Huśtawka dla niemowląt – rodzaje, którą wybrać?

Szykując prezent dla świeżo upieczonych rodziców lub kompletując wyprawkę, warto wziąć pod uwagę sprzęty, w których z łatwością można zostawić maluszka na drzemkę. Wśród modeli, które cieszą się dużą popularnością, wymienić można leżaczki, bujaczki oraz huśtawki dla niemowląt siedzących. Co będzie lepsze dla noworodka z punktu widzenia fizjoterapeutów? Jaką huśtawkę kupić starszemu niemowlakowi?

Dlaczego niemowlaki lubią bujanie?

Kołysanie wycisza, a jednocześnie stymuluje układ przedsionkowy. Wracają wtedy do dziecka przyjemne wspomnienia z okresu, kiedy było jeszcze w brzuchu mamy.

Huśtawka dla niemowląt, leżaczek czy bujaczek to gadżety, który wydaje się nieodzowne w każdej wyprawce. Dzięki nim zmęczona mama może odłożyć dziecko, mając je nadal w zasięgu wzroku i znaleźć chwilę wytchnienia. Kołysanie wycisza, a jednocześnie stymuluje układ przedsionkowy. To dlatego niespokojny i płaczący maluch wzięty w ramiona zaczyna się uspokajać. Zapach rodzica, który go przytula to jedno, inną sprawą jest sam fakt bycia bujanym. Wracają wtedy do dziecka przyjemne wspomnienia z okresu, kiedy było jeszcze w brzuchu mamy.

Wspomniany układ przedsionkowy, na który wpływ ma właśnie bujanie, jest odpowiedzialny m.in. za utrzymanie równowagi (odpowiednie napięcie mięśniowe), utrzymanie stałego pola widzenia oraz percepcję przestrzeni (to z kolei pomaga w procesie uczenia się i odróżniania podobnych od siebie przedmiotów czy liter) oraz równowagę emocjonalną i budowanie kontaktów społecznych. Bujanie ma więc o wiele głębszy sens.

Od kiedy można używać leżaczka lub huśtawki dla niemowląt?

Według fizjoterapeutów, kiedy zauważymy, że dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć i będzie w stanie utrzymać dobry jakościowo siad przez dłuższy czas, może już używać huśtawki dla niemowląt.

Rozwój maluszka w pierwszym roku życia jest wręcz niewyobrażalny. Z małej, leżącej i nieporadnej istotki, w ciągu dwunastu miesięcy przechodzi przez różne etapy: przekręcania się, piwotowania, czworakowania, siedzenia, aż do stanięcia na własnych nogach i wykonania pierwszych samodzielnych kroków.

Od zakończenia okresu noworodkowego, aż do pierwszych urodzin trwa niemowlęctwo. Z wiadomych względów huśtawka dla niemowląt powinna być dobrana pod wiek dziecka (inne potrzeby ma niemowlę w wieku dwóch miesięcy, czterech miesięcy, a jeszcze inne dziewięciomiesięczniak, który z powodzeniem przyjmuje już postawę siedzącą).

Leżaczek bujaczek, o ile może być rozkładany zupełnie na płasko, może być używany już przez noworodki. Lepiej wybrać taki model, który jest wyposażony w twardy materac. Jeżeli jednak myślimy o typowej huśtawce dla niemowlaków, to najlepszy moment na jej użycie to ten, kiedy zauważymy, że dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć i będzie w stanie utrzymać dobry jakościowo siad przez dłuższy czas. Tak twierdzą fizjoterapeuci, a ich warto słuchać.

Bujanie się to nie taka zwyczajna sprawa. Dla maleńkiego człowieka to duże wyzwanie, gdyż podczas takiej zabawy musi działać wbrew prawu grawitacji i starać się trzymać swoje ciało w pionie.

Huśtawka domowa, leżaczek czy bujaczek elektryczny dla niemowląt – co wybrać?

Dla młodszych niemowląt najlepszym wyborem będzie leżaczek bujaczek z funkcją kołyski. Nawet dziecko, które akurat nie śpi, powinno być zaciekawione i zainteresowane oglądaniem otoczenia z innej perspektywy. Leżaki, które mają taką funkcję, jak regulacja oparcia, wykorzystywane są także podczas pierwszych prób karmienia u tych dzieci, które nie są jeszcze gotowe do posadzenia w krzesełku.

Najlepszym wyborem dla już siedzącego dziecka będzie huśtawka, która sprawia, że plecy niemowlaka będą proste, a guzy kulszowe odpowiednie obciążone – to wszystko składa się na aktywny siad. Dobrze, żeby siedzisko było wygodne, niekoniecznie twarde, ale na pewno nie bardzo miękkie. Idealnie sprawdzi się huśtawka drewniana. Maluszek z pewnością nie będzie chciał przez długie minuty z niej wychodzić.

Innym ciekawym rozwiązaniem, który sprawdzi się dla niemowląt już siedzących, to huśtawka typu kokon. Jest polecana rodzicom przez fizjoterapeutów, gdyż jej używanie nie niesie ze sobą niekorzystnych skutków dla fizjologicznego rozwoju dziecka – o ile zasypianie w niej nie stanie się domową rutyną. Kołysanie w kokonie pomaga niemowlętom się wyciszyć. Dodatkowym stymulatorem sensorycznym jest doświadczenie granic własnego ciała, które zostało otulone materiałem. Dla bezpieczeństwa lepiej, żeby dziecko miało możliwość trzymania nóg na ziemi (z tego względu huśtawka nie powinna być ona zawieszona zbyt wysoko).

Jak działa huśtawka elektryczna/automatyczna kołyska?

Huśtawka elektryczna dla niemowlaka to nic innego, jak zwykły produkt, który jednak nie wymaga zaangażowania ze strony rodzica. Działa na prąd lub na baterie. Po włączeniu mechanizm emituje niewielkie drgania lub wprawia taką kołyskę w odpowiedni ruch.

W ofercie sklepów (czy tych z zabawkami, czy z wyprawkami dla maluszków) znajdziemy modele, które mogą być przeznaczone już od pierwszych dni życia. Możesz mieć pewność, że są bezpieczne dla noworodków, jeżeli dysponują twardym materacem i rozkładają się zupełnie na płasko.

Pasy bezpieczeństwa i dodatkowe inne akcesoria do leżaczków i huśtawek dla niemowląt

To co poprawia bezpieczeństwo dziecka, niezależnie od modelu produktu, to certyfikaty i atesty. Wszystkie rzeczy przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci są rygorystycznie sprawdzane. Muszą być sprawne, niezawodne, wykonane z materiałów nietoksycznych i niepalnych. Dodatkowo spokojny odpoczynek dzieciom w domu zapewniają pasy bezpieczeństwa.

Noworodek jeszcze się sam nie przekręci, natomiast niemowlę może w każdej chwili posiąść umiejętność przewracania się z boku na bok, odpowiednie pasy przytrzymają je więc w pożądanej pozycji. Pasy przydadzą się ten podczas rozszerzania diety (o ile będziemy zmuszeni wykorzystywać leżaczek na tym początkowym etapie). Karmienie przebiegnie sprawniej, jeżeli dziecko będzie przypięte do fotelika.

Wśród dodatkowych akcesoriów do leżaczków, bujaczków czy huśtawek dla niemowląt można znaleźć takie elementy, jak lampki, pałąki z zabawkami, karuzele, pozytywki czy projektory. Nie są one konieczne, ale jedną z ich zalet jest fakt, iż potrafią umilić dziecku czas i dodatkowo działają na zmysły.

Bibliografia

 
  1. Huśtawka dla niemowlaka – jaka, od kiedy i czy dla wszystkich? – mamafizjoterapeuta, dostęp z dn. 16.10.2022
  2. Huśtawka dla niemowlaka – huśtawka hybrydowa – Sklep Odnarodzin.pl, dostęp z dn. 16.10.2022
Opublikowano: ; aktualizacja: 21.10.2022

Oceń:
0.0

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Pieluchy tetrowe kontra jednorazowe – co wybrać

 

Przepajanie niemowlaka – czy jest potrzebne? Czym przepajać niemowlaka?

 

Dyschezja – jak pomóc dziecku, jak odróżnić ją od kolki i kiedy mija?

 

Refluks u niemowlaka – objawy, przyczyny, leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego

 

Chrypka u dziecka – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na zachrypnięty głos dziecka

 

Dziecko spadło z łóżka – co robić? Jak zapobiegać upadkom z łóżka?

 

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie

 

Problemy z ciemiączkiem