Swędzenie pochwy w ciąży – przyczyny świądu warg sromowych i sromu

Swędzenie pochwy w ciąży spowodowane jest podrażnieniem, nadmierną suchością, zaburzeniami flory bakteryjnej. Przyczyną świądu sromu u ciężarnych bywają także infekcje intymne (zakażenie bakteryjne lub grzybica pochwy). Pojawia się wówczas nie tylko swędzenie miejsc intymnych, ale także upławy. Ryzyko zapalenia pochwy w ciąży jest duże ze względu na zachodzące w tym czasie zmiany hormonalne. Leczenie swędzenia warg sromowych i pochwy wymaga konsultacji z lekarzem (wszelkie domowe sposoby są niewskazane).

Swędzenie pochwy w ciąży – jakie są możliwe przyczyny?

Ciąża znacząco zmienia gospodarkę hormonalną kobiety. Na skutek tych zmian dochodzi do wzrostu pH pochwy. Odczyn zmienia się z kwaśnego (pH 3,5) na bardziej zasadowy. Wzrasta również temperatura i wilgotność. Wszystkie te czynniki sprzyjają rozwijaniu się nieprawidłowych patogenów, co prowadzi do zapalenia pochwy, które stanowi najczęstszą przyczynę świądu sromu.

Stan zapalny pochwy objawia się najczęściej przez:

  • świąd pochwy,
  • pieczenie pochwy,
  • zaczerwienienie pochwy,
  • ból okolic intymnych.

Swędzenie pochwy w ciąży może być także spowodowane noszeniem zbyt ciasnej, niedopasowanej bielizny. Uciskający materiał łatwo obciera skórę, a mała przewiewność zwiększa wilgotność okolicy krocza i sprzyja podrażnieniom pochwy i okolic.

Uporczywe swędzenie okolic intymnych może pojawić się przy zmianie stosowanych kosmetyków lub proszków, detergentów do prania. Do infekcji intymnych oprócz ciąży predysponuje cukrzyca. Dlatego przyszłe mamy, które chorują na cukrzycę, powinny wykazać się dużą czujnością i stosować profilaktykę, aby zapobiec pojawieniu się infekcji pochwy w ciąży.

Swędzenie warg sromowych – grzybica czy infekcja bakteryjna?

Najczęstszą przyczyną zapalenia pochwy w ciąży jest infekcja spowodowana przez grzyb Candidia albicans i inne gatunki tego rodzaju. Typowe objawy grzybicy pochwy w ciąży to:

  • świąd sromu,
  • ból przy oddawaniu moczu,
  • białe upławy z pochwy o konsystencji serowatej (o neutralnym zapachu),
  • zaczerwieniona pochwa,
  • pęknięcia błony śluzowej,
  • ból przy stosunku (dyspareunia).

Nieprzyjemny zapach z pochwy najczęściej towarzyszy bakteryjnej waginozie. W tym rodzaju zakażenia fizjologiczna flora bakteryjna pochwy, czyli pałeczki kwasu mlekowego, zostają wyparte przez inne gatunki bakterii. Bakteryjnemu zapaleniu pochwy często towarzyszą bardzo skąpe dolegliwości w postaci swędzenia warg sromowych i podrażnienia. Dominującym objawem jest pojawienie się rzadkich, białawych upławów z pochwy o intensywnym rybim zapachu.

Przyczyną zapalenia pochwy w ciąży może być również rzęsistek pochwowy lub bakterie tj. paciorkowce czy E.coli. Aby jednak rozpoznać takie zakażenie, należy wykonać posiew wymazu z pochwy. W przypadku zaobserwowania świądu, bólu sromu, upławów lub pieczenia pochwy w ciąży, należy jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem w celu zastosowania odpowiedniego leczenia.

Świąd sromu przy zapaleniu pochwy w ciąży – jak leczyć?

W przypadku zaobserwowania swędzenia miejsc intymnych i innych niepokojących objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Leczenie zapalenia pochwy w ciąży należy zacząć jak najszybciej, by zapobiec ewentualnemu szerzeniu się zakażenia. Niedoleczona infekcja pochwy do czasu porodu może skutkować przeniesieniem patogenów na dziecko. Dlatego w przypadku pojawienia się pieczenia i swędzenia pochwy w ciąży trzeba zastosować odpowiednie leczenie. Domowe sposoby na grzybiczą infekcję intymną nie przynoszą rezultatów.

Często lekarz tylko na podstawie dokładnego badania ginekologicznego może postawić diagnozę. Czasem konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, takich jak określenie pH pochwy za pomocą papierka lakmusowego lub pobranie wymazu z pochwy na posiew.

Jak przebiega leczenie grzybicy pochwy? Leki na grzybicę pochwy w ciąży stosuje się miejscowo. Są to odpowiednie kremy i globulki zawierający lek przeciwgrzybiczy. Nie zagrażają one zdrowiu dziecka. W leczeniu bakteryjnej waginozy wykorzystuje się preparaty z metronidazolem stosowanym dopochwowo oraz globulkami z pałeczkami kwasu mlekowego. Bakteryjne zapalenie pochwy w ciąży leczy się antybiotykami najczęściej również stosowanymi miejscowo. W przypadku współistniejącej cukrzycy należy ściśle kontrolować glikemię i stosować profilaktykę zakażeń pochwy w ciąży.

Podczas infekcji pochwy partner seksualny nie wymaga leczenia. Ważne jednak jest zachowanie odpowiedniej higieny, aby zapobiec kolejnym zakażeniom.

Jak zapobiegać infekcjom intymnym w ciąży?

Swędzeniu okolic intymnych towarzyszącego infekcjom pochwy w ciąży najlepiej zapobiegać, niż je leczyć. Dlatego warto zadbać o odpowiednio dopasowaną, nieuciskającą bieliznę, która zapewni komfort oraz odpowiednią przewiewność. Należy często dokładnie się podmywać, używając najlepiej preparatów o pH kwaśnym, dostosowanym do okolic intymnych czyli ok. 3,5.

Jeśli kobiecie dokucza nadmierna suchość pochwy w ciąży, należy stosować odpowiednie preparaty nawilżające. Kosmetyki perfumowane, o nieodpowiednim składzie i pH mogą tylko nasilić podrażnienia i świąd pochwy w ciąży. W celu zapewnienia odpowiedniej flory bakteryjnej oraz kwaśnego pH w pochwie można stosować dopochwowe preparaty, w postaci globulek, zawierające pałeczki kwasu mlekowego. Przywracają one prawidłową kolonizację pochwy zmniejszając ryzyko wystąpienia zakażeń.

W celach profilaktycznych wykonywane jest podczas ciąży badanie czystości pochwy. Polega ono na pobraniu wacikiem wymazu z pochwy oraz jego posiewie. Ocenia się w ten sposób rodzaj flory bakteryjnej w pochwie oraz można wdrożyć ewentualnie leczenie. Pomiędzy 33. a 37. tygodniem ciąży wykonywane jest jeszcze jedno badanie na obecność w pochwie paciorkowca beta-hemolizującego grupy A. Zakażenie to zazwyczaj bezobjawowe może przenosić się na dziecko podczas porodu. Badanie pozwala na podjęcie odpowiednich kroków, aby zapobiec przeniesieniu zakażenia na noworodka.

Opublikowano: ; aktualizacja: 07.06.2023

Oceń:
0.0

Weronika Węgrzynowska

Lekarz

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie lekarz stażysta w szpitalu w Łowiczu.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Ból podczas stosunku i ból po stosunku w ciąży – jakie są przyczyny?

 

Czosnek w ciąży – czy można jeść czosnek w ciąży?

 

Joga w ciąży – czy to dobry pomysł?

 

Żylaki sromu w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

 

Zamartwica płodu (okołoporodowa, wewnątrzmaciczna) – co to znaczy i jakie są skutki?

 

Ból pochwy w ciąży – przyczyny kłucia i bólu w pochwie w czasie ciąży

 

Infekcje pochwy w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

 

Grzybica pochwy w ciąży – leki i sposoby leczenia objawów grzybicy