Malowanie palcami dla dzieci – pomysły, techniki, szablony

Dzieci uwielbiają wszelkie zabawy manualne, bez zahamowań, a im są brudniejsze tym... lepiej! Niestety, bywa że u rodziców takie ekspresyjne poczynania budzą mieszane uczucia, żeby nie powiedzieć wprost – opory. A bo koszulka się pobrudzi, na dywan coś skapnie, będzie mnóstwo sprzątania... A tymczasem korzyści, jakie daje dziecku malowanie palcami, są tak duże, że wszelkie obawy powinny zejść na dalszy plan. Malowanie palcami to wspaniała zabawa, która może poczynić wiele dobrego w rozwoju dziecka.

Na czym polega malowanie palcami?

Nie ma tutaj żadnej filozofii ani wiedzy tajemnej – malowanie paluszkami to... po prostu malowanie palcami. Jest to forma twórczej ekspresji, która nie wymaga żadnych wymyślnych narzędzi, a jedynie wyobraźni i odpowiednio przystosowanej przestrzeni.

Mimo iż malowanie paluszkami znane jest od dawien dawna, nieco innego znaczenia nabrało po roku 1926. Wówczas pedagog i terapeutka Ruth Faison Shaw (1888-1969) zupełnie przez przypadek odkryła, że malowanie bez pędzli ma działanie terapeutyczne dla dzieci i może pomóc im w pokonywaniu lęków, nabraniu wiary we własne siły, wyrażaniu ekspresji i uwalnianiu od zahamowań. I choć odkrycie to wydaje się dość oczywiste, bo każdy zna pojęcie takie, jak wolność twórcza, spontaniczność, kreatywność, to jednak obecnie nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę, jak ważne jest, by właśnie takie zabawy zapewniać swoim pociechom. Używanie palców do zabaw plastycznych, tak naturalne i proste, daje najmłodszym poczucie nieograniczonych możliwości, co doskonale wpływa na kształtowanie ich osobowości. I nie chodzi wyłącznie o twórczość i artyzm, ale i umiejętność okazywania emocji, dzielenia się wrażeniami, uwalniania swojej tożsamości.

Zobacz też: Na czym polega malowanie po numerach?

Malowanie palcami – jak przygotować dzieciom wspaniałą zabawę?

Przygotowanie do malowania palcami jest banalnie proste, podobnie jak sama zabawa. Ale radość z niej będą czerpały zarówno młodsze, jak i starsze dzieci, a nawet rodzice!

Do malowania palcami nie potrzeba wiele. Wystarczą farby, w słoiczkach lub tubkach, czyli klasyczne, plakatowe (można także kupić specjalne farby do malowania palcami lub farby ekologiczne), powierzchnia do malowania – kartka, arkusz papieru, niepotrzebny karton, a nawet ściana, przeznaczona do wyremontowania. Przestrzeń wokół malowanej powierzchni dobrze jest zabezpieczyć folią malarską, by dziecko nie odczuwało stresu, że coś niechcący pobrudzi. Kiedy będzie czuło całkowitą swobodę – z pewnością zabawa będzie jeszcze lepsza! Do malowania palcami warto również ubrać starą odzież. Przyda się także pojemnik z wodą, by wypłukać paluszki przez użyciem kolejnego koloru.

Sprawdź również: Haft diamentowy – co to jest?

Poza przyborami malarskimi, do malowania palcami potrzebne jest również... odpowiednie nastawienie, szczególnie ze strony rodziców. Jak należy podejść do zabawy? Co zrobić, by była dla dziecka jak najciekawsza? Na co warto się nastawić?

  • Podczas malowania palcami dziecko będzie się brudzić i na ciele, i na ubraniu. I trzeba to po prostu wziąć na klatę!
  • Nie ma mowy o oszczędzaniu farby. Dziecko powinno poczuć jej konsystencję, temperaturę, pracę pod palcami, a nie mieć poczucie, że koniecznie musi ją oszczędzać.
  • Przy malowaniu farbami nie zawsze będzie ona w tym miejscu, w którym powinna – pobrudzą się zarówno same farby – ich kolory będą się przenikać – jak i wszystko, czego dziecko dotknie w tym czasie. Farba może być na podłodze, stole czy ścianach, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do zabawy.
  • Im więcej powierzchni do malowania palcami udostępni się dziecku, tym większy wymiar terapeutyczny będzie miała zabawa. Papier do malowania można zawiesić na ścianie, dając tym samym dziecku mnóstwo pola do popisu i... z pewnością je zaskakując! W końcu malowanie palcami niekoniecznie musi się odbywać grzecznie, przy stoliku.
  • Pozwalając dziecku na malowanie palcami, należy być konsekwentnym, a więc postawić na swobodę i beztroskę dziecka. A może i na wspólną zabawę? Tylko wtedy, kiedy dziecko będzie mogło czuć się naturalnie, bez presji, krytycznego oka rodzica, zniecierpliwienia i stresujących komunikatów, będzie mogło dać upust swojej wyobraźni, sprawdzić umiejętności i... po prostu czuć się w pełni szczęśliwym dzieckiem!

To też Cię może zainteresować: Jak zrobić las w słoiku?

Malowanie palcami – pomysł na ciekawą zabawę dla dzieci!

Jak można malować palcami? Tak, jak podpowiada wyobraźnia! Dziecko może malować tak, jak lubi – w ruch mogą iść całe dłonie, rozprowadzające farbę wielkimi plamami, można także używać czubków palców, ich boków, w zależności od tego, na co ma ochotę. Można się bawić we wcieranie farb w powierzchnię, klepanie, by uzyskać nieco inną fakturę, mieszanie ze sobą farb, tworzenie przeróżnych obrazków, scenek z życia czy przyrody, delikatne dotykanie powierzchni czy też abstrakcyjne mazanie po niej farbą. Liczy się inwencja i swoboda działania, by dziecięcy palec nie czuł się niczym zahamowany.

Podczas malowania bez pędzli, dzieci mogą używać również palców u stóp! To także świetny pomysł na ciekawą zabawę sensoryczną, dającą dzieciom mnóstwo możliwości do sprawdzania umiejętności własnego ciała.

Zobacz też: Na czym polega terapia integracji sensorycznej?

Jak malowanie palcami wpływa na rozwój dziecka?

Dziecko, które może się swobodnie bawić, nie jest wciąż kontrolowane i krytykowane, czuje się bezpieczniejsze i pewniejsze siebie. Pozwolenie na to, by dziecko mogło malować palcami, a więc brudzić się (a także ściany i podłogi), używać swojej siły, bawić się w niekonwencjonalny sposób, buduje w nim wiarę we własne możliwości, a także wzbudza zaufanie do samego siebie, a przede wszystkim doskonale wpływa na kreatywność. Poza tym, że przy malowaniu palcami pracują mięśnie, rozwija się motoryka i sprawność manualna, taka zabawa daje mnóstwo przestrzeni do bycia sobą, może więc poprawiać samoocenę i czerpać niczym nieograniczoną radość z życia i... z bycia po prostu dzieckiem!

Sprawdź też: Motoryka mała – jak pomóc dziecku w jej rozwoju?

Malunki palcami to doskonała rozrywka nie tylko dla dzieci, ale i dla całej rodziny, idealna na pochmurny dzień spędzony w domu. Warto wówczas obserwować zachowanie dziecka – jego radość i swobodę, a także pracę jego ciała. Można zrobić konkurs na najbardziej szalony obrazek narysowany lewą ręką, najdziwniejszą technikę, wykorzystywanie wyłącznie wybranych palców czy malowanie emocji. Możliwości jest mnóstwo, a korzyści, jakie przyniesie taka radosna, beztroska zabawa, jeszcze więcej!

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.03.2022

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Stroje karnawałowe dla dzieci – pomysły

 

Co robić, kiedy dziecko wymusza płaczem?

 

Wierszyki dla dzieci – popularne krótkie wierszyki dla dzieci

 

Co powinno umieć dziecko, by poradzić sobie w przedszkolu?

 

Kaczka Dziwaczka – Jan Brzechwa

 

Kiedy do psychologa?

 

Rekrutacja do przedszkola – kiedy, na jakich zasadach, kto ma pierwszeństwo?

 

Gry karciane dla dzieci – rodzaje, zasady, jakie są najlepsze?