Co jest potrzebne do chrztu? Akcesoria do chrztu

Zastanawiasz się, co trzeba kupić do chrztu? Nic dziwnego, że potrzebujesz wskazówek, w końcu chrzest to pierwszy sakrament i pierwsza ważna uroczystość w życiu dziecka. Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać, co jest konieczne, a jakie dodatkowe akcesoria do chrztu mogą się przydać. Zapraszamy do lektury.

Chrzest Święty – sakrament i tradycja

Chrzest Święty jest katolickim sakramentem, który ma na celu oczyszczenie każdego członka kościoła z grzechu pierworodnego. Chrzest to ponowne narodziny i uroczyste wstąpienie w szeregi dzieci Boga. Dlatego sakrament Chrztu Świętego jest dla katolików tak istotny. To zwykle również pierwsza poważna uroczystość dziecka, która sprzyja zapoznaniu z bliższa i dalszą rodziną. Dlatego rodzice stresują się i chcą, aby wszystko wypadło jak najlepiej.

Akcesoria do chrztu – co jest potrzebne

Do pierwszego sakramentu w życiu dziecka niezbędnych jest kilka rzeczy. Potrzebne będzie ubranko do chrztu, dodatkowo tzw. szatka do chrztu, świeca do chrztu oraz elementy dodatkowe jak np. zaproszenia na chrzest. Obecnie zwraca się uwagę, aby wszystko było spójne i do siebie pasowało. W końcu zdjęcia pozostają z nami na zawsze i są pamiątką również dla gości, których zaprosimy na chrzest.

Ubranko do chrztu – jakie wybrać?

Jedną z najważniejszych jest uroczyste ubranko w kolorze, białym, kremowym, z dodatkami w kolorze złota, srebra lub granatu (w przypadku chłopców). To zazwyczaj pierwszy tak elegancki komplet dziecka, więc rodzice poświęcają sporo czasu na wybór stylizacji. Warto pamiętać, że w przypadku niemowlaków i małych dzieci wygoda powinna być na pierwszym miejscu. Warto zwrócić uwagę, aby strój nie był szorstki, nie “gryzł” delikatnej skóry dziecka i nie krępował ruchów.

Szatka do chrztu

Szatka to nie ubranko, to dodatkowe akcesorium. Jest to zwykle bogato zdobiona chusteczka, na której wyhaftowana jest data i imiona dziecka, które przystępuje do chrztu. Tradycyjnie szatka do chrztu służy do wytarcia czółka dziecka po polaniu wodą. Według tradycji odpowiedzialna za zakup szatki do chrztu jest matka chrzestna, ale nie jest to sprawa obligatoryjna. Rodzice mogą samodzielnie zdecydować się na zakup zestawu do chrztu, aby wszystkie akcesoria do siebie pasowały.

Przeczytaj też: Jaki prezent na chrzest święty?

Świeca do chrztu – jaka powinna być?

Świeca do chrztu może być zindywidualizowana – można zamówić świecę na chrzest z imieniem, datą oraz dodatkowymi napisami. Ważne, aby świeca była ozdobna i wyposażona w okapnik (który zapewni zbieranie wosku po zapaleniu świecy i zapobiegnie zabrudzeniom). Warto zainwestować w świecę z pudełkiem, futerałem, który będzie idealnym miejscem do przechowywania świecy nie tylko przed i w trakcie uroczystości, ale również później. Dzięki futerałowi świeca do chrztu przez lata nie ulegnie zniszczeniu. Warto wspomnieć, że świeca, szatka i pudełko mogą być elementem spójnego zestawu.

Akcesoria i pamiątki chrztu – co jeszcze się przyda?

Poza absolutnie niezbędnymi akcesoriami warto rozważyć wianuszek do chrztu dla dziewczynki. Nierzadko mamy decydują się kupić opaskę do chrztu, gdyż jest miękka i wygodniejsza. Dla chłopców zwykle kupuje się czapkę do chrztu oraz muchę do chrztu. Wielu rodziców zaprasza gości oficjalnie i kupuje zaproszeni na chrzest, a cała uroczystość dokumentuje fotograf. Zdjęcia są doskonałą pamiątką chrztu nie tylko dla dziecka i rodziców, ale również gości. Pamiątka chrztu, jaką dziecko dostaje od rodziców chrzestnych lub dziadków to zwykle srebrny smoczek na chrzest, łańcuszek na chrzest lub akcesoria ze srebra lub złota (na przykład obrazki święte, pozytywki, figurki).






Opublikowano: ; aktualizacja: 05.04.2022

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Kształty i kolory

 

Guzek pod pachą u dziecka – co to może być?

 

Chwyt pęsetkowy – jak wygląda? Ćwiczenia na chwyt pęsetkowy

 

Ulewanie – jak żyć z ulewającym niemowlakiem?

 

SOS na podrażnioną skórę dziecka

 

Gorączka po szczepieniu – czy to normalne, kiedy zbijać i co podać?

 

Wysypka na twarzy i ciele u dziecka

 

Problemy z ciemiączkiem