Kolczyk w nosie – jaki wybrać, rodzaje, czy to bezpieczne, czy można zrobić w ciąży, koszt

Kiedyś piercing nosa uważano za ekstrawagancję – kolczyk w nosie był czymś oryginalnym, dla jednych w dobrym, dla innych w złym znaczeniu. Obecnie na przekłucie nosa decyduje się coraz więcej osób – to modna ozdoba, która ciekawie podkreśla osobowość. Co warto wiedzieć o piercingu nosa i jakie są rodzaje kolczyków?

Jak nazywa się kolczyk na nosie? Rodzaje kolczyków w nosie

Tak samo, jak w przypadku przekłucia ucha, tak i przy piercingu nosa są różne miejsca przekłucia, a co za tym idzie – ich rodzaje:

  • nostril – najbardziej klasyczne i najpopularniejsze przekłucie płatka nosa.
  • high nostril – to przekłucie chrząstki bocznej nosa, znajdującej się pod kością nosową, mniej więcej na środku nosa.
  • nasallang – jest to przekłucie przez oba nozdrza i przegrodę nosową.
  • septum – przekłucie przegrody nosa.
  • bridge – przekłucie skóry powyżej kości nosowej, między oczami.

Powyższe przekłucia nosa są najpopularniejsze i najczęściej wybierane. Jeśli jednak porozmawiać z doświadczonym piercerem, z pewnością wskaże on jeszcze inne rodzaje piercingu nosa, wybierane przez nielicznych, wykonywane w mniej oczywistych miejscach nosa.

Gdzie wykonać piercing nosa?

Niezależnie od tego, gdzie planuje się wykonać dziurki, należy korzystać tylko i wyłącznie z salonów piercingu, w których pracują doświadczeni piercerzy, a więc osoby zawodowo zajmujące się przekłuciami ciała.

Przekłucie – zarówno uszu, jak i nosa – powinno być zrobione tylko i wyłącznie igłą, co zapewnia bezpieczeństwo całego procesu oraz zmniejsza ryzyko powikłań po przekłuciu. W przypadku przebijania ciała pistoletem, tkanka jest rozrywana, z kolei igła gładko przez nią przechodzi. Samo wykonywanie piercingu powinno się odbywać w salonie, z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi oraz właściwej biżuterii, gdzie warunki są idealnie sterylne.

Po przekłuciu otrzymuje się od piercera wskazówki dotyczące pielęgnacji przekłucia oraz rodzajów biżuterii, a najczęściej również prośbę o kontakt w przypadku chęci zmiany biżuterii po raz pierwszy po przekłuciu, a także w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów.

Jeśli chodzi o czas na założenie kolczyka – najlepszym momentem jest wiosna lub lato - wówczas rana będzie dobrze wietrzona i nie będzie podrażniania golfami lub szalikami.

Wiele kobiet zastanawia się, czy można założyć kolczyk w nosie w ciąży. Zdania co do tego często są podzielone, jednak w większości przypadków wykonanie kolczyka w nosie w okresie ciąży – podobnie jak i innych rodzajów piercingu – jest odradzane ze względu na możliwe ryzyko zanieczyszczenia rany po przekłuciu i w następstwie rozwoju infekcji, potencjalnie groźnej dla zdrowia matki jak i jej dziecka.

Jakie kolczyki wybierać do nosa?

Wygląd kolczyka w nosie, tak samo, jak samo jak jego umiejscowienie, to kwestia indywidualnych preferencji, warto jednak zwrócić uwagę na materiały, z jakich wykonywana jest biżuteria – podstawą jest bezpieczeństwo, dlatego ozdoba musi być wykonana z hipoalergicznego tworzywa. Należy również wiedzieć, że nie każdy kształt kolczyka nadaje się do każdego przekłucia – czasem, dla bezpieczeństwa, trzeba iść na kompromis.

Najczęstszymi rodzajami kolczyków stosowanych w piercingu nosa są pigmeje, labrety, kółka, podkowy lub sztangi, w zależności od rodzaju piercingu. Dominują zdecydowanie proste kolczyki – bez wiszących lub wystających elementów. Jeśli zaś chodzi o materiał, najczęściej stosuje się biżuterię z tytanu, bioplastu lub PTFE. Wątpliwości u niektórych specjalistów budzi stal chirurgiczna – jest ona bowiem zazwyczaj dobrze tolerowana przed organizm, ale mimo wszystko może wywoływać uczulenie, przez co biżuteria z niej nie jest zazwyczaj stosowana przy świeżych przekłuciach.

O tym, jaki rodzaj kolczyka najczęściej nosić, zarówno dla estetycznego, ciekawego wyglądu, jak i przede wszystkim bezpieczeństwa, informuje piercer. Niekoniecznie musi być z takiego materiału, jak pierwszy kolczyk.

Jak długo goi się kolczyk w nosie?

Czas gojenia poszczególnych kolczyków może się różnić. Najkrótszy jest w przypadku nostrili – maksymalnie do 3 miesięcy, wydłuża się przy nasallangu i przypadku septum – wówczas proces gojenia trwa minimum 3 miesiące. Zazwyczaj warto odczekać nieco dłużej, dla pewności, a przed wymianą kolczyka skonsultować się z piercerem.

Pielęgnacja kolczyka w nosie – czego nie można robić przekłuciu nosa?

Zarówno w przypadku przegrody, jak i jeśli przekłuwa się skrzydło nosa, bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja i przestrzeganie kilku zasad. Okolice kolczyka należy przemywać kilka razy dziennie. Służy ku temu roztwór soli fizjologicznej lub szare mydło. Kolczykami nie należy kręcić, ponieważ można podrażnić brzegi rany. Bezwzględnie należy również myć dłonie, zanim dotknie się miejsca przekłucia, by nie przenieść na nie żadnych drobnoustrojów z rąk. Powinno się również unikać jakichkolwiek ucisków na miejsce z kolczykiem. Na czas gojenia należy również zrezygnować z sauny, solarium, jacuzzi, spa, kąpieli w basenie, morzu czy jeziorze, które mogą być źródłem bakterii i grzybów, a także zrezygnować ze stosowania kremów i kosmetyków w okolicach nosa.

Jakie znaczenie ma kolczyk w nosie?

Przekłuwanie różnych części ciała ma swoją długą tradycję, sięgającą tysięcy lat wstecz. W starożytności kolczyki w nosie symbolizowały status społeczny, kulturę lub religię. Niegdyś też kolczyki w nosie były oznaką przynależności do określonego plemienia, do niedawna również łączono je z różnymi subkulturami. Obecnie uznawane są po prostu za modny dodatek, ciekawy i podkreślający osobowość, wskazujący na indywidualność. Chociaż większe zainteresowanie biżuterią wykazują kobiety, także wśród mężczyzn nie brakuje miłośników piercingu nosa.

Zanim wykona się kolczyk w nosie, warto pomyśleć o tym, czy ten modny dodatek, zamiast sprawiać radość, nie stanie się przeszkodą. Nie da się go ukryć, np. pod włosami czy ubraniem, nie sposób też wyciągać go codziennie, więc jeśli charakter pracy czy narzucony dress code nie idą w parze z tego typu ozdobami – lepiej postawić na piercing ucha, który również może być oryginalny, a nie wpływa tak mocno na wygląd.

Ile kosztuje przebicie nosa?

Cena kolczyka w nosie zależy od rodzaju przebicia. Zazwyczaj waha się od 60 do 150 zł. Warto również wiedzieć, że intensywność bólu także jest inna przy każdym przekłuciu, ale jego odczuwanie jest kwestią indywidualną.

Bibliografia

 
  • https://arif.pl/content/35-atlas-przekluc;
  • https://dbam-o-siebie.pl/kolczyk-w-nosie;
  • https://arttattoo.pl/2020/10/19/rodzaje-piercingu-nosa/.
Opublikowano: ; aktualizacja: 26.01.2024

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Wypadanie włosów po ciąży – jak sobie pomóc?

 

Jak zrobić domowy pedicure?

 

Idealna cera po ciąży: jak zadbać o skórę twarzy?

 

Tatuaż z henny – jak zrobić, trwałość, bezpieczeństwo, cena

 

Czym najlepiej oczyszczać skórę twarzy?

 

Kolczyki w sutkach – jak zrobić, rodzaje, gojenie, pielęgnacja, karmienie piersią

 

Biżuteria z mleka matki – czy warto ją zamówić?

 

Plastyka brzucha po porodzie – czy to jest bezpieczne?