2 miesiąc ciąży

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Pod twoim sercem zacznie bić drugie, malutkie. I od tego czasu już zawsze będzie biło dla ciebie, a twoje dla niego. Narodzi się miłość. Jedyna w swoim rodzaju, wyjątkowa. Bo bezwarunkowa i bezbrzeżna.

Od twojej kondycji zależy zdrowie i rozwój dziecka.
Od twojej kondycji zależy zdrowie i rozwój dziecka.

Pewnie zrobiłaś już sobie test ciążowy. Dwie kreski zapowiadają wielką rewolucję w twoim organizmie, ciele i... życiu. Jeszcze tylko biegnij do ginekologa, by potwierdził tę radosną wiadomość. Może zaleci ci wykonanie badania krwi, które wykaże, że jesteś w ciąży (wystarczy określić poziom hormonu - gonadotropiny kosmówkowej - hCG) albo pierwszego USG.

Pierwsze objawy ciąży

Już wkrótce sama zaczniesz odczuwać pierwsze oznaki ciąży. Pewnie jako pierwsze odezwą się piersi - możesz na nich zauważyć siateczkę naczyń krwionośnych, prześwitujących przez skórę. Staną się też obrzmiałe i bardzo drażliwe na dotyk. Rano możesz odczuwać nudności. Czasem mogą zaatakować cię wymioty. Nie zdziw się, jeśli opuści cię apetyt i w pierwszych tygodniach zamiast przybierać na wadze, schudniesz. Staraj się jeść rozsądnie - posiłki powinny być urozmaicone, regularne i w małych porcjach. Twoja dieta jest teraz niezwykle ważna, bo dziecko tworzy swój organizm - potrzebuje więc jak najlepszego "budulca". Nie zapominaj o łykaniu kwasu foliowego, który zapobiega wadom wrodzonym.

Na pewno dopadnie cię zmęczenie, i to takie nie do opanowania. Możesz spać niemal całą dobę. Tak twój organizm domaga się odpoczynku niezbędnego do zyskania sił, by utrzymać nowe życie.

Co dzieje się w drugim miesiącu ciąży? Wyjaśnia ginekolog:

 

Ważne badania

Podczas pierwszej wizyty ginekolog zapewne zalecił ci wykonanie wielu badań, których wyniki są ważne w czasie ciąży. Wszystkie będzie skrupulatnie notował w twojej karcie ciąży - teraz najważniejszym twoim dokumencie. Oprócz rutynowych badań, tzn. takich, które będziesz musiała wykonywać co miesiąc, czyli morfologii krwi, analizy moczu, badania ciśnienia krwi i określenia wagi, czeka cię kilka innych niezbędnych. Z krwi należy określić przeciwciała przeciwróżyczkowe, przeciwko toksoplazmozie, oznaczyć WR (w kierunku kiły) i antygen Hbs (wykrywa nosicielstwo żółtaczki zakaźnej) - te dwa ostatnie badania będą czekały cię także pod koniec ciąży. Duża ilość przeciwciał świadczy o tym, że przeszłaś te choroby lub np. byłaś szczepiona przeciwko różyczce przed ciążą. Ich obecność sprawia, że chronią one ciebie i dziecko przed ponownym zachorowaniem. Lekarz pobierze też materiał do cytologii oraz posiewu. To nie koniec wizyt w przychodni. Jeśli masz chorobę przewlekłą, koniecznie umów się na wizytę do lekarza. Bardzo prawdopodobne, że będziesz miała na nowo ustaloną dawkę leków. Odwiedź też dentystę, bo stany zapalne zębów mogą być w ciąży groźne. Ważne, byś zapanowała nad swoim zdrowiem. Teraz twoja kondycja jest najważniejsza. Od niej zależy także prawidłowy rozwój i wzrost dziecka.

Jeśli zdecydujesz się podejrzeć dziecko na USG, zrób to po 21. dniu od zapłodnienia, czyli pod koniec 2. miesiąca. Wtedy zobaczysz na małym ciałku pulsującą kropeczkę. To serduszko. Jest już uformowane i bije około 60-70 uderzeń na minutę. To będzie niezwykle wzruszająca chwila. Poza tym maleństwo przede wszystkim się rozwija - buduje nowe narządy i to w błyskawicznym tempie. Ale też rośnie - każdego dnia o ok. 1 mm.

Tematy: kalendarz ciąży, objawy ciąży, test ciążowy, badania w ciąży

Komentarze