3 miesiąc ciąży

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nadal mogą cię nie odstępować dolegliwości typowe dla początków ciąży. Ale łatwo o nich zapominasz, gdy tylko pomyślisz sobie o tym małym człowieczku w twoim brzuchu. W tym miesiącu podejrzysz go na USG.

To, kiedy zaokrągli się twój brzuch, zależy m.in. od budowy twojego ciała.
To, kiedy zaokrągli się twój brzuch, zależy m.in. od budowy twojego ciała.

Musisz to przetrwać. Jeszcze ten miesiąc i powinno być lepiej. Kończą się twoje zmagania z niepewnym żołądkiem czy notoryczne zmęczenia. Pozostaje jeszcze huśtawka nastrojów, ale będzie ci ona towarzyszyła pewnie do końca ciąży. Jeśli ponownie zyskałaś kontrolę nad swoim żołądkiem, mogą pojawić się zachcianki. Ulegaj im. Masz ochotę na lody i zjadasz ich cały kubełek? Widocznie twój szkrab potrzebował wapnia z mleka i węglowodanów. Chcesz pomidory na śniadanie, obiad i kolację? Może maluchowi brakuje potasu i właśnie w ten sposób się go domaga. Zresztą te ciążowe zachciewajki są fajnym elementem życia kobiety z brzuszkiem. Będziesz je wspominała latami.

Ciąg dalszy badań

W tym miesiącu czeka cię niezwykle ważne badanie - USG. Między 11. a 14. tygodniem życia sprawdzana jest tzw. przyzierność karkowa. Tak diagnozuje się ewentualne wady rozwojowe dziecka, w tym zespół Downa. Podczas tego badania lekarz określi również wiek płodu, tzn. poda termin porodu wynikający z pomiaru dziecka. Bardzo prawdopodobne, że będzie on zbieżny z tym, który masz wyliczony z miesiączki.

Być może jeszcze nie widać, że jesteś w ciąży. Twój brzuszek zaokrągli się później, jeśli to twoja pierwsza ciąża albo gdy masz drobną budowę. Za to większe i pełne piersi wyraźnie pokazują, że wkrótce będziesz mamą.

Ciąża w pracy

Jeśli chcesz korzystać z przywilejów kobiety ciężarnej, jakie gwarantuje ci kodeks pracy, przedstaw pracodawcy zaświadczenie o ciąży. Nie musi być na specjalnym druku. Powinien je wystawić lekarz, może być nawet od internisty. Pamiętaj, że ewentualne zwolnienie lekarskie powinno mieć odpowiedni symbol, byś mogła otrzymać 100-procentowe wynagrodzenie.

Najgorsze za tobą

Co słychać u maleństwa? Choć fika koziołki w twoim brzuchu, ty tego jeszcze nie czujesz. Dziecko jest już wielkości dużego jaja (ma ok. 7 cm). Kończy się pierwszy trymestr ciąży, a co za tym idzie - na finiszu jest tzw. organogeneza, czyli tworzenie niezbędnych narządów i organów dziecka. Po 13. tygodniu możesz powiedzieć sobie "uffffff" - ten najtrudniejszy okres masz już za sobą. Teraz maleństwo będzie już tylko doskonaliło swój rozwój i nabierało masy ciała. Także ty przestaniesz się borykać z początkowymi dolegliwościami.

Co się dzieje w 3. miesiącu ciąży? Tłumaczy ginekolog:

Tematy: test PAPPA, kalendarz ciąży, USG w ciąży, zachcianki w ciąży

Komentarze