłonnościami do alergii i atopii czy problemami skórnymi jak łuszczyca i trądzik różowaty;

  • mydło marsylskie lawendowe – idealne w walce z infekcjami skórnymi i okolic intymnych, a także grzybicach skóry. Oprócz tego doskonale sprawdzi się w codziennej pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej a także do mycia włosów;

  • mydła marsylskie palmowe – szczególnie polecane do pielęgnacji ran, owrzodzeń i wszelkiego rodzaju odleżyn, występujących zwłaszcza u osób starszych. Sprawdzi się również jako delikatna kuracja przeciwzmarszczkowa, odżywiając zniszczoną i silnie odwodnioną cerę;

  • mydło marsylskie arganowe – wykazuje dodatkowe działanie ujędrniające, a także rozjaśniające przebarwienia. Można je również stosować do pielęgnacji suchych, zniszczonych zabiegami fryzjerskimi włosów.

Bibliografia

 
  • https://www.savon-de-marseille-traditionnel.fr/;
  • https://www.vandernet.com/tuotetiedostot/219929999-99/Savon%20de%20Marseille%20soap%20information.pdf;
  • https://www.mikewye.co.uk/wp-content/uploads/2014/08/marseille-soap.pdf;
  • Conroy BP, Anglen JO, Simpson WA, Christensen G, Phaup G, Yeager R, Gainor BJ. Comparison of castile soap, benzalkonium chloride, and bacitracin as irrigation solutions for complex contaminated orthopaedic wounds. J Orthop Trauma. 1999 Jun-Jul;13(5):332-7. doi: 10.1097/00005131-199906000-00002. PMID: 10406699.
Opublikowano: ; aktualizacja: 10.04.2024

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Kriolipoliza – co to jest? Wskazania i przeciwwskazania, przebieg zabiegu, efekty, powikłania, cena

 

Rozstępy na piersiach – jak się ich pozbyć? Zabiegi i domowe sposoby

 

Idealna cera po ciąży: jak zadbać o skórę twarzy?

 

Tatuaż z henny – jak zrobić, trwałość, bezpieczeństwo, cena

 

Jak dobrać i stosować samoopalacz

 

Jaką kurtkę zimową wybrać w tym sezonie? Kilka porad nie tylko dla mam!

 

Jak wybrać perfumy damskie na każdą okazję? Krótki poradnik dla początkujących

 

Czym najlepiej oczyszczać skórę twarzy?