Rekrutacja do przedszkola – kiedy, na jakich zasadach, kto ma pierwszeństwo?

Rekrutacja do przedszkoli publicznych to proces, wymagający spełnienia wielu warunków oraz dotrzymania terminów. Kryteria przyjęć mogą się nieco różnić w zależności od regionu. Niektóre samorządy np. mocno wspierają obowiązek szczepień i dzieci, które mogą pochwalić się wypełnionym kalendarzem będą mieć pierwszeństwo podczas przyjęcia. Jakie są zasady rekrutacji, jakie dokumenty należy przygotować i kiedy zazwyczaj odbywa się nabór?

Kiedy dziecko może rozpocząć edukację przedszkolną?

W Polsce, zgodnie z obowiązującym prawem, dzieci mogą rozpocząć edukację przedszkolną od 3. roku życia. Zazwyczaj przedszkola publiczne przyjmują dzieci, które ukończyły trzy lata do 30 września danego roku. W przeciwieństwie do rekrutacji do szkół, tutaj nie liczy się rok kalendarzowy – nie wszystkie dzieci z rocznika 2021 pójdą do przedszkola w tym samym czasie. Dzieci urodzone w ostatnim kwartale roku, między październikiem a grudniem, mogą zostać jeszcze w żłobku. Dla większości placówek edukacyjnych rok szkolny zaczyna się we wrześniu, a więc w momencie przyjęcia dziecka do przedszkola (rzeczywistego rozpoczęcia edukacji) musi mieć ono ukończone trzy lata. Inaczej często nie ma możliwości wzięcia udziału w rekrutacji elektronicznej.

Jednakże, istnieją wyjątkowe sytuacje, w których pociecha może rozpocząć przedszkolną przygodę wcześniej – już w wieku 2,5 roku. W takich przypadkach opiekunowie prawni dziecka muszą uzyskać oficjalną zgodę dyrektora przedszkola. Ten, w pierwszej kolejności przyjmie dzieci, które uzyskają najwyższą liczbę punktów, jednak decyzja może być wydana dopiero, jeżeli w placówce zostały wolne miejsca a przedszkole prowadziło rekrutację uzupełniającą. Wtedy dziecko zostanie zakwalifikowane z pominięciem standardowej procedury rekrutacyjnej – poza systemem.

Zasady rekrutacji do przedszkoli

W przeciwieństwie do rekrutacji do żłobka, która powinna być prowadzona w trybie ciągłym, rekrutacja do przedszkola odbywa się raz w roku, w ustalonym przez samorząd czasie i w dwóch etapach: dla dzieci kontynuujących edukację przedszkolną oraz dla nowych kandydatów. Terminy i szczegółowe zasady będą się różnić w zależności od gminy, ale pewne standardy muszą być zachowane:

  • wniosek o przyjęcie do przedszkola – rodzice składają wniosek w odpowiednim terminie i w odpowiedni sposób. Najczęściej dzieje się to za pomocą systemu elektronicznego. Przyjęty wniosek wszczyna postępowanie rekrutacyjne;
  • poprawność dokumentów – na stronie internetowej wybranego przedszkola można przeczytać, jakie dokumenty są obligatoryjne, aby wziąć udział w rekrutacji. Lista ta może się różnić od miejsca zamieszkania;
  • wybór przedszkoli – warto wiedzieć, że w toku rekrutacji rodzic może złożyć wniosek do więcej niż jednego przedszkola (maksymalnie do trzech), jednak należy wyraźnie zaznaczyć, które traktowane jest przez opiekunów priorytetowo (jako pierwszy wybór), a które jako zapasowe opcje. O przyjęciu dziecka decyduje dyrektor na podstawie liczby miejsc organizacyjnych;
  • odwołanie – jeżeli dla twojego dziecka zabraknie miejsca możesz się odwołać od decyzji komisji rekrutacyjnej. Najpóźniej 7 dni od dnia ogłoszenia listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych poproś o uzasadnienie i złóż odwołanie. Pamiętaj jednak, że w gminie dla każdego dziecka musi znaleźć się miejsce, warto zaczekać na rekrutację uzupełniającą.

Dzieci nie będące obywatelami polskimi również są przyjmowane do przedszkoli na tych samych warunkach. Szczegółowych informacji warto szukać na stronach internetowych samorządów (urzędy miasta, gminy) oraz na stronie przedszkoli i oddziałów przedszkolnych.

Punktacja – za co można dostać dodatkowe punkty podczas rekrutacji do przedszkola?

System punktacji podczas rekrutacji do przedszkoli może różnić się w zależności od regionu, ale istnieją pewne kategorie, za które rodzice mogą otrzymać dodatkowe punkty. Do takich kryteriów należą:

  • sytuacje szczególne – w pierwszej kolejności do przedszkola będą przyjęte dzieci wychowywane w rodzinie wielodzietnej, rodzinie zastępczej lub jeżeli opiekun prawny dziecka udowodni iż jest samotnym rodzicem. Dla komisji rekrutacyjnej znaczenie ma też niepełnosprawność kandydata, niepełnosprawność rodzica, obojga rodziców oraz rodzeństwa;
  • miejsce zamieszkania – im bliżej, tym wyższa punktacja. Często stosuje się konkretne odległości, na przykład liczba metrów od siedziby przedszkola;
  • rodzeństwo w tym samym przedszkolu;
  • sytuacja materialna – przedszkola mogą przyznawać dodatkowe punkty rodzicom, których sytuacja materialna jest trudna. Kryteria te mogą obejmować dochód rodziny czy korzystanie z pomocy społecznej;
  • zatrudnienie obojga rodziców;
  • szczepienia – w niektórych miastach do kryteriów rekrutacyjnych włączono również punkty za posiadanie potwierdzenia o obowiązkowych szczepień ochronnych dziecka.

Kiedy zapisać dziecko do przedszkola w 2024 roku?

Nie istnieje jednolity, centralnie określony termin, kiedy odbywa się rekrutacja do przedszkoli publicznych w Polsce. Każda gmina autonomicznie ustala taki harmonogram w placówkach, które działają na jej obszarze. Zazwyczaj jednak okres składania wniosków rozpoczyna się w marcu – to od tego momentu przedszkole prowadzi rekrutację – a ogłoszenie wyników pierwszego etapu ma miejsce najczęściej na przełomie kwietnia i maja.

Dokumenty, które trzeba złożyć podczas rekrutacji do przedszkola publicznego

Dokumenty wymagane podczas rekrutacji do przedszkola publicznego mogą się różnić w zależności od konkretnego przedszkola i lokalnych przepisów (warto odwiedzić stronę internetową urzędu miasta bądź gminy). W przypadku wypełniania wniosku online potrzebne dokumenty należy zeskanować i wgrać do systemu, a i tak zazwyczaj istnieje konieczność dostarczenia do przedszkola pierwszego wyboru podpisanych deklaracji. Do takich dokumentów potwierdzających stan deklarowany przez rodziców należą m.in.:

  • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności oraz dokumenty mówiące o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez odpowiednie organy i specjalistów;
  • dokumenty dotyczące opieki nad dzieckiem - w przypadku rozwiedzionych rodziców lub sytuacji, w których dziecko przebywa na co dzień z jednym z rodziców, może być konieczne dostarczenie dokumentów potwierdzających te kwestie. Może być to prawomocny wyrok sądu rodzinnego, akt zgonu rodzica, oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka lub to o niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem;
  • zaświadczenie lekarskie potwierdzające wykonanie szczepień;
  • dokument potwierdzający miejsce zamieszkania;
  • zaświadczenie o zatrudnieniu;
  • dokumenty potwierdzające sytuację materialną.

Przedszkola udostępniają listę wymaganych dokumentów na swoich stronach internetowych.

Bibliografia

 
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, Dz.U. 2022 poz. 2172;
  • Zapisz dziecko do przedszkola - Gov.pl - Portal Gov.pl (www.gov.pl), dostęp z dn. 17.01.2023;
  • Rekrutacja do przedszkola, dodatkowe punkty dla szczepionych dzieci to nie dyskryminacja (prawo.pl), dostęp z dn. 17.01.2023.
Opublikowano: ; aktualizacja: 22.01.2024

Oceń:
0.0

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Nauka alfabetu – co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć?

 

Malowanie palcami dla dzieci – pomysły, techniki, szablony

 

Co to jest przedszkole leśne? Zalety i wady takiego miejsca

 

Powypadkowy uraz psychiczny

 

Abecadło – z jakich liter składa się alfabet polski?

 

Wyliczanki dla dzieci – 20 najlepszych rymowanek dla najmłodszych

 

Stroje karnawałowe dla dzieci – pomysły

 

Przygotuj święta razem z dzieckiem