Twoje dziecko ma problem z zaśnięciem? Sprawdź, jak mu pomóc skutecznie i bezpiecznie

Brak zdjęcia

mamazone.pl 23 stycznia 2024

Zdrowy sen stanowi podstawę prawidłowego rozwoju dziecka. Nocne wybudzenia, koszmary senne czy problemy z zaśnięciem sprawiają, że wypoczynek nie jest pełnowartościowy, a tym samym dziecko może rano obudzić się śpiące. Jak pomóc mu spokojnie zasnąć? Oto kilka bezpiecznych i w pełni skutecznych sposobów.

Przygotowanie odpowiedniej przestrzeni do snu

Pokój dziecka to jego małe królestwo. Urządźmy je tak, aby wspierał zarówno prawidłowy rozwój fizyczny oraz intelektualny, jak i zdrowy sen. Dobrym rozwiązaniem jest wydzielenie przestrzeni do zabawy oraz do spania. Ważne, aby w tej drugiej nie znajdowały się żadne zabawki ani innego rodzaju rozpraszacze. W przestrzeni do snu powinny natomiast stanąć łóżko i stolik nocny z lampką. Każdy dodatkowy element może przyczynić się do trudności w zasypianiu, gdyż skupiać będzie uwagę dziecka. Przestrzeń nocna powinna być więc w pełni uporządkowana, a pociecha musi się w niej czuć komfortowo.

Kluczem do sukcesu jest też wybór odpowiedniego materaca. Gdy dziecku jest niewygodnie, zwykle przewraca się z boku na bok, nie mogąc zasnąć. Dobrej jakości produkty znajdziemy w sklepie internetowym: https://sennamaterace.pl/, który jest autoryzowanym dystrybutorem marki Hilding. Są to materace z najwyższej półki, odpowiednie dla każdego wieku. Do łóżka dziecięcego świetnie sprawdzą się modele dostępne tutaj: https://sennamaterace.pl/107-materace-80x200. Dobierzmy również wysokiej jakości pościel, najlepiej przeciwalergiczną. Doskonałym rozwiązaniem będą delikatne, stonowane barwy, które nie dostarczają dodatkowych bodźców.

---

Lekki posiłek przed snem

Kolacja powinna być spożywana na 2-3 godziny przed snem. Ważne, aby był to lekkostrawny posiłek, który nie dostarcza dziecku zbyt dużo energii. Zrezygnujmy więc z różnego rodzaju słodkich produktów, takich jak chociażby płatki śniadaniowe, konfitury czy miód. Dobrze sprawdzą się one na śniadanie, ale na kolację wybierzmy coś wytrawnego. Przed snem dziecko nie powinno też zbyt dużo pić. Odpowiedni bilans nawodnienia w ciągu dnia sprawia, że maluch nie sięga tak chętnie po picie w porze wieczornej. W zupełności wystarczy, jeśli do kolacji wypije szklankę lekkiej herbatki albo wody. Unikajmy natomiast podawania soków, słodzonych napojów, a nawet kakao. Produkty te dostarczają sporych ilości cukru, który ma działanie pobudzające. Dobrze, aby dziecko późnym popołudniem nie sięgało po słodycze ani nawet owoce, które również zawierają duże ilości cukru.

Wyciszenie przed pójściem spać

Aby zapaść w błogi sen, trzeba się wyciszyć. Telewizor, komputer, telefon komórkowy, a nawet radio powinny być wyłączone już na 2 godziny przed pójściem spać. Małym dzieciom warto natomiast ograniczyć ilość zabawek interaktywnych przed snem, które również stanowią dodatkowy bodziec. Umysł musi się bowiem wyciszyć, w przeciwnym razie zacznie to robić dopiero po położeniu się do łóżka, przez co dziecko będzie zasypiać nawet kilkadziesiąt minut.

Wyciszenie obejmuje nie tylko rezygnację ze wszelkiego rodzaju elektroniki, ale także wybór odpowiedniej lektury do snu. Nie może być to książka, która budzi w dziecku nadmierne emocje, albo pochłania je bez reszty. Lekka, przystępna lektura to klucz do dobrego, pełnowartościowego snu. W przypadku niektórych dzieci warto nawet całkowicie zrezygnować z czytania w momencie, gdy malec jest już w łóżku. Jeśli widzimy, że każda książka angażuje go zbyt mocno, lepiej czytać w ciągu dnia bądź przed kąpielą.

Rezygnacja z dużej liczby drzemek

Niemowlaki i małe dzieci potrzebują spać w ciągu dnia, natomiast w przypadku starszaków czasami dobrym rozwiązaniem będzie ograniczenie dziennych drzemek. Pamiętajmy, że dziecko powinno wybudzać się z nich najpóźniej około godziny 14, tak aby spokojnie zasnąć pomiędzy 20-21. Jeśli dziecko zbyt dużo śpi w ciągu dnia, w nocy nie odczuwa już tak dużej potrzeby snu. Ten natomiast jest dla niego bardzo ważny, dlatego w dzień warto zaproponować dziecku różnego rodzaju aktywności, a następnie położyć je spać nieco wcześniej. Niestety, trudno ustalić w tym aspekcie jedną, konkretną regułę. Każde dziecko jest inne – bywa że z drzemki rezygnują już dwulatki, podczas gdy niektóre czterolatki wciąż jej potrzebują. Ważne natomiast, aby nie wpływały one w znaczącym stopniu na wypoczynek nocny, mocno go ograniczając. Jeśli pociecha potrzebuje się zdrzemnąć w dzień, zaproponujmy jej krótszy odpoczynek, trwający na przykład godzinę – zamiast dwóch czy trzech. Pozwoli to wypracować kompromis, a zarazem szybciej zasnąć wieczorową porą.

---

artykuł zewnętrzny

Opublikowano: ; aktualizacja: 23.01.2024

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Rozwój mowy dziecka – pierwsze słowa dziecka

 

Kolczyki lecznicze dla dzieci – kiedy i jak zdjąć?

 

Co robić, gdy dziecko bije?

 

Histeria dwulatka

 

Krew w moczu u dziecka – jakie są przyczyny krwiomoczu u dzieci?

 

Zgrzytanie zębami u małego dziecka

 

Synechia, czyli sklejenie warg sromowych – przyczyny, objawy, leczenie

 

Atopowe zapalenie skóry – objawy i pielęgnacja