Białe upławy w ciąży – obfite, grudkowate, serowate, wodniste – jakie są przyczyny?

Białe upławy we wczesnej ciąży lub w późniejszych jej etapach zwykle budzą niepokój. Z reguły biała wydzielina w ciąży jest fizjologiczną reakcją organizmu. Czasami zdarza się jednak, że nieprawidłowy biały śluz z pochwy może świadczyć o zakażeniu bakteryjnym lub grzybiczym. W czasie ciąży może także dojść do pojawienia się żółtych, brązowych lub zielonych upławów.

Wydzielina z pochwy w ciąży – czy to normalne?

Cykliczne zmiany wyglądu, ilości i charakteru śluzu występują u każdej zdrowej kobiety w wieku rozrodczym. Decydującą rolę odgrywa tutaj wydzielanie hormonów w czasie cyklu miesięcznego. W pierwszej fazie cyklu (faza folikularna) następuję u kobiety wzrost stężenia estrogenów, co przekłada się na wzrost produkcji śluzu.

Tuż przed owulacją wydzielina z pochwy jest przezroczysta i rozciągliwa, co ułatwia przedostawanie się plemników w kierunku komórki jajowej, a tym samym zapłodnienie. Następnie, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, dochodzi do wzrostu stężenia progesteronu, który zmienia śluz z pochwy na mętny, nierozciągliwy.

W ciąży również dochodzi do dużych zmian hormonalnych w organizmie kobiety, co ma odbicie w wyglądzie oraz ilości wydzielanego śluzu. Z reguły wydzielina w ciąży jest bardziej obfita, co nie powinno niepokoić.

Problemem mogą być natomiast upławy w ciąży. W tym szczególnym czasie kobieta jest bowiem szczególnie narażona na infekcje intymne, co wynika ze zmiany pH pochwy z kwaśnego na zasadowe. To z kolei jest bardziej przyjazne niekorzystnym mikroorganizmom.

Jednym z objawów zakażenia dróg rodnych ciężarnej są białe upławy. Spośród najczęściej występujących zakażeń, których konsekwencją są białe upławy z pochwy wymienić można waginozę bakteryjną oraz zakażenie grzybicze. Inne zakażenia powodujące upławy w czasie ciąży to rzeżączka, rzęsistkowica, zakażenie wywołanie przez Chlamydię.

Sprawdź też: Wodnisty śluz przed okresem – co oznacza?

Czy biały śluz w ciąży jest prawidłowy?

Wiele kobiet skarży się na upławy w pierwszych tygodniach ciąży. Warto jednak wiedzieć, jak powinna wyglądać prawidłowa wydzielina z pochwy w ciąży, aby odróżnić fizjologiczny śluz i nieprawidłowe białe upławy.

Fizjologicznie w tym okresie może dojść do zwiększenia jego wydzielania, śluz podczas ciąży jest najczęściej biały, czasem nieco żółty, niezbyt gesty. Biały śluz w ciąży z reguły nie ma zapachu lub zapach ten jest bardzo delikatny.

Prawidłowo wydzielina ta nie powoduje uczucia pieczenia czy swędzenia, nawet, jeśli jest bardzo obfita. Pełni ona w ciąży bardzo ważną rolę. Śluz po zapłodnieniu, stając się gęstszy zamyka kanał szyjki macicy, czym chroni przed przedostawaniem się tam bakterii z pochwy. Biała, obfita wydzielina w ciąży jest więc zjawiskiem zupełnie normalnym i jeśli nie towarzyszą jej inne cechy nie powinna budzić niepokoju.

Białe, galaretowate upławy po koniec ciąży mogą być w rzeczywistości odchodzącym czopem śluzowym, co stanowi zwiastun zbliżającego się porodu.

Białe upławy w ciąży – grzybica i bakteryjne zapalenie pochwy

Waginoza bakteryjna (czyli bakteryjne zapalenie pochwy) jest chorobą dotykającą kobiety dość często. Istota zakażenia polega na zmniejszeniu ilości prawidłowej flory bakteryjnej pochwy na rzecz rozwoju innych niekorzystnych bakterii. W bakteryjnym zapaleniu pochwy występują upławy koloru szaro-białego lub mlecznego.

Mleczne upławy w ciąży mają bardzo charakterystyczny, intensywny „rybi” zapach. Nieprzyjemny zapach z pochwy nasila się po stosunku. Upławy te mają jednorodną, rzadką, płynną konsystencję. Podrażnienie ścian pochwy, swędzenie czy ból nie występuje. Zdarza się, że choroba ta przebiega u kobiet w ciąży bezobjawowo. Leczenie polega na zastosowaniu odpowiedniego antybiotyku doustnie lub w żelu/kremie dopochwowym.

Drugą ważna przyczyną białych upławów w ciąży może być zakażenie grzybicze (najczęściej jest to kandydoza – wywoływana przez grzyby z gatunku Candida Albicans). Kobiety ciężarne są bardziej podatne na rozwój grzybicy pochwy. Czasem grzybica pochwy przebiega bez objawów, ale w większości przypadków występują białe, serowate upławy z pochwy. Upławy te nie mają zapachu. Oprócz grudkowatych upławów go występuję ból oraz swędzenie pochwy, czasem też ból przy oddawaniu moczu. W leczeniu stosuje się odpowiednie leki przeciwgrzybicze.

Upławy w ciąży – ropne, pieniste, gęste – co to znaczy?

Zdarza się, że upławy podczas ciąży mogą mieć inny kolor. Czasami po kolorze nieprawidłowej wydzieliny z pochwy można podejrzewać jej przyczynę.

Żółte lub zielone upławy w ciąży, często pieniste z uczuciem bólu oraz świądem, charakterystyczne są dla zakażenia rzęsistkiem pochwowym, czyli rzęsistkowicy. Dodatkowo występuje tutaj pieczenie cewki moczowej i ból przy oddawaniu moczu.

Żółte upławy w ciąży mogą wystąpić w przypadku zakażenia dróg moczowo-płciowych wywołanego przez Chlamydie. Nieprawidłowa wydzielina z pochwy w tym przypadku jest koloru żółtawego, ropna, lub śluzowo-ropna. Dodatkowo może wystąpić pieczenie przy oddawaniu moczu, ból brzucha, gorączka oraz krwawienie po stosunku.

Podobne objawy oraz ropna, żółta wydzielina występują w przypadku zakażenia bakterią Neisseria gonorrhoeae, czyli rzeżączki. Brązowe upławy w ciąży mogą wynikać z obecności domieszki krwi w wydzielinie. We wczesnej ciąży może być to tzw. plamienie implantacyjne, związane z zagnieżdżaniem się zarodka w mięśniu macicy. Inną przyczyną może być podrażnienie dróg rodnych np. w czasie niewielkiego urazu i związane z nim krwawienie.

Krwawienie czy plamienia w ciąży mogą być objawem poważniejszych problemów jak zagrażające poronienie czy ciąża ektopowa, dlatego wymagają skonsultowania się z lekarzem ginekologiem.

Biała wydzielina – jak zapobiegać jej w czasie ciąży?

Mikroflora pochwy w ciąży ulega naturalnym zmianom. Dochodzi do zmniejszenia korzystnych bakterii kwasu mlekowego i podwyższenia jej pH, co sprzyja zasiedlaniu pochwy prze bakterie chorobotwórcze. Zmiany te wpływają na zwiększone ryzyko zakażeń pochwy u kobiet w ciąży.

W zapobieganiu infekcjom dróg rodnych, a tym samym patologicznym upławom z pochwy i innym nieprzyjemnym objawom im towarzyszącym podstawowe znaczenie ma właściwa higiena tych okolic. Można stosować odpowiednie dla ciężarnych płyny do higieny intymnej. Polecane są zwłaszcza te, zawierające kwas mlekowy, który zmniejsza ryzyko zakażeń.

Należy również zadbać o odpowiednią zróżnicowaną dietę dostarczającą organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów, co wzmocni odporność.

Bibliografia

 
  1. Bręborowicz G., Medycyna matczyno-płodowa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa:2012, s.365-393
  2. Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa:2010
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Magdalena Rolek

lekarz

Studentka ostatniego roku Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Działa w kole naukowym przy Katedrze i Klinice Pediatrii ŚUM. Współautorka prac prezentowanych na wielu konferencjach. Szczególnie interesuje się endokrynologią oraz neurologią wieku rozwojowego.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Yerba mate w ciąży – czy można pić?

 

Późne rodzicielstwo – zagrożenia dla matki i dziecka

 

Żółte upławy w ciąży – co oznacza żółty śluz w ciąży?

 

Co na ból kręgosłupa w ciąży?

 

Metaliczny posmak w ustach w ciąży – przyczyny i leczenie

 

Upławy w ciąży – przyczyny, objawy, sposoby

 

Niemieckie imiona męskie i żeńskie dla dzieci

 

Badanie moczu w ciąży - interpretacja