Upławy czy prawidłowy śluz - sprawdź, jak je rozróżnić.

Ocena: 4.38/5 Głosów: 39
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Chcesz być panią swego zdrowia? Obserwuj bieliznę! Intymna wydzielina niesie ze sobą cenne informacje na temat twego stanu zdrowia.

Jeśli zaobserwujesz u siebie upławy, czyli nieprawidłową, inną niż zwykle wydzielinę z pochwy, udaj się koniecznie do ginekologa. Fot. Shutterstock
Jeśli zaobserwujesz u siebie upławy, czyli nieprawidłową, inną niż zwykle wydzielinę z pochwy, udaj się koniecznie do ginekologa.

Przyznajemy, że już samo słownictwo może zniechęcać do zgłębiania tematu - bo kto chciałby przyglądać się czemuś, co zostało ochrzczone "upławami" lub "wydzieliną"? Ale uprzedzenia na bok! Trzeba, dla własnego zdrowia, dokładnie obejrzeć to, co widać na bieliźnie. Tłumaczymy szczegółowo, kiedy można odetchnąć z ulgą, a kiedy trzeba interweniować.

Prawidłowy śluz szyjkowy

Pojawienie się wydzieliny z dróg rodnych nie musi oznaczać nic złego. Wprost przeciwnie: to normalne, że przez cały miesięczny cykl z pochwy wydostaje się tzw. śluz szyjkowy. W różnych fazach odgrywa różną rolę. Warto zawrzeć z nim bliższą znajomość. Nie tylko przyjrzeć się mu na bieliźnie, ale także wprowadzić dwa palce do pochwy i obejrzeć (oraz powąchać) to, co na nich znajdziesz. Nie kręć nosem, nie ma w tym nic niestosownego, to kolejna metoda poznawania własnego ciała i jego fizjologicznych procesów.

Zobacz animację, która pokazuje zmiany zachodzące w kobiecym organizmie podczas kolejnych faz cyklu miesiączkowego.

 

Upraszczając możemy wyróżnić dwa główne rodzaje śluzu: "płodny" i "niepłodny".

Śluz "płodny"

Przed owulacją i w trakcie jej trwania pojawia się w pochwie śluz zwany estrogennym lub płodnym (towarzyszy dniom płodnym). Zauważysz go mniej więcej 11 dnia cyklu (jeśli twój cykl jest regularny i 28-dniowy). Daje wyraźne uczucie wilgoci w pochwie i na bieliźnie. Jest bezbarwny, elastyczny i ciągliwy. Kiedy nabierzesz go na palce i oddalisz je od siebie, będzie się zachowywał i wyglądał jak surowe białko kurzego jaja - rozciągnie się między palcami. Gdy potrzesz palce o siebie zauważysz także, że jest dość śliski. Jest także bezwonny. Ten śluz jest przyjazny plemnikom. Zawiera substancje odżywcze, dzięki którym plemniki mogą dłużej czekać na  jajeczko. Ułatwia też plemnikom poruszanie się oraz chroni je przed kwaśnym środowiskiem kobiecej pochwy. Jak się łatwo domyślić, będzie zostawiał ślady na twojej bieliźnie tuż przed owulacją, w jej trakcie i trochę po - czyli mniej więcej od 11 do 18 dnia cyklu (to może się wahać w zależności od długości cyklu). Najwięcej zaobserwujesz go w samym środku cyklu. Niektóre kobiety skarżą się, że jest go tak dużo, iż mają wręcz uczucie wilgotnej bielizny.

Śluz "niepłodny"

W okresie po owulacji, aż do miesiączki możesz zaobserwować śluz gestagenny. Może pojawić się w pochwie i na bieliźnie także tuż po miesiączce, zanim wejdziesz w fazę płodną. Jego zadaniem jest blokować plemnikom podróż do macicy. Jest dużo bardziej lepki i kleisty od śluzu estrogennego. Nie daje poczucia wilgoci. Może być mętny. Ma białawy lub żółtawy kolor. Nie jest przezroczysty, ciągliwy ani elastyczny. Jeśli nabierzesz go na palce i oddalisz je od siebie, część śluzu zostanie na jednym palcu a część na drugim. Nie jest obfity, ale na bieliźnie pozostawia białawe naloty, szczególnie widoczne w samym środku majtek - w miejscu, w którym bielizna styka się z ujściem pochwy.

Upławy

Chociaż "upławy", bywają czasem używane jako synonim słowa "wydzielina", to warto wiedzieć, że ich znaczenie jest węższe i oznaczają "wydzielinę nieprawidłową". Tak więc ginekolog pytając cię o "upławy", pyta o śluz nieprawidłowy, odmienny od tego, jaki zwykle oglądasz na bieliźnie.

Kobieca pochwa nigdy nie jest jałowa, czyli wolna od bakterii. I dobrze bo wiele z nich pracuje na naszą korzyść. Na przykład pałeczki kwasu mlekowego to wewnętrzna armia, która chroni nasze zdrowie intymne - trzyma w szachu inne mikroby. Jeśli jednak ilość pałeczek kwasu mlekowego spada lub do pochwy dostanie się drobnoustrój, silniejszy od naszych wojowników, w pochwie zaczynają namnażać się wrogie drobnoustroje. I zaczynają się kłopoty. Świadczą o nich między inny zmiany w wyglądzie śluzu.


Czytaj na drugiej stronie: upławy czy prawidłowa wydzielina - sprawdź, jak je rozróżnić.

Tematy: cykl miesiączkowy, grzybica pochwy, upławy, rzęsistkowica, bakteryjne zapalenie pochwy, rzęsistkowe zapalenie pochwy, choroby weneryczne, śluz szyjkowy, rzeżączka

Komentarze