Syrop na kaszel dla dziecka – rodzaje syropów, syropy na kaszel suchy i mokry

Kaszel u dziecka może mieć różne podłoże, jednak zawsze budzi niepokój wśród rodziców. Zanim zdecydujemy się na podanie mu syropu na kaszel, warto podjąć się obserwacji i ocenić, czy dziecko ma ma kaszel suchy czy mokry. W doborze terapii pomocne jest również określenie jego przyczyny, inne syropy będą bowiem pomocne w kaszlu alergicznym a inne spowodowanym infekcją np. wirusową. Jakie syropy na kaszel dla dzieci są dostępne w naszych aptekach? Kiedy i jaki syrop wybrać? Poznaj odpowiedzi!

Skąd się bierze kaszel u dziecka?

Kaszel to nic innego jak reakcja obronna naszego organizmu. Ma on na celu przede wszystkim usunięcie zanieczyszczeń, które z jakiegoś powodu znajdują się w drogach oddechowych. Warto o tym pamiętać, chociażby ze względu na fakt, iż nie każdy kaszel powinien być hamowany.

Jakie mogą być przyczyny kaszlu u dziecka? Często suchy, uporczywy kaszel suchy, który następnie przekształca się w kaszel mokry stanowi jeden z pierwszych objawów infekcji dróg oddechowych. Może on jednak świadczyć również o alergii wziewnej lub pokarmowej, astmie oskrzelowej czy chorobie refluksowej przełyku. Czasem również kaszel pojawia się gdy otaczające nas powietrze jest zanieczyszczone lub zbyt suche. Z kolei kaszel mokry jest typowy dla infekcji układu oddechowego, zarówno o charakterze wirusowym jak i bakteryjnym oraz takich chorobach jak mukowiscydoza czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (diagnozowana u osób dorosłych).

Prawidłowe rozpoznanie rodzaju kaszlu u dziecka ma kluczowe znaczenie w powodzeniu terapii. Dopiero po określeniu jego charakteru możliwe jest dobranie odpowiedniego syropu na kaszel.

Rodzaje kaszlu

Określenie rodzaju kaszlu ma istotne znaczenie w doborze leków, które mają za zadanie złagodzić występujące u dziecka objawy. Inne działanie lecznicze wykazują bowiem syropy na kaszel mokry, a inne syropy na kaszel suchy. U dzieci najczęściej możemy spotkać:

  • kaszel suchy – inaczej określany jako bezproduktywny. Jak już wspomnieliśmy, zwykle występuje na początku infekcji dróg oddechowych, a także w przypadku alergii, astmy oskrzelowej, a nawet zwykłego podrażnienia gardła spowodowanego suchym lub zanieczyszczonym powietrzem;
  • kaszel mokry – zwykle związany z chorobami dróg oddechowych takich jak przeziębienie, ale również zapalenie oskrzeli lub płuc. W przypadku tego rodzaju kaszlu u dziecka zwykle występują dodatkowe objawy, takie jak gorączka, ból głowy, katar czy ból gardła.
  • kaszel napadowy – suchy kaszel, którego napady trudno zahamować, charakterystyczny dla alergii i astmy oskrzelowej;
  • kaszel szczekający, świszczący – typowy dla stanów zapalnych krtani, występujących zwłaszcza u dzieci poniżej 5. roku życia.

W przypadku dwóch ostatnich rodzajów kaszlu leczeniem z wyboru są preparaty wziewne, często na bazie glikokortykosteroidów, o działaniu rozkurczowym. Natomiast gdy u dziecka występuje kaszel mokry lub kaszel suchy – z powodzeniem możemy zastosować odpowiednio dobrane syropy na kaszel.

Co na wyciszenie kaszlu u dziecka? Najlepsze syropy na kaszel suchy

Suchy kaszel, jeżeli jest spowodowany infekcją lub podrażnieniem dróg oddechowych wymaga przede wszystkim odpowiedniego ich nawilżenia. Z tego względu, na suchy kaszel u dzieci, nawet tych najmłodszych, doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju preparatu o działaniu nawilżającym i powlekającym błonę śluzową gardła. Wśród najbardziej polecanych syropów na kaszel dla najmłodszych są te, które bazują na ekstraktach roślinnych, takich jak:

  • wyciąg z porostu islandzkiego;
  • wyciąg z korzenia prawoślazu;
  • wyciąg z babki lancetowatej.

By dodatkowo wzmocnić organizm dziecka w walce z infekcją, warto szukać syropów, które oprócz wspomnianych składników zawierają również substancje wspierające układ odpornościowy, takie jak:

  • ekstrakt z aronii;
  • sok z czarnej porzeczki;
  • sok lub ekstrakt z czarnego bzu;
  • witaminę C;
  • miód (nie tylko łagodzi kaszel, ale pomaga również w bólu gardła).

Jeżeli częstotliwość kaszlu jest duża i utrudnia on dziecku sen, wieczorem można u dzieci zastosować syrop zawierający składniki chemiczne, które wyłączają niejako odruch kaszlu, dzięki czemu dziecko ma szansę na spokojny sen. Popularne składniki syropów przeciwkaszlowych to:

  • lewodropropiozyna;
  • dekstrometorfan;
  • butamirat;
  • kodeina.

W ich przypadku jednak występują pewne ograniczenia wiekowe – lewodropropiozyny nie należy stosować u dzieci poniżej 2. roku życia, a kodeiny u dzieci poniżej 12. roku życia.

Bez względu na to, na który z preparatów się zdecydujemy, warto zwrócić uwagę na to by był bez dodatku cukru, zwłaszcza jeżeli mamy zamiar podawać go bardzo małym dzieciom.

Co na uporczywy kaszel u dzieci? Najlepsze syropy na kaszel mokry

Główną przyczyną mokrego kaszlu u dzieci jest zalegająca w obrębie górnych i dolnych dróg oddechowych wydzielina. Może to być zarówno flegma produkowana bezpośrednio w oskrzelach jak również ściekający do gardła katar (zwłaszcza u najmłodszych, którzy mają problem ze skutecznym wydmuchaniem nosa). W przypadku kaszlu mokrego kluczowe jest zastosowanie leków, które pozwolą na szybkie i sprawne usunięcie z dróg oddechowych wydzieliny, która mogłaby stać się pożywką dla patogennych drobnoustrojów. Z tego względu rodzice powinni sięgnąć po syropy na kaszel zawierające składniki o działaniu rozrzedzającym zalegającą wydzielinę i ułatwiającym jej odkrztuszanie oraz zmniejszającym produkcję śluzu.

W przypadku najmłodszych są to między innymi:

  • wyciąg z bluszczu pospolitego – skuteczny i bezpieczny środek wykrztuśny;
  • wyciąg z ziela tymianku – o działaniu wykrztuśnym, sprawdza się zwłaszcza w przypadku infekcji w obrębie górnych dróg oddechowych;
  • ambroksol – ułatwiający wykrztuszanie, dla dzieci już powyżej 1. roku życia.

Z kolei u dzieci, które ukończyły 2. rok życia możemy sięgnąć po takie składniki syropów na kaszel dla dzieci jak:

  • karbocysteina – mukoregulator o działaniu przeciwzapalnym;
  • erdosteina – substancja rozrzedzająca wydzielinę;
  • N-acetylocysteina – kolejna substancja o działaniu mukolitycznym;
  • bromheksydyna – ułatwiająca transport zalegającej wydzieliny,

Pamiętajmy, że każdy syrop powinien być podawany dziecku zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku syropów na kaszel mokry należy pamiętać, by ostatnią dawkę podawać najpóźniej w godzinach popołudniowych. W przeciwieństwie do syropów na kaszel suchy, nie wyciszają one, lecz pobudzają odruch kaszlu z odkrztuszaniem wydzieliny.

By zalegająca wydzielina szybciej została usunięta z dróg oddechowych i mokry kaszel u dziecka minął warto dodatkowo:

  • zadbać o odpowiednie nawodnienie dziecka;
  • stosować inhalacje z soli hipertonicznej (działają sekretolitycznie);
  • nawilżać powietrze w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko;
  • oklepywać plecy malucha;
  • dbać o regularne usuwanie kataru (jeżeli dziecko nie umie dmuchać należy pamiętać o odciąganiu go).

Bibliografia

 
  • Doniec Z., Mastalerz-Migas A., Krenke K., Mazurek H., Bieńkowski P., Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ. Lekarz POZ. 2016;2(4):305-321;
  • Wajda B., Algorytmy postępowania w kaszlu u dzieci, Pediatria po Dyplomie, 2018/05;
  • Wawrzuta D., Kuchar E., Kaszel produktywny u dzieci, Lekarz POZ, 1/2021.
Opublikowano: ; aktualizacja: 20.03.2024

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Ortokorekcja wad wzroku u dzieci – na czym polega, ile kosztuje, czy jest bezpieczna?

 

Powiększone migdałki u dziecka – jakie są przyczyny, objawy, skutki i jak leczyć?

 

Ból zęba u dziecka – co oznacza, jak leczyć, czy są domowe sposoby?

 

Alienacja rodzicielska – czym jest i gdzie szukać pomocy?

 

Ból żołądka u dziecka – jakie są przyczyny i co podać na bolący żołądek?

 

Toksoplazmoza u dzieci (wrodzona i nabyta) – przyczyny, objawy, leczenie

 

PFO (drożny otwór owalny) – objawy i leczenie

 

Skala Tannera – ocena fazy dojrzewania chłopców i dziewcząt. Jak wygląda?